Atzinība

14. maijā L'Oreal Latvijas stipendija Sievietēm zinātnē svinīgā ceremonijā tika pasniegta trīs zinātniecēm, arī Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas Farmācija 3. studiju gada doktorantei un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas asistentei Marinai Makreckai-Kūkai par pētījumu, kas saistīts ar sirds veselību.

Jaunā zinātniece Organiskās sintēzes institūtā pētīs, kā iespējams novērst taukskābju kaitīgo pārpalikumu uzkrāšanos sirds šūnās un palīdzēt saglabāt sirds veselību. Taukskābes cilvēka organismam ir nepieciešamas, taču nereti veidojas to atlikumi, kas nepārstrādājas un ir kaitīgi veselībai.

Jāpiebilst, ka Marinai Makreckai-Kūkai šogad piešķirta Rīgas Stradiņa universitātes Gada balva nominācijā Gada doktorants.

L'Oreal stipendija, kas tiek pasniegta ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu, šogad tika piešķirta jau desmito gadu. Līdz šim atbalstīti 30 pētījumi dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs. Šogad stipendiju konkursam tika iesniegti 40 zinātnieču pieteikumi.

2014. gada rudenī plānota stipendiāšu viesošanās Latvijas skolās. Akcijas mērķis ir lauzt sabiedrībā valdošos stereotipus par zinātniekiem un viņu darbu un iedrošināt jauniešus izvēlēties zinātnieka karjeru.

Stipendijas Sievietēm zinātnē Goda patronese ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga, bet žūrijas komisijas priekšsēdētājs – akadēmiķis Jānis Stradiņš.