Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
COVID-19

Par izaicinājumiem, riskiem un iespējām, kuras negaidīti mūsu mājas durvju priekšā ir nolicis šis satraukuma, neziņas un dažādo izmaiņu pilnais laiks jautājam RSU Studējošo pašpārvaldes valdes priekšsēdētājai Annai Jetei Gaujai (attēlā).

Kāda ir studiju ikdiena jaunajos apstākļos?

sp_gauja_int01.png

RSU ir plašs studiju programmu klāsts, tādēļ dažādu gadu un programmu studentiem ir lielas studiju ikdienas atšķirības. Skaidrs, ka attālinātās mācības dod iespēju arī pašam vairāk plānot laiku, ne tikai ievērot noteikto nodarbību kārtību. Man vairākas nodarbības nedēļā ir tiešsaistes platformā ZOOM, kurā satieku savus docētājus. Šīs nodarbības bieži neatšķiras no tām, kas auditorijās notika klātienē iepriekš. Pašreiz gan tās ir virtuālas, un katrs dalībnieks, students vai docētājs pieslēdzas individuāli, studenti visbiežāk to dara no mājām. Dažkārt nenotiek tiešsaistes nodarbības, bet studenti saņem mācību uzdevumu, piemēram, sagatavot prezentāciju, referātu, kādu kopsavilkumu vai citu darbu, tomēr bieži šis veids ir daudz laikietilpīgāks nekā iepriekš. Mums ir pieejams plašs studiju materiālu apjoms digitālajā vidē, dažādas datubāzes un citu veidu mācību viela, kas atvieglo studijas šajā laikā. Tomēr jāatzīst, ka daļa mācību vielas ir pieejamas dažādās bibliotēkās, kuras tagad ir slēgtas. Pašlaik studējošo vidū lielākais uztraukums ir gaidāmais sesiju periods, jo vēl nav skaidrības, kā tiks noturēti starppārbaudījumi un gala eksāmeni. Vispatīkamāk ir dzirdēt, ka tiek domātas jaunas metodes, kā veidot kumulatīvos vērtējumus, lai daļu eksāmena vērtējuma varētu iegūt attālināti jau tagad, pirms sesijas.

Vai, jūsuprāt, jaunieši ievēro valstī noteiktās prasības un uzvedības noteikumus?

Ja runājam par mūsu universitāti, tad, kā esmu novērojusi, gan studenti un docētāji, gan darbinieki rūpīgi ievēro uzvedības noteikumus. Mums ir daudz informācijas un arī laba izpratne, cik tas ir svarīgi. Iespējams, ka savu lomu spēlē arī izcilie mediķi, kuri ir RSU mācību spēki un kuru padomi un ieteikumi ir ļoti nozīmīgi. Tajā pašā laikā, ja raugāmies uz valsti kopumā, tad situācija ar drošības noteikumu ievērošanu ir ļoti dažāda, jo atšķirīgi ir cilvēki.

sp_gauja_int00.png

Uz ko šobrīd jūs aicinātu RSU studentus?

Man liekas, ka katrs šo laiku izjūt atšķirīgi. Esmu priecīga, ka jauniešu vidū ir jūtama patīkama gaisotne un cilvēki uzmundrina viens otru. Neskatoties uz to, ka šis ir tāds kā pašizolācijas laiks, mēs – RSU Studējošo pašpārvalde – cenšamies atgādināt, ka dzīve nav apstājusies un ka ļoti svarīgi ir saturīgi plānot savu ikdienu. Tas palīdz sevi motivēt jauniem mērķiem, kas dažkārt varētu izlikties grūti. Ja arī kāda diena it kā nav pārāk noslogota, nav daudz nodarbību, ir jāmeklē, kā saturīgi un interesanti piepildīt pārējo laiku. Nevajag ieritināties zem segas un gaidīt, kad pasaule beigsies, bet mēģināt atgūt iekavēto, pamācīties uz priekšu, izmantot izdevību izlasīt grāmatu vai piezvanīt vecvecākiem. Piemēram, šis ir labi piemērots laiks, lai ne tikai apgūtu šābrīža studiju vielu, bet arī atkārtotu iepriekšējos semestros apgūtās zināšanas, kā arī savlaicīgi sagatavotos eksāmeniem. Students ir jaunietis ar plašu interešu loku, tādēļ ir iespējas gan nodarboties ar sportu – kādam, piemēram, mājas apstākļos, citam ārpus tās, piemēram, mežā, protams, ievērojot sociālās distancēšanās noteikumus. Citam ir iespēja izlasīt grāmatu vai iemācīties uzcept jaunu pankūku veidu. Kopumā varētu teikt, ka šis ir radošs laiks, kad vairs nestrādā mūsu ierastā ikdienas rutīna, kad ir iespēja paplašināt savus apvāršņus, iemācīties jaunas lietas, ko darīt mājas apstākļos. Piedāvājumā ir arī daudz iespēju apgūt ko jaunu un apmeklēt tiešsaistes vidē, piemēram, teātri vai kādu muzeju, tāpat arī iegūt jaunas zināšanas tiešsaistes semināros, kādu rīkosim arī paši jau pavisam drīz. 

Piemēram, 18. aprīlī norisināsies RSU Studējošo pašpārvaldes padomes ikgadējais Pavasara akadēmiskais seminārs, taču šoreiz tiešsaistē. Kā jau katru gadu, arī šogad seminārā ir aicināts piedalīties ikviens RSU studējošais, kurš grib uzzināt vairāk par augstākās izglītības vidi, iespējām un studentu lomu tajā. Pieteikšanās līdz 15. aprīlim, aizpildot anketu ej.uz/pas20.

sp_gauja_int02.png

Missing content item.