Preses relīzes

Rītdien, 2009. gada 15. oktobrī, plkst. 11.00 Rīgas Stradiņa universitātes Senāta zālē (RSU) notiks Eiropas Zinātņu un mākslas akadēmijas (EZMA) Eiropas (Fēliksa) balvu pasniegšanas ceremonija. Balvas šogad piešķirtas arī diviem RSU kolēģiem. Viens no tiem - RSU Padomnieku konventa priekšsēdētājs, bijušais RSU rektors, profesors Jānis Vētra balvu saņems par par ieguldījumu modernās augstākās medicīniskās izglītības attīstībā Latvijā pēc neatkarības atgūšanas. Savukārt RSU Pārmantotā vēža istitūta vadošais pētnieks Dr. Arvīds Irmejs saņems veicināšanas balvu par gūtajiem zinātniskajiem rezultātiem pārmantotā vēža izpētē.

Balvu pasniegšana notiks Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un EZMA rudens kopsēdes „Augstākās medicīniskās izglītības un veselības aprūpes politika: izaicinājumi mūsdienu Latvijā” ietvaros. Pasākumu organizē Latvijas Zinātņu akadēmija. Balvu pasniegšanas ceremonijā bez RSU un LZA vadības piedalīsies arī Latvijas Valsts Prezidents Valdis Zatlers, kuram EZMA piešķirs aizbildņa nosaukumu, kā arī pats EZMA dibinātājs un Fēliksa balvas izveidotājs Fēlikss Ungers.

Kopš pašiem pirmsākumiem EZMA apbalvojumi tika neoficiāli iedēvēti par lielā Fēliksa balvu un mazajām Fēliksa balvām. Fēliksa balvu par personīgiem līdzekļiem izveidojis Eiropā pazīstamais austriešu kardioķirurgs Fēlikss Ungers (dz.1946.). F. Ungers ir Eiropas Zinātņu un mākslu akadēmijas (Vīne, Austrija) dibinātājs un ilggadējs prezidents, Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis, kā arī viens no pirmajiem ārvalstu zinātņu akadēmiju vadītājiem, kurš kopš 1991.gada atbalsta Latvijas zinātni. F.Ungers 1977.gadā ir konstruējis mākslīgo elipsoidveida sirdi, pirmais Eiropā 1986.gadā transplantējis mākslīgo sirdi, kā arī izstrādājis metodiku lavīnu upuru atsildīšanai. 2003. gada janvārī viņam tika piešķirts RSU Goda doktora nosaukums.

Saskaņā ar balvas nolikumu, tās piešķir Eiropas Zinātņu un mākslu akadēmija kopā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju reizi trijos gados par atzīstamiem sasniegumiem humanitāro zinātņu jomās, veselības aprūpes un medicīnas zinātnes un augstākās medicīniskās izglītības jomā. Balvu piešķir personām, kuru darbība radusi pozitīvu atsauksmi Latvijas sabiedrībā, sekmējusi tās izglītošanu, nacionālās identitātes attīstīšanu, veicina tolerantas komunikācijas veidošanu un virzību uz eiropeisku kultūras kopību. Balvu piešķir arī par darbiem augstākminētajās jomās: monogrāfijas, vienotas tematikas rakstu kopas, plaši komentēti zinātniski izdevumi u.c. Fēliksa balvas savulaik ir saņēmuši vairāki Latvijas sabiedrībā zināmi un nozīmīgi cilvēki - Latvijas Valsts prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe–Freiberga, filozofs Igors Šuvajevs, arheoloģe Ieva Ose u.c. 2006. gadā F. Ungera veicināšanas balvu saņēma arī RSU asociētais profesors Andris Sprūds.

Profesors J. Vētra par šo Eiropas Zinātņu un mākslas akadēmijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas balvu saka tā: „ RSU pilnībā ir īstenojusi savu misiju – būt proaktīvam nozares virzošajam spēkam. Māszinību bakalaura un maģistra programmas, fizioterapeitu, ergoterapeitu, tehnisko ortopēdu, uztura speciālistu, audiologopēdu, sociālā darba speciālistu, sabiedrības veselības speciālistu, veselības sporta speciālistu, zobu higiēnistu programmu sagatavošana un ieviešana nav bijusi valsts pasūtījuma izpilde. Gluži otrādi, tā ir bijusi pašas universitātes iniciatīva piedāvāt nozares darba tirgum kvalificētus jaunu veselības aprūpes nozaru profesionāļus. Valsts pārvalde un iedzīvotāji šo darbu ir novērtējuši.

Pēc svinīgās ceremonijas RSU Aulā notiks jaunās un talantīgās pianistes Lienes Circenes klavierkoncerts.

Sīkāka informācija: RSU Komunikācijas departaments, 67409223