Pārlekt uz galveno saturu
Iepazīstieties!
Intervijas
Studentiem

Intervija ar Rīgas Stradiņa universitātes Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta vadītāju Lindu Gabrusenoku par kontaktpunkta darbību, paveikto un plānotajiem darbiem.

Linda-Gabrusenoka-Zinatnieku-brokastis-lead-RSU.jpg

Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts tika izveidots 2008. gadā. Ar ko nodarbojas šī RSU struktūrvienība?

Galvenās Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta aktivitātes var iedalīt četros lielos blokos.

Pirmais ir RSU zinātnieku zināšanu paaugstināšana par tādām tēmām kā intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība, patentēšana, komercializācija, sadarbības veidošana ar uzņēmējiem u. c. Organizējam seminārus un apmācības mūsu zinātniekiem, ejam uz RSU zinātniskajām struktūrvienībām un stāstām par mūsu piedāvājumiem, kā arī konsultējam individuāli.

Otrais darbības bloks ir zinātnes mārketings – ar to saprotam dažādas aktivitātes, lai popularizētu RSU struktūrvienības un to zinātniskos pētījumus, sasniegumus, izstrādnes un pakalpojumus. Ievietojam informāciju RSU mājaslapā, sagatavojam dažādus informatīvos materiālus, piedalāmies profesionālās izstādēs vai biznesa forumos u. c.

Trešā darbības joma ir RSU intelektuālā īpašuma pārvaldības politikas ieviešana. Tas nozīmē – sekot līdzi intelektuālā īpašuma jeb reģistrēto patentu attīstībai, saprast, kas notiek ar tiem un vai veidojas kādi potenciāli komercprojekti, no kuriem var gūt ieņēmumus. Protams, arī iespēju robežās attīstīt un atbalstīt šādus projektus.

Ceturtais attīstības virziens, kas ir kā rezultāts visiem manis iepriekš minētajiem, ir dažādas tehnoloģiju pārneses un komercializācijas aktivitātes. Tās ir līgumpētījumu procesu pārraudzība un īstenošana, kas ietver gan mūsu zinātnisko pakalpojumu cenas noteikšanu, gan līgumu noslēgšanu ar pasūtītājiem, gan arī attiecīgo izpildītāju piesaisti konkrētam līgumpētījumam. Tālāk sekojam, lai darbs tiek izpildīts, lai pasūtītājs samaksā. Var teikt, ka mēs atvieglojam zinātniekiem līgumpētījumu birokrātiski administratīvo procesu, lai viņi var nodarboties ar savu pētniecisko darbību – pasūtījumu izpildi. Veicam arī komercprojektu virzīšanu, attīstīšanu, finansējuma piesaisti, lai dažādas pētnieciskās izstrādnes varētu virzīt tirgū.

Vai var teikt, ka šāda struktūrvienība – tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts – ir mūsdienīgas universitātes neatņemama sastāvdaļa?

Jā, visām tehnoloģiskām un dabas zinātņu universitātēm vajadzētu būt šāda veida inovācijas un komercializācijas centriem, kuru pamatfunkcija ir veicināt zinātnisko izstrādņu komercializāciju. Tas vairs nav jauns virziens, Eiropā un citur pasaulē šādi centri ir jau vairākus gadu desmitus, Latvijā tā ir salīdzinoši jauna darbības joma.

Kā izskatās RSU zinātniskie sasniegumi Latvijas zinātnes kontekstā?

RSU zinātniskie sasniegumi uz Latvijas kopējā fona izskatās ļoti labi, it sevišķi, ja zinātniskos rezultātus vērtējam uz viena zinātniskā personāla pilna laika ekvivalentu. Piemēram, kā viens no zinātniskās darbības rezultātiem ir publikāciju skaits, un pagājušajā gadā bija vairāk par 130 publikācijām starptautiskās datu bāzēs iekļautos izdevumos, kuriem ir augsts citējamības indekss. Tas ir ļoti labs rādītājs. Katru gadu reģistrējam vidēji 8 – 10 jaunus patentus. Varētu šķist, ka šis skaitlis nav liels, tomēr jāņem vērā, ka visi patenti ir medicīnas vai farmācijas nozarēs un tur produktu attīstības cikls ir daudz ilgāks nekā citās nozarēs, tas var sasniegt pat 15 gadus, līdz ar to izstrādes posms ir daudz ilgāks.

Līgumpētījumu skaits un apjoms ar katru gadu pieaug. Ir vairāki zinātnisko pētījumu rezultātā radīti produkti, kas jau ir tirgū. Piemēram, pēdējo gadu sasniegums ir Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā izstrādātais preparāts Glycomune, kas ir imūnmodulators no dabīgām izejvielām, un pašlaik tas ir nopērkams aptiekās.

Tirgū jau ilgāku laiku ir ar pienskābām baktērijām bagātinātaiss skābpiena produkts Labdaris, kas ir uzrādījis ļoti labus rezultātus klīniskajos pētījumos – tas veicina zarnu trakta stabilizēšanos pēcoperāciju periodā. Tāpat arī preparāts kuņģa un zarnu trakta veselības uzlabošanai Fitesten, kas ir izstrādāts, Zāļu formu tehnoloģijas katedras speciālistiem sadarbojoties ar uzņēmējiem.

Vai starptautiski mēs arī varam palepoties ar zinātniskām izstrādnēm un sadarbības projektiem?

Ar komercprojektu attīstību un virzību starptautiskā līmenī pagaidām esam bērna autiņos – šeit vēl ir daudz darāmā. Tomēr jāatzīmē, ka mūsu zinātnieki spēj piesaistīt starptautisku finansējumu saviem pētniecības projektiem, kā piemērus var minēt 7. ietvara programmu, Horizon 2020programmu, Norvēģijas finanšu instrumentus un citus finanšu avotus. Tas liecina, ka mūsu zinātniekiem ir starptautiska atpazīstama un kontakti, sadarbība notiek un ir potenciāla iespēja attīstīt jaunus, konkurētspējīgus pētniecības un attīstības projektus.

Linda-Gabrusenoka-lead-RSU.jpg

Kādi ir tuvākie Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta plāni?

Viens no lielākajiem izaicinājumiem tuvākā nākotnē būs licencēšanas procesa sakārtošana un attīstīšana – to, kā nododam savas zinātniskās izstrādnes potenciālajiem licenciātiem, kā slēdzam šos līgumus. 
Tagad arī dažādās lietišķo pētījumu atbalsta programmās tiek iestrādātās normas, kas nosaka, ka zinātniskajām institūcijām, kas īsteno šos projektus, ir jāapņemas attiecīgās izstrādnes komercializēt, piemēram noslēdzot licences līgumus par intelektuālā īpašuma izmantošanas tiesību nodošanu komersantam.

Arī RSU ir trīs izstrādnes, kuru pētnieciskais darbs tika finansēts no Eiropas reģionālā attīstības fonda līdzekļiem un kuriem ir jābūt komercializētiem 3 – 5 gadu laikā. Izstrādnes ir ļoti perspektīvas. Viens ir veterinārmedicīnas produkts – līdzeklis mastīta ārstēšanai un profilaksei govīm, kas var aizstāt antibiotiku terapiju, uzlabojot arī piena kvalitāti un mazinot zaudējumus piena ražotājiem. To izstrādāja RSU A. Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtapētnieki.

RSU Molekulārās ģenētikas zinātniskās laboratorijā tika izstrādāts ģenētiskais tests neauglības noteikšanai. Jaunums ir tas, ka šajā testā ir iekļautas 30 biežāk konstatētās ģenētiskās mutācijas, kas izraisa neauglību vīriešiem un sievietēm.

Trešais produkts ir dermatoloģijā – krēms no dabīgām izejvielām pacientiem, kas slimo ar metabolo sindromu. Krēms atjaunos ādas aizsargfunkciju, mazinās ādas sausumu un palielinās elastību.

Liels izaicinājums būs atrast ieinteresētos uzņēmumus šo izstrādņu tālākai attīstībai, ražošanai un virzīšanai tirgū.

RSU šogad svin 65 gadu jubileju. Ko jūs novēlat RSU turpmākajā attīstībā?

Noteikti – nepazaudēt uzsākto attīstības kursu! Lai mēs izvirzītu pietiekami ambiciozus mērķus zinātnē un uz tiem mērķtiecīgi virzītos! Mēs jau esam sevi pierādījuši kā ļoti konkurētspējīga universitāte, un mums tikai jāiet uz priekšu.