Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Startē Stradiņos!
Tiesības

29. aprīlī notika Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja rīkota tiesu procesa izspēle cilvēktiesībās. Šogad izspēlē RSU Juridiskā fakultāte bija plaši pārstāvēta, proti, no RSU tika pieteiktas trīs komandas: Bez nosaukuma (Elīna Klinklāva, Lauma Gulbe, tās kapteinis Deniss Ovčarenko), Par taisnību un vārda brīvību – (Kristofers Egle, Marija Smirnova, kapteinis Kristofers Everts Grigo) un Trīs musketieri (Mārtiņš Puķīte, Edvards Gabriels Spila, kapteinis Roberts Špiguns). Komanda Trīs musketieri ieguva godalgoto otro vietu un tās kapteinis Roberts Špiguns saņēma labākā oratora balvu.

Kā atzina komandu Bez nosaukuma un Par taisnību un vārda brīvību mentore un trenere, RSU lektore Ilze Bērziņa, “tas bija fantastiski, un ieguvēji bija ne tikai studenti, bet arī pasniedzēji”. Svinīgā sajūta un gandarījums par paveikto sagatavošanās darbu bija jau pasākuma atklāšanas laikā, jo Tiesībsarga biroja pārstāvji īpaši uzsvēra to, ka jebkura komanda, kas atlases kārtā tikusi līdz iespējai startēt klātienē, jau ir uzvarētāja, un studenti, kas ar savu iniciatīvu parāda savu degsmi, arī turpmāk virzīsies uz panākumiem.

Gatavošanās nebija vienkārša, taču šogad izvēlētais kāzuss iedvesmoja, jo tajā bija iepītas visas mūsdienu cilvēktiesību aktualitātes Latvijā: naida runa, viendzimuma pāru attiecību legalizācija, vārda brīvības un mākslinieciskās performances robežas un citi jautājumi. Tiesībsarga mājaslapā studenti varēja iepazīties ar dažādiem materiāliem un videoierakstiem, kur padomus sniedza profesionāļi. Tiesneši bija augstas raudzes profesionāļi no Tiesībsarga biroja, Satversmes tiesas, Augstākās tiesas, prokuratūras, Iekšlietu ministrijas, Valsts policijas un citām iestādēm. Jāsaka gan, ka tiesneši brīžiem bija gana bargi un provocējoši, un tas bija izaicinājums tiem studentiem, kuriem tā bija pirmā šāda veida izspēle. Tas pierāda to, ka mācību procesā vēl lielāka uzmanība ir jāpievērš mutvārdu izspēlēm un cīņām, jo tiesā uzvara ir atkarīga no tik daudziem citiem aspektiem – prasmei par savu viedokli pastāvēt, nesamulst un pielietot īstos argumentus īstajā brīdī.  

Komandas Bez nosaukuma kapteinis D. Ovčarenko saka: “Izspēlē piedalījāmies, jo vēlējāmies pārbaudīt savas spējas, saprast, vai esam gatavi reālam tiesas procesam Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tā kā studējam tiesību zinātni, tiesu izspēles, mūsuprāt, attīsta tās prasmes, kas ir nepieciešamas augsti kvalificētiem juristiem. Pieredze, kas iegūta tiesu izspēlē, ir nenovērtējama, jo mēs ne tikai iemācījāmies argumentēt savu viedokli, atbildot uz tiesnešu jautājumiem, bet arī ieguvām atgriezenisko saiti no jomas profesionāļiem par mūsu sniegumu, ko ņemt vērā visā savā turpmākajā profesionālajā darbībā. Mēs ļoti novērtējam Rīgas Stradiņa universitātes studiju kursos sniegtās zināšanas, kas kalpoja kā spēcīgs pamats mūsu pozīciju veidošanā. Mums bija gods pārstāvēt RSU Juridisko fakultāti, un pavisam noteikti darīsim to atkal nākamā gada Tiesībsarga tiesu izspēlē cilvēktiesībās."

Savukārt komandas Par taisnību un vārda brīvību kapteinis K. E. Grigo, daloties pieredzē, norādīja: “Šī bija ļoti liela dzīves pieredze, kas noderēs tālākā karjeras veidošanā un vispārīgi dzīvē. Motivāciju piedalīties nemeklēju ilgi, jo man ir interese par studējamo vielu un esmu ieinteresēts lietās, kas cieši saistās ar jurisprudenci. Mums bija savi momenti, kuros šķita, ka pretiniekus bijām iedzinuši strupceļā, taču zaudējām savas iespējas ar dažām pretrunīgām atbildēm tiesnešiem. Nākamreiz noteikti cīnīsimies par uzvaru. Par to esmu drošs.”

Komanda Trīs musketieri parādīja lielisku sagatavotību, tādejādi sagādājot RSU godalgotu otro vietu. Komandas kapteinis R. Špiguns, komentējot notikumus, atzina: “Gūto pieredzi vērtējam ļoti pozitīvi, ņemot vērā sasniegto rezultātu. Ieguvām jaunas zināšanas, kas noteikti palīdzēs gan akadēmiskai, gan profesionālai izaugsmei. Šī pieredze paliks atmiņā ar devumu improvizācijā, uzdrīkstēšanos un vēlmi izkāpt no komforta zonas. Mūsu komandu mudināja piedalīties azarts, ko bijām ieguvuši, piedaloties mūsu pirmajās, K. Dišlera tiesas procesa izspēlēs. Ar mudinājumu pārspēt pašiem sevi, papildus gūstot gandarījuma sajūtu par labi padarītu darbu. Liels paldies jāsaka profesoram Uldim Ķinim par zināšanām tiesu procesa izspēļu būtībā.”

RSU Juridiskas fakultātes prodekāne Karina Palkova, komentējot RSU komandu sniegumu, uzsvēra, ka studentu drosme pieņemt izaicinājumus un vēlme iesaistīties dažādos projektos ir lieliska iespēja gan paplašināt redzesloku, gan primāri uzlabot savas profesionālās prasmes un kompetenci. Ar lielu gandarījumu esmu lasījusi komandu pateicības vārdus, kas veltīti komandu mentoriem, proti, asoc. prof. U. Ķinim, kas sniedza zināšanas tiesu procesa izspēļu būtībā, kā arī lektorei I. Bērziņai, kas ar lielu atbildības sajūtu pieņēma piedāvājumu kļūt par mentori un komandu treneri. Mūsu komandu panākumi kārtējo reizi apliecina to, ka spēcīgs RSU docētāju sastāvs un studentu sadarbība noved pie veiksmīga rezultāta. Kā atzinuši studenti, pie sasniegtā nav jāapstājas, jo ir tik daudz iespēju – piemēram, dalība prof. K. Dišlera konstitucionālo tiesību tiesas procesa izspēlē, Eiropas tiesību tiesas procesa izspēlē, Filipa K. Džesupa starptautiskā tiesas procesa izspēlē u. c.