Darbiniekiem

Ir pienācis rudens, un bērni ir atsākuši skolas gaitas. Raizējoties par augsto bērnu traumatismu ne tikai vasaras brīvlaikā, šogad, neierasti un pielāgojoties situācijai pasaulē, interaktīvi izglītojošais pasākums bērniem un vecākiem Zinošs un drošs norisinājās 5. septembrī, pulcējot ģimenes jau trešo gadu. Pasākumu organizēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedra un Pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš kopā ar Latvijas Pediatru asociāciju, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS) un Rīgas domes Labklājības departamentu.

Pasākuma mērķis bija mazākajiem apmeklētājiem un pieaugušajiem atgādināt un uzsvērt galveno, lai izvairītos no dažādiem nelaimes gadījumiem un traumām ikdienā, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par veselību. Tika runāts arī par dažādām bīstamām situācijām un to, kā rīkoties tad, ja noticis negadījums.

Lai gan visaugstākais bērnu traumatisms vērojams tieši vasaras mēnešos, arī skolas laikā traumu skaits ir liels. Uzsākot skolas gaitas, aktuāls temats ir arī psihoemocionālā drošība, tādēļ šī gada pasākumā tika runāts ne tikai par fizisko, bet arī par psiholoģisko veselību un drošību.

Pasākums Zinošs un drošs sākās ar atklāšanas ceremoniju. Tajā bērnu ķirurgs un Slimību profilakses un kontroles centra direktora vietnieks sabiedrības veselības un profilakses jautājumos asoc. prof. Dzintars Mozgis atgādināja, ka mēs veselību varam uzlabot pavisam vienkārši – esot drošiem.

Gandarījumu un prieku par pasākuma īstenošanu izteica RSU veselības studiju prorektors prof. Guntis Bahs un BKUS Bērnu klīnikas vadītāja prof. Dace Gardovska. Veiksmi un vēlmi iemacīties ko jaunu vēlēja arī RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra vadītāja Ieva Šlēziņa. Patiesu prieku izrādīja arī VCA VC Aura un Dzelzceļš vadītāja Anita Kamenščikova. Atklāšanas ceremoniju ar uzrunu noslēdza RSU Rezidentūras studiju fakultātes dekāne, Latvijas Pediatru asociācijas prezidente prof. Ilze Grope un Zinošs un drošs projekta pirmsācēja un vadītāja, rezidente pediatrijā Polīna Popeiko, aicinot apmeklētājus pūst prom lietus mākoņus.

Jau atklāšanas ceremonijas laikā pie interaktīvajām stacijām sāka veidoties rindas, pulcējot zinātkāros apmeklētājus. Līdz pat pasākuma beigām katrā stacijā bija vērojama rosība, un apmeklētāji steidza piedalīties visās aktivitātēs. Kopumā tika izglītots aptuveni 1000 ģimeņu – dažāda vecuma bērni un pieaugušie. Pareizi atbildot uz katrā stacijā uzdotajiem jautājumiem vai izpildot kādu praktisku uzdevumu, dalībnieki bukletā krāja zīmogus, kurus vēlāk varēja apmainīt pret balvu – maisiņu ar pārsteiguma balvām no atbalstītājiem.

Pasākuma norises vietā ikviens tika aicināts apmeklēt desmit izglītojošas stacijas, kurās apmērām 120 medicīnas studentu no RSU un LU kopā ar sertificētiem ārstiem un rezidentiem ne tikai teorētiski stāstīja, bet arī praktiski mācīja interesentiem dažādu manipulāciju veikšanu. Bija iespēja veikt reanimāciju cietušajam, kas neelpo un atrodas bezsamaņā, ieraudzīt apdeguma patieso laukumu, uzzināt, kā to noteikt un kā sniegt palīdzību, kā arī izmēģināt savus spēkus Latvijas Antidopinga aģentūras atbalstītajā stacijā par drošu sportošanu.

Lai saprotami tiku demonstrēti brūču pārsiešanas principi un interesenti varētu savus spēkus izmēģināt, pirmās palīdzības stacija tika veidota kopā ar BBraun medical atbalstu. Sadarbībā ar Bonduelle veselīga uztura stacijā pārrunāja, kas ir veselīgs uzturs un kāpēc svarīgi to ievērot. Stacija par drošību telpās uzskatāmi demonstrēja dažādus draudus, sadarbojoties ar uzņēmumu Tet. Ar CSDD atbalstu tika veidota stacija par drošību uz ceļa, savukārt sadarbībā ar VUGD tika veidota stacija par drošību dabā. Arī atpūta pie ūdens var būt bīstama, un par to tika stāstīts, sadarbojoties ar Latvijas Pludmales glābēju asociāciju.

Vairākas stacijas tika veltītas tam, lai uzsvērtu dažādus drošības aspektus vietās, kur statiski traumas gūst visbiežāk: iekštelpās, pie dabas un ūdens. Stacija par psiholoģisko drošību un veselību, emocijām un labsajūtu tapa sadarbībā ar Psiholoģijas Aikido centru. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja arī iepazīties un izpētīt medicīnas centra ARS neatliekamās medicīniskās palīdzības auto.

Pasākuma organizatori izveidojuši arī speciālu informatīvo bukletu par drošību latviešu un krievu valodā.

Buklets latviešu valodā

Buklets krievu valodā

Paldies sadarbības partneriem un atbalstītājiem!

Zinoss_un_dross_2020_atbalstitaji.gif