Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

Straujiem soļiem tuvojas vasara, un bērni dosies ilgi gaidītajā vasaras brīvlaikā. Gatavojoties brīvlaikam un raizējoties par augsto bērnu traumatismu vasarā, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas sporta kompleksā pagājušajā piektdienā, 17. maijā jau otro gadu pēc kārtas norisinājās interaktīvi izglītojošs pasākums bērniem un viņu vecākiem Zinošs un drošs. Pasākumu organizēja Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedra un pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš kopā ar Latvijas Pediatru asociāciju, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu un Rīgas domes Labklājības departamentu.

Pasākuma mērķis bija vienkāršiem vārdiem bērniem un viņu vecākiem atgādināt un pastāstīt, kas jāņem vērā, lai ikdienā izvairītos no dažādām traumām un nelaimes gadījumiem. Tika stāstīts, kā palīdzēt līdzcilvēkam vai sev, ja noticis negadījums. Tāpat tika runāts arī par dažādām bīstamām situācijām, un kā rīkoties neatliekamos gadījumos. 

Zinoss-dross-2019-2.jpg

Vasaras mēnešos ik gadu tiek piedzīvots visaugstākais bērnu traumatisma un nelaimes gadījumu skaits, tādēļ sevišķi būtiski pievērst sabiedrības uzmanību minētajai problēmai, sagaidot silto un aktīvo vasaras sezonu.

Pasākums Zinošs un drošs iesākās ar svinīgo atklāšanas ceremoniju, kurā Rīgas Stradiņa universitātes rektors prof. Aigars Pētersons pauda prieku par studentu iniciatīvu.

Gandarījumu par pasākuma īstenošanu izteica VCA priekšsēdētāja Stella Lapiņa, Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes priekšniece Inga Solovjova, iedvesmojošus vārdus teica RSU Pediatrijas katedras vadītāja, BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja prof. Dace Gardovska, veiksmi apmeklētājiem novēlēja BKUS virsārsts Vilnis Grīnbergs un Māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka. Atklāšanas ceremoniju ar uzrunu noslēdza RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne, Latvijas Pediatru asociācijas prezidente prof. Ilze Grope. Pirms staciju darbības uzsākšanas pasākuma organizatore, RSU Medicīnas fakultātes studente Poļina Popeiko informēja klātesošos par pasākuma ideju un realizāciju, kā arī izteica pateicību visiem iesaistītajiem.

Jau atklāšanas ceremonijas laikā pie stacijām sāka veidoties ievērojamas rindas, neļaujot organizatoriem ne mirkli atslābt. Līdz pat pasākuma noslēgumam stacijās valdīja rosība un kopumā tika izglītoti ap 1000 dalībnieku – dažādu vecumu zinātkāri bērni un pieaugušie. Pareizi atbildot uz katrā stacijā uzdotajiem jautājumiem vai izpildot praktiskus uzdevumus, dalībnieki oficiālajā pasākuma bukletā krāja zīmodziņus, kurus vēlāk varēja apmainīt pret balvu – maisiņu ar patīkamām balvām no atbalstītājiem. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja arī iepazīties un izpētīt Medicīnas centra ARS neatliekamās medicīniskās palīdzības auto.

Pasākuma norises vietā ikviens tika aicināts apmeklēt astoņas izglītojošas stacijas, kurās gandrīz 90 medicīnas studentu no RSU un citām augstskolām kopā ar sertificētiem ārstiem un rezidentiem ne vien teorētiski stāstīja, bet arī praktiski sniedza iespēju interesentiem pašiem aktīvi izmēģināt savas iemaņas dažādos praktiskos uzdevumos. Piemēram, bija iespēja veikt reanimācijas pasākumus cietušajam, kas ir bezsamaņā un neelpo, pārsiet brūces, sniegt pirmo palīdzību pie elektrotraumām vai izmēģināt savus spēkus stacijā par veselīgu sportošanu. Vairākas stacijas tika veltītas drošības aspektu uzsvēršanai vietās, kur statistiski traumas tiek iegūtas visbiežāk, – iekštelpās, pludmalē, dabā. RSU studenti stacijās atgādināja arī par ugunsdrošību un elektrodrošību. 

Ar CSDD atbalstu tika veidota stacija par drošību uz ceļa, savukārt sadarbībā ar Veselības centru apvienības speciālistiem tika veidots saturs stacijai par drošību mežā un ērču pārnestajām slimībām. Šogad pasākuma apmeklētājiem bija iespēja darboties stacijā par drošu sportošanu, kur varēja aprunāties ar sportistiem un uzzināt par pareizu slodzes izvēli bērnam, kā arī par dopinga lietošanas kaitīgumu un dažādām traumām, kas tiek iegūtas sportojot. Stacijas saturs tika veidots kopā ar speciālistiem no Antidopinga biroja un Latvijas Olimpiskās vienības. Lai saprotamāk demonstrētu brūču apkopšanas pamata principus, pirmās palīdzības stacija veidota ar uzņēmuma B. Braun Medical atbalstu. Nelielu atpūtu bērni varēja izbaudīt Danone Danonki stacijā, kurā apmeklētāji zīmēja, krāsoja, kā arī ieguva zīmējumus uz sejas un izbaudīja skaisto laiku.

Organizatori izveidojuši arī speciālu informatīvo bukletu par drošību.

Buklets latviešu valodā

Buklets krievu valodā

Īpaša pateicība galvenajiem projekta Zinošs un drošs organizatoriem: RSU Medicīnas fakultātes studentiem Poļinai Popeiko, pediatrijas studentu zinātniskā pulciņa vadītājai Lienei Vītolai, Marekam Marčukam un Gabrielai Kronbergai. Paldies arī RSU medicīnas studentiem Viktorijai Aleksejevai, Marijai Terēzei Viļumsonei, Laurai Luīzei Dzenītei, Annai Kobenko, Zanei Kreicbergai, Baibai Dacei Ozoliņai, Svetlanai Žukovai par aktīvo darba vadīšanu stacijās un palīdzību pasākuma organizēšanā; Kristinei Kozlovai par informatīvā bukleta tapšanu; Aleksandram Oborinam un Vadimam Solncevam par tā ilustrēšanu; Darjai Stoļarovai par pasākuma iemūžināšanu fotogrāfijās.

Pateicība par palīdzību un atbalstu stacijās arī BKUS virsārstam, anesteziologam reanimatologam Vilnim Grīnbergam, bērnu ķirurgam Jānim Upeniekam, pediatrijas rezidentēm Lienei Ruckai un Anijai Meierei, anestezioloģijas reanimatoloģijas rezidentei Ievai Kārkliņai-Kravalei, CSDD Sabiedrisko attiecību speciālistei Valdai Kjasperei, Latvijas Antidopinga biroja vecākajam speciālistam Jānim Hahelim un viņa kolēģiem, specialistiem no Latvijas Olimpiskās vienības, kā arī VCA pārstāvjiem.

Paldies RSU Pediatrijas katedras vadītājai prof. Dacei Gardovskai. Sevišķa pateicība RSU profesorei, Latvijas Pediatru asociācijas prezidentei Ilzei Gropei un Latvijas Pediatru asociācijai par sniegto nenovērtējamo atbalstu pasākuma realizēšanā!

Paldies pasākuma stratēģiskajiem partneriem: Rīgas domes Labklājības departamentam, Slimību profilakses un kontroles centram, Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, VCA poliklīnikai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un Latvijas Medicīnas studentu asociācijai. Par atbalstu pasākuma informatīvā bukleta izdošanā pateicamies Zemgus Poligrāfijas Serviss un Antalis. Par atbalstu pasākuma organizēšanā pateicamies RSU Studējošo pašpārvaldei, Rīgas domes Izglītības, kulturas un sporta departamentam, Picu darbnīcai un Māmiņu klubam. Balvas pasākuma dalībniekiem palīdzēja sarūpēt medicīnas preču kompānija B. Braun Medical, uzņēmumi Maxima, Danone Danonki, Vichy, Oribalt, apdrošināšanas sabiedrība Balta, Latvijas Olimpiskā vienība, Latvijas Antidopinga birojs. Pateicamies CSDD par aktīvu dalību stacijā un Klīnika Piramīda par holesterīna un cukura mērīšanu pieaugušajiem pasākuma dalībniekiem. Pasākums tika apdrošināts ar apdrošināšanas sabiedrības Balta atbalstu. Neatliekamās palīdzības brigādes dežurēšanu nodrošināja Medicīnas centrs ARS. Par atbalstu pasākuma kreklu apdrukā pateicamies Ervitex.