Stipendijas

Šā gada 17. aprīlī mēs būtu svinējuši Ojāra Kārļa Veides 100. dzimšanas dienu, taču ir velti zīlēt, kādu medicīnas nozari viņš būtu izvēlējies par savu, jo gan Ojāra studijas LU Medicīnas fakultātē, gan dzīves ceļu pārtrauca Otrais pasaules karš. Viņš krita 1945. gadā. Sava brāļa piemiņai ārste Emma Irēne Groduma, Saskačevanas Universitātes Medicīnas fakultātes profesore, 1999. gadā no saviem līdzekļiem izveidoja fondu.

ojars_veide_foto_veides_fonds.jpgOjārs Kārlis Veide dzimis Rīgā 1922. gada 17. aprīlī. 1944. gada rudenī viņš mobilizēts latviešu leģionā, bet 1945. gada pavasarī neatgriezās no kaujas lauka. Foto no Ojāra Veides Fonda arhīva

Nu jau vairāk nekā 20 gadu fonds finansiāli atbalsta Latvijas jaunos ārstus un kopš 2022. gada arī citus medicīnas jomas speciālistus. Katru gadu četriem līdz sešiem pretendentiem ir iespēja saņemt stipendiju 1000 līdz 2000 ASV dolāru apmērā.

Pieteikumus vērtē fonda valde: Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) valdes loceklis Kaspars Tūters, LĀZA vicepriekšsēdis Juris Lazovskis un LĀZA biedre Inese Flude (Kanāda). Fondu kopš tā dibināšanas vada LĀZA eksprezidents prof. Kaspars Tūters (Kanāda).

kaspars_tuters_21092022_9_arstu_kongress_foto_janis_brencis.jpgOjāra Veides Fonda vadītājs prof. Kaspars Tūters kopā ar dzīvesbiedri 9. Latvijas ārstu kongresa dalībnieku gājienā caur Vecrīgu 21.09.2022. Foto: Jānis Brencis

2022. gadā stipendijas piešķirtas pieciem ārstiem, no kuriem trīs ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rezidenti un docētāji:

• Emīls Šmitiņš, RSU Pediatrijas katedras asist. p. i., RSU bērnu kardioloģijas 3. gada rezidents Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, dalībai Cardiovascular Angiography and Interventions 2022 Fellows Course – Congenital Interventional Cardiology Course, kas norisināsies Maiami, ASV (rekomendāciju sniedza RSU rezidentūras programmas bērnu kardioloģijā vadītāja, Pediatrijas katedras asoc. prof. Ingūna Lubaua);
  • Nauris Zdanovskis, RSU Radioloģijas katedras asist., Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) radiologs, lai stažētos Nīderlandē, Roterdamā, Erasmus MC (rekomendāciju sniedza Radioloģijas katedras vadītājs asoc. prof. Ardis Platkājis);
  • Artūrs Šilovs, RSU Radioloģijas katedras asist. p. i., 3. gada rezidents radiologa specialitātē RAKUS, lai apmeklētu European course in minimally invasive neurological therapy Oksfordā, Apvienotajā Karalistē, 2022. gada decembrī (rekomendāciju sniedza RAKUS invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja p. i. Aina Kratovska).

Finansiālo atbalstu savai profesionālajai pilnveidei ārpus Latvijas ārstniecības iestādēs ir saņēmuši jau 66 stipendiāti, kā arī daudzi Latvijā cienīti ārsti: Aina Kratovska, Roberts Leibuss, Vita Skuja, Anna Silda, Rasma Vārna, Anna Saliņa, Liene Bērze, Jānis Zariņš, Marija Mohova, Kārlis Rācenis, Matīs Mežals, Dace Zvirgzdiņa, Līga Beķere, Ieva Mičule, Dace Dimante, Ilze Apine, Sniedze Mūrniece, Justīne Rudzīte un daudzi citi.

Latvijas jaunie ārsti, rezidenti un citas ārstniecības personas ar augstāko medicīnisko izglītību var iesniegt pieteikumu Ojāra Veides Fonda stipendijai, ja apmācības paredzētas 2023./24. gadā, līdz 2023. gada 15. septembrim.

Ojāra Veides Fonda mērķis ir atbalstīt Latvijas speciālistus, kas strādā veselības aprūpē Latvijā un kuriem ir izdevība un vēlēšanās papildināt profesionālās zināšanas kādā ārstniecības vai mācību iestādē ārzemēs. Stipendija paredzēta ceļa naudas, dzīvesvietas, maksas par mācībām, uztura izdevumu segšanai. Lai pieteiktos stipendiju konkursam, pretendentiem ir jānosūta pieteikuma e-pasts uz lazaatlazariga[pnkts]lv (laza[at]lazariga[dot]lv), pievienojot visus dokumentus (faila nosaukumā norādot uzvārdu un dokumenta saturu) un tēmā norādot Ojāra Veides Stipendiju fondam.

Pieteikšanās kārtība