Darbiniekiem

Lai veicinātu dzejas lasīšanu un dalīšanos tajā ar citiem, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija Pasaules dzejas dienā – 21.martā – aicina piedalīties starptautiskā kampaņā Uzdāvini dzejoli!. Izvēlies dzejoli, pārraksti to ar roku uz kartītes un uzdāvini konkrētam cilvēkam! Protams, dzejoli var ne tikai pārrakstīt, bet arī radīt pats.

"Dzejas dāvināšana ir cilvēcības apliecinājums: tā var stiprināt draudzīgu līdzāspastāvēšanu, sniegt garīgu atbalstu, mierinājumu un palīdzēt uzturēt cerību,"

saka UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāja Ilze Dalbiņa-Sarma. "Tāpēc aicinām kampaņas dalībniekus, kuri vēlas dāvināt dzejoli, ne tikai meklēt cilvēkus savā tuvākajā lokā, bet arī tur, kur kāda laba vārda tik bieži pietrūkst, – pansionātos, bērnunamos, krīzes centros."

Kādu no Rīgas Medicīnas institūta absolventes Ārijas dzejas rindām?

Iespējams, ka šodien – Pasaules dzejas dienā – izvēlēsieties kādu no Ārijas Elksnes (1928–1984) dzejoļiem. Interesanti, ka viņa pēc izglītības bija ārste.

Ārija Demidova Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) Ārstniecības fakultāti absolvēja 1953. gadā, pēc tam turpināja studijas institūta Bioloģijas katedras aspirantūrā embrioloģijas nozarē (1953–1957). No 1956. līdz 1965. gadam Ārija Demidova strādāja par asistenti Bioloģijas katedrā.

RSU_muzejs_Arija_Elksne-lead.jpg

Studentes Bioloģijas katedras asistentes Ārijas Demidovas (centrā) vadībā pēta zīmējumus ar upes vēža uzbūvi. 26.03.1962. Nr. 12 (102) "Padomju Mediķa" raksts "Ja anatomikums prastu runāt...". No RSU Vēstures muzeja krājuma

Uzvārds Elksne bija dzejnieces pseidonīms, ko savulaik viņai ieteicis rakstnieks Jūlijs Vanags. Ārijas Elksnes pirmais dzejoļu krājums Vārpu valoda iznāca 1960. gadā, kad viņai bija jau 32 gadi.

Viņa bija populāra ne tikai savā laikā, Ārija Elksne ir zināma arī mūsdienās. Cilvēkus uzrunā dzejnieces tiešums, vērīgums un vienkāršība. Viņas domas un pasaules skatījums joprojām ir aktuāls. Daudziem Ārijas Elksnes dzeja bijusi un ir garīgais patvērums un spēka avots.

Kampaņu Uzdāvini dzejoli!, kas noris UNESCO Asociēto skolu tīkla 70. gadu jubilejas zīmē, rīko Zbigņeva Herberta fonds (Polijā) sadarbībā ar UNESCO Polijas Nacionālo komisiju.
Plašāka informācija par starptautisko kampaņu (angļu valodā)