Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Bibliotēka
Darbiniekiem
Intervijas

Viens no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) stūrakmeņiem, bez kā nav iedomājama augstskola, kurā ne tikai izglītojas studenti, maģistranti un doktoranti, bet arī tiek veikti pētījumi, top zinātniskie atklājumi un starptautiskās publikācijas, ir bibliotēka.

ilze_silina_cukure02.jpgIlzes Siliņas-Čukures pašbilde. 2022. gads Rīgā, Kronvalda parkā

Galvenā bibliotekāre Ilze Siliņa-Čukure darbu RSU sāka 1996. gadā, un šajā laikā viņa piedzīvojusi RSU un bibliotēkas lielo pārmaiņu laiku, ko ienesa straujā tehnoloģiju attīstība Latvijā 20. gs. beigās un pasaules elpas ienākšana RSU.

Dzīves līkloči pavisam nejauši viņu atveduši līdz RSU un bibliotekāres amatam, kas ir radniecisks profils filoloģijai, ko viņa savulaik ir studējusi. Pirms RSU Ilze Siliņa-Čukure bijusi latviešu valodas skolotāja, televīzijas raidījumu redaktore, kā arī skaņu režisore Latvijas Televīzijā redakcijā Telefilma-Rīga, ierakstot un veidojot kinosižetus un kinoaprakstus, bet galu galā palikusi uzticīga RSU bibliotēkai.

“Mana paaudze mīl stabilitāti,” saka Ilze.

"Telefilmas-Rīgas laiks bija ļoti radošs. To pārtrauca redakcijas likvidēšana 1996. gadā. Vienkārši dzīvē ienāca video, un kino pamazām atkāpās."

ilze_silina_cukure14.jpg2019. gads. Minhenē (Vācijā). "Ceļojums pa Bavāriju, apmeklējām daudzas bibliotēkas. Tas bija pieredzes apmaiņas brauciens Latvijas bibliotekāriem," atceras Ilze Siliņa-Čukure. Foto no privātā arhīva

Bibliotēkā viņa veido ikmēneša jauniegūto grāmatu sarakstu, regulāri organizē jauno grāmatu izstādes, ir atbildīga par saņemto presi, veido žurnālu kolekcijas, veic tajās korekcijas, kā arī apkalpo un konsultē lasītājus Brīvpieejas un Informācijas centra krājuma jautājumos. Darbā ar lasītājiem, kā uzskata Ilze, galvenais ir empātija.

Neiztrūkstoša ikdienas sastāvdaļa – pastaigas, līnijdejas un fotografēšana

RSU centrālās ēkas bibliotēkā 2. stāvā pašlaik var aplūkot Ilzes Siliņas-Čukures foto izstādi. Ilzei patīk apturēt kādu interesantu dabas mirkli, un to var redzēt viņas fotogrāfijās. Bildes tapušas ar telefonu.

ilze_silina_cukure_foto_izstade.jpg

Vēl viņa ļoti daudz staigā. Garie kilometri, ko Ilze katru rītu un vakaru noiet, ejot no mājām Rīgas centrā uz darbu un atpakaļ, padarot viņas ikdienu spirdzinošu. “Nevaru iedomāties savu dzīvi bez aktīviem ikdienas 10 kilometriem. Es arī dejoju moderno līnijdeju grupā City dancers.” Turklāt fiziskās aktivitātes viņai vīrusu laikā palīdzot stiprināt veselību.

Ko vispār mūsdienās sevī ietver vārds “bibliotēka” – kas tā ir par vietu 21. gadsimtā?

Informācijas centrs. Pamazām mainās stereotipi. 21. gadsimta bibliotēka vairs nav iedomājama bez tehniskā aprīkojuma, ir kopēšanas un drukāšanas iespējas. Zinu, ka daudzās bibliotēkās perifērijā tieši bibliotēkās lasītājiem palīdz apgūt plašās iespējas, ko sniedz internets.

Vai un ar ko augstskolas bibliotēka atšķiras no citām bibliotēkām?

RSU bibliotēka nodrošina studiju programmas ar zinātnisko literatūru. Kaut arī augstskolas bibliotēku var apmeklēt ikviens lietotājs, tās pamatlietotāji ir RSU studējošie, docētāji un pētnieki. Augstskolu bibliotēkās pieejams plašs e-resursu spektrs.

Kā šajos gados ir mainījusies RSU bibliotēka?

Būtiskākais, kas mainījies, ir darba vide, un ir vairāk ārvalstu studentu. Studenti biežāk izmanto lasītavas. Ir brīva pieeja krājumiem un pašapkalpošanās iespējas. Plašs e-resursu klāsts un iespēja izmantot bibliotēkas pakalpojumus attālināti.

ilze_silina_cukure11.jpg2016. gads. Pēdējā darbdiena pirms lielā remonta RSU centrālās ēkas Mācību abonementā. "Tad tur strādājām pie lodziņa," skaidro Ilze. Foto no privātā arhīva

f64_rsu_bibl_20160902_091.jpgTagad šajā vietā ir Brīvpieejas abonements. "Pēc lielā remonta krātuve būtiski mainījās – studenti tagad var brīvi staigāt pa fondu un izvēlēties vajadzīgas grāmatas līdzņemšanai. Ir pašapkalpošanās iekārtas un divas lasītavas"

Ņemot vērā to, cik daudz darbu ir pārņēmuši roboti, vai varētu pienākt tāda diena, ka bibliotekāra pienākumus veiks tikai roboti?

Ne pilnīgi, bet lielā mērā noteikti.

Vai bibliotekāram ir jāmācās visu mūžu tāpat kā ārstam?

Informācijas tehnoloģiju straujā attīstība un ienākšana arī darba dzīvē liek to darīt.

Kā darbā tiekat galā ar stresa situācijām?

Stresa situācijas cenšos uztvert mierīgi. Meklēju cēloni. Analizēju. Ieskatos savās atziņu grāmatiņās – man ir daudzas tādas mazas personīgās dienasgrāmatiņas – un pārdomāju, kādēļ tāda situācija bija radusies.

ilze_silina_cukure10.jpg2012. gads. Ilze Siliņa-Čukure (kreisajā pusē) ar kolēģi Guntu Vasariņu Dzirciema ielas 16 bibliotēkas 2. stāvā, Informācijas centrā, pēc liela un smaga darba paveikšanas – "vajadzēja atbrīvot visus plauktus, jo sākās kosmētiskais remonts". Foto no privātā arhīva

Vai un kā bibliotēkas un jūsu darbu ietekmē energoresursu taupīšana, kas izsludināta RSU? Vai tas nozīmē, ka arī jums jāmaina savi paradumi?

Siltāk jāģērbjas. Esmu salīga.

Jūs brīvajā laikā fotografējat. Vai piedalīsieties RSU darbinieku foto konkursā Latvija četros gadalaikos. No lauku miera līdz pilsētas burzmai, kurā darbi jāiesūta līdz 6. novembrim?

Nē, nepiedalīšos! Mana izstāde RSU centrālās ēkas bibliotēkā 2. stāvā ir vislielākais konkurss. Priecāšos par skatītājiem un vērtējumu. Visi laipni gaidīti!

Savas foto izstādes anotācijā jūs rakstāt, ka neesat optimiste. Kas tad jūs esat?

Melanholiķe. Zināmā vecumposmā raksturīgs apcerīgums, kas mazliet līdzinās pesimismam. Taču es cenšos katram dzīves mīnusiņam uzlikt svītriņu un pārvērst to par plusiņu.

ilze_silina_cukure12-rev.jpg2007. gads. Informācijas centrs Dzirciema ielā 16, bibliotēkas 2. stāvs. Ilze Siliņa-Čukure lasītavā pie jaunāko žurnālu statīviem. Foto no privātā arhīva

105.jpg2014. gads. Informācijas centra lasītava. "Grāmatas šeit lasa uz vietas, uz mājām neizsniedz. Šo vietu ļoti iemīļojuši ārvalstu studenti," saka galvenā bibliotekāre.

Dzīvojam neparastā un pavisam ne vienkāršā laikā – Covid-19, karš Ukrainā, energokrīze… Kas jums šajā laikā palīdz saglabāt emocionālo līdzsvaru, ticību, dzīves sparu?

Meklēju mazos dzīves priekus. Priecājos par visdažādākajām dabas niansēm. Un izjūtu baudu būt dzīvai.

Vēl daži fakti par Ilzi Siliņu-Čukuri

  • Informācijas resursu izmantošanas un uzturēšanas nodaļas galvenā bibliotekāre
  • 1976. absolvējusi Latvijas Valsts universitātes Filoloģijas fakultāti
  • 2004.–2005. apguvusi LU profesionālās pilnveides programmu Bibliotēkzinātne un informācija
  • Bijusi bibliotekāru pieredzes apmaiņas braucienos Beļģijā, Nīderlandē, Vācijā, Somijā u. c.