Starptautiskā sadarbība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes pēdējā kursa studentiem sākušies valsts pārbaudījumi un šogad tajos pirmo reizi piedalās divu vadošo Vācijas klīniku profesori.

Peter_Goretzki.jpgPar RSU valsts pārbaudījumu komisijas priekšsēdētāja vietnieku šogad apstiprināts endokrīnās ķirurģijas profesors Peters Goreckis (Peter Goretzki, attēlā) no pasaulē pazīstamās un prestižās Šaritē – Berlīnes Universitātes slimnīcas (Charité – Universitätsmedizin Berlin). Kopā ar viņu uz eksāmeniem kā novērotājs ieradies arī Noisas pilsētas akadēmiskās mācību slimnīcas Lukaskrankenhaus Uroloģijas klīnikas virsārsts profesors Tomass Otto (Thomas Otto).

RSU valsts pārbaudījumu komisijas priekšsēdētājs ir Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas valdes priekšsēdētājs, Veselības centrs 4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds, savukārt otrs komisijas priekšsēdētāja vietnieks līdzās prof. P. Goreckim ir RSU Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras vadītājs profesors Aivars Lejnieks.

RSU rektors profesors Aigars Pētersons norāda, ka RSU stratēģiskais mērķis ir nodrošināt izcilas kvalitātes studiju programmas, iesaistot tajās arvien vairāk ārvalstu viesdocētāju, kā arī nodrošinot RSU apgūto zināšanu un prasmju atbilstību darba tirgus prasībām. “Vācijas vadošo klīniku profesoru līdzdalība valsts pārbaudījumā ir mūsu kvalitātes politikas nākamais solis, pielīdzinot mūsu zināšanu pārbaudi Eiropas augstākajam līmenim. Izcilu ārvalstu profesoru klātbūtne eksāmenos, studiju programmās un pētniecībā ir mūsu ceļš uz tālāku attīstību gan veselības aprūpes, gan arī sociālo zinātņu studiju jomā,” nākotnē raugās rektors.

Daloties iespaidos par novērojumiem valsts pārbaudījumā, profesors P. Goreckis uzsver, ka labus rezultātus RSU dod rakstiskais eksāmens, nevis tikai tests ar atbilžu variantiem. “Rakstiskās atbildes ļauj labāk konstatēt, kā topošie ārsti izprot slimību un kādu terapiju viņi piedāvā.” Vācu profesors atzīst, ka RSU šajā ziņā ir labi attīstīta sistēmiskas pieejas apmācība slimību ārstēšanā. “Arī ikdienas darbā klīnikā, balstoties uz atsevišķiem simptomiem, ārstam jāspēj izveidot sistēmisku pieeju pacientam, nevis tikai pateikt vienu vai otru atbildi par slimību,” saka prof. Goreckis.

“RSU ir labi attīstīta e-apmācība,” piebilst profesors un uzteic, ka RSU studiju programmā un eksāmenā liela loma ir simulāciju tehnoloģijām, uz kurām pārliecināties par studējošo apgūtajām prasmēm, un kas arī ir nozīmīgas pacientu drošībai.

Kopumā profesors Goreckis uzskata, ka RSU studējošie ir ļoti zinoši, pašpārliecināti un ambiciozi. Viņa novērojums liecina, ka arī RSU docētāji ir savas jomas līderi, kas profesionāli nodod tālāk savu pieredzi un zināšanas topošajiem ārstiem.

“Man ir bijusi laba iespēja redzēt RSU izaugsmi gadu desmitu laikā. Tā tiešām ir bijusi strauja, un rezultātā RSU ir ļoti laba reputācija Vācijā,” uzsver profesors P. Goreckis, piebilstot, ka, protams, katra augstskola vēlas piedāvāt pēc iespējas kvalitatīvākas studijas un sasniegt arvien labākus rezultātus pētniecībā. “RSU ir veiksmes stāsts un tai jāturpina iet iesāktais ceļš. Tas RSU padarīs par labāko augstskolu Baltijā un reģionā.”

Pateicoties prof. P. Goreckim, kurš iepriekš strādāja Noisas slimnīcā, pērn RSU sāka īstenot pilotprojektu, paverot medicīnas studentiem iespēju apgūt atsevišķus studiju kursus ārvalstīs – klīnikā Lukaskrankenhaus. Pirmie 15 studenti uz Noisu devās 2017. gada pavasara semestrī, nokārtojot tur pārbaudījumus un iegūstot kredītpunktus četros akadēmiskajos studiju kursos: onkoloģijā, pneimonoloģijā, ķirurģijā un hematoloģijā. Identiska sadarbība plānota arī šogad.

Sadarbība ar RSU profesoram P. Goreckim aizsākās pirms vairākiem desmitiem gadu, kad RSU docētāji sāka doties stažēties uz Vāciju. Toreiz stažieru vidū bija arī iepriekšējais RSU rektors, ķirurgs profesors Jānis Gardovskis, kurš ieguldījis lielu darbu RSU un vadošo Vācijas klīniku sadarbības stiprināšanā.