29. augustā Valsts prezidents Egils Levits Rīgas pilī tikās ar Rīgas Stradiņa universitātes rektoru un Latvijas Universitāšu asociācijas valdes priekšsēdētāju profesoru Aigaru Pētersonu.

petersons_vizite_pie_levita_foto_Ilmars_Znotins.jpg

No kreisās: Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un RSU rektors prof. Aigars Pētersons. Foto: Ilmārs Znotiņš

Sarunā tika apspriesta izglītības un zinātnes pārvaldības iespējamā reforma, abām pusēm nonākot pie kopīgiem secinājumiem. Proti, Latvijā būtu primāri jāizdala nacionālā līmeņa universitātes, ko raksturotu mūsdienīgums un starptautiska atpazīstamība, tai skaitā Eiropā un pasaulē atzīti diplomi. Gan Egils Levits, gan Aigars Pētersons bija vienisprātis, ka šīm universitātēm būtu jākoncentrējas uz zinātni ar tam piemērotu finansējumu, aktīvāk jāpiesaista gan ārvalstu reflektanti, gan profesori, tādējādi fokusējoties uz pasaules mēroga izglītību un zinātni. Šajā nozarē reforma ir objektīvi nepieciešama, lai panāktu izaugsmi tajās universitātēs, kurām ir izredzes un iespējas iekļūt labāko sarakstā.

Tāpat abas puses uzskata, ka Latvijā būtu laiks runāt par zinātnes kvalitātes standartu, tai skaitā starptautiskajām publikācijām, kā arī abi atzīst, ka līdzšinējais valsts atbalsts pētniecībai nav bijis pietiekams. Rektors A. Pētersons arī norādīja uz RSU sociālo zinātņu studiju programmu augsto kvalitāti un nepieciešamību valsts budžeta līdzekļus piešķirt studiju vietām atbilstoši programmu kvalitātei. RSU sociālo zinātņu studiju programmām būtu piešķiramas valsts budžeta studiju vietas.

Tikšanās noslēgumā Aigars Pētersons uzaicināja Valsts prezidentu apmeklēt Rīgas Stradiņu universitāti, savukārt Egils Levits izteica augstu atzinību par universitātes sasniegto zinātnē, pētniecībā un studiju vides modernizēšanā.