Pārlekt uz galveno saturu
Stipendijas
Studentiem

Vēl līdz 5. martam var pieteikties gadskārtējam konkursam par L`ORÉAL Latvijas stipendiju Sievietēm zinātnē ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Stipendija paredzēta sievietēm, kas veic pētījumus divās plašās zinātnes jomās – dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs. Tās mērķis ir atbalstīt sieviešu iespējas veidot karjeru zinātnē, mudināt zinātnieces veikt savu pētniecisko darbību Latvijā, kā arī iedvesmot un iedrošināt topošās zinātnieces un zinātniekus, kas vēl sēž skolas solā.

sievietem-zinatne-logo-317x448.jpgŠogad konkursa kārtībā tiks piešķirtas trīs 6000 eiro vērtas L`ORÉAL Latvijas stipendijas Sievietēm zinātnē: viena paredzēta zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem iecerēto pētījumu veikšanai, divas – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei. Šī ir viena no lielākajām zinātnes atbalsta programmām Latvijā un vienīgā, kas paredzēta īpaši sievietēm. Stipendiju var izmantot gan darbam, gan pašattīstībai, gan personīgā vai ģimenes budžeta papildināšanai.

"L`Oreal stipendija ir liels atbalsts zinātniecēm, kā arī apliecinājums par pētījumu nozīmīgumu. Tā veicina zinātniskās darbības turpināšanu un zinātnes popularizēšanu kopumā. Pēc stipendijas saņemšanas tika iegūta arī nozīmīga un interesanta pieredze komunikācijā ar žurnālistiem un savas pētījuma tēmas, rezultātu un nozīmes izskaidrošanai sabiedrībai saprotamā veidā,” stāsta bijusī RSU doktorante, nu jau farmācijas doktore un 2012. gada stipendijas Sievietēm zinātnēieguvēja Elīna Makarova. "Stipendiju izmantoju gan konferenču apmeklēšanai un pētījumu rezultātu prezentēšanai, gan savu personīgo ieceru realizēšanai."

elina-skapare-absolvente01.jpg

RSU asociētā profesore, akadēmiķe un 2006. gada stipendijas Sievietēm zinātnē ieguvēja Maija Dambrova: "Stipendiju var uztvert no dažādiem viedokļiem: kā naudu kontā (atvieglo praktisko dzīvi), rindiņu CV (ļauj sasniegt nākamos pakāpienus darba dzīvē) vai slavas mirkli Latvijas presē (padara gaišākas dienas, kad esi pazudusi neizskaidrojamu eksperimentu gūzmā). Lieliski ir stipendijas gadu izmantot, populāri stāstot par to, cik zinātne ir aizraujoša (uzreiz piebildīšu – gan sievietēm, gan vīriešiem) un cik cilvēciski cilvēki ir zinātnieki ar lietu īpašo redzējumu gan zinātnes jautājumos, gan ārpus tās."

Stipendiju programmas Sievietēm zinātnē ietvaros 10 gados atbalstīti 30 zinātnieču pētījumi. Stipendijas Goda patronese kopš tās pirmsākumiem ir bijusī Latvijas Valsts prezidente un akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga, bet par stipendijas piešķiršanu lemj akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadītā žūrijas komisija.

maija-dambrova2.jpg

Pieteikumi līdz šā gada 5. marta plkst. 17.00 iesniedzami UNESCO LNK, Rīgā, Pils laukumā 4 – 206. Papildu informācija www.unesco.lv un pa tālruni 67325109. Pieteikties aicinātas arī zinātnieces, kas jau piedalījušās šajā stipendiju konkursā iepriekš, taču stipendiju nav saņēmušas.

2014. gadā programmā Sievietēm zinātnē nolemts ne tikai atbalstīt jau esošās zinātnieces, bet arī iedrošināt skolniekus un skolnieces, kuri vēl tikai domā par zinātnieka profesijas izvēli. Lekciju cikla Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi ietvaros bijušās L`ORÉAL stipendiātes viesojas skolās dažādos Latvijas novados un skolēniem stāsta par savu profesiju, par ceļu uz to, par pētījumiem un atklājumiem.

2014. gadā par Sievietēm zinātnē stipendiāti kļuva Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes doktorante Marina Makrecka-Kūka, 2012. gadā – Farmācijas fakultātes doktorante Elīna Makarova (Škapare), bet 2006. gadā šo stipendiju saņēma RSU asociētā profesore Maija Dambrova. Divas stipendiātes ir tagadējās RSU docētājas: Farmācijas fakultātes asoc. prof. p. i. Māra Plotniece un Medicīnas fakultātes lekt. Tatjana Glaskova-Kuzmina.