Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

30. augustā Latvijas Organiskās sintēzes institūtā notika IF-NPP projekta Valsts Pētījumu programma biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā (BioMedPharm, nr. VPP-EM-BIOMEDICĪNA-2022/1-0001) vadības grupas trešā sanāksme.

vpp_3_sanaksme_30082023.png

Sanāksmē piedalījās projekta BioMedPharm vadības grupas locekļi, projekta atbildīgie izpildītāji, valorizācijas grupas dalībnieki, kā arī pārstāvji no Latvijas Zinātnes padomes (LZP) un Ekonomikas ministrijas (EM).

Sanāksmes ievadā projekta vadītājs Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs informēja par projekta organizatorisko norisi, tostarp valorizācijas grupas izveidošanu, datu pārvaldības plānu un rezultātu izmantošanas un izplatīšanas plānu, kā arī BioMedPharm izpildes grafiku un tuvojošos pusperioda atskaišu sagatavošanas plānu. Sanāksmes dalībnieki atzinīgi novērtēja ieceri sarīkot BioMedPharm un otra IF-NPP projekta – FOTONIKA – kopīgu konferenci šā gada 8. novembrī, lai tādējādi informētu politikas veidotājus un sabiedrību par projektu aktualitātēm un tajā sasniegtajiem rezultātiem. EK Valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības jautājumos Raimonds Lapiņš uzsvēra ministrijas ieinteresētību IF-NPP programmas un BioMedPharm projekta sekmīgā īstenošanā, vienlaikus izceļot sasniegto rezultātu izplatīšanas nozīmi publiskajā telpā un to praktiskā nozīmīguma izskaidrošanas svarīgumu.

Apakšprojektu pārstāvji prof. Andrejs Ērglis, dr. Dāvids Frīdmanis, dr. Raitis Bobrovs, prof. Kaspars Tārs, prof. Dagnija Loča, prof. Aija Linē, asoc. prof. Zanda Daneberga un prof. Jānis Kloviņš sniedza ziņojumus par zinātnisko pētījumu izpildes gaitu, īpaši pievēršoties laikposmam no iepriekšējās vadības grupas sanāksmes sasniegtajiem rezultātiem. Atsevišķi ziņojumi sanāksmes dalībnieku vidū raisīja dzīvu diskusiju par iegūto rezultātu nozīmi un tālākas izmantošanas iespējām, tādējādi iezīmējot jaunas idejas gan kopīgu pētījumu veikšanai, gan jau sasniegto rezultātu praktiskas izmantošanas pārbaudei. Profesors A. Ērglis (attēlā no labās) savā ziņojumā īpaši uzsvēra izveidotās BioMedPharm pētniecības platformas nozīmi starpinstitucionālas sadarbības veidošanā un stiprināšanā, tādā veidā veicinot starpnozaru pētījumu attīstību.

vpp_3_sanaksme_30082023_erglis.png

Sanāksmes noslēgumā LZP Pētniecības programmu ieviešanas un monitoringu departamenta direktore Ineta Kurzemniece atzinīgi novērtēja paveikto, vienlaicīgi uzsverot nepieciešamību vairāk uzsvērt iegūto rezultātu praktisko nozīmīgumu. Līdzīgi arī Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Jansons pauda pārliecību, ka projekts BioMedPharm attīstās sekmīgi, bet IF-NPP programmas ilgtspējas nodrošināšanai nepieciešams īpaši akcentēt sasniegto rezultātu praktisko nozīmīgumu.

Apvienojot Latvijas spēcīgākās medicīnas jomas pētniecības organizācijas, BioMedPharm mērķis ir izveidot nacionāla līmeņa biomedicīnas pētniecības platformu sabiedrības veselības problēmu risināšanai. Platformas uzdevums ir terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus.

Projektu BioMedPharm īsteno Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC), Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI), Latvijas Universitātes (LU), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki.