Darbiniekiem

Trešdien, 25. aprīlī, no plkst. 10.00 līdz 14.00 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) Dzirciema ielā 16 notiks Veselības diena, kuras laikā darbinieki un studenti aicināti ziedot asinis, kā arī veikt vienkāršas veselības pārbaudes. RSU Veselības diena notiek jau piekto reizi, un donoru skaits kļūst arvien lielāks.

Asinis varēs nodot RSU aulas mēģinājumu telpā, bet vestibilā medicīnas studenti no RSU zinātniskajiem pulciņiem interesentiem noteiks asinsspiedienu, glikozes un skābekļa daudzumu asinīs, pārbaudīs redzi, kā arī veiks citas pārbaudes. Darbinieki un studenti varēs iepazīties arī ar ergonomisku un veselībai draudzīgu darba vietas aprīkojumu.

25. aprīlī visā Eiropā notiek akcija Diena bez lifta un šogad arī RSU darbinieki un studenti aicināti piedalīties un izmantot kāpnes lifta vietā. Dienas bez lifta mērķis ir parādīt, cik vienkārši būt aktīviem ikdienā, neņemot vērā laika trūkumu.

Kas jāzina, lai ziedotu asinis?

Par asinsdonoru var būt cilvēks vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kura svars ir vismaz 50 kg. Dienu pirms asins ziedošanas donors nedrīkst lietot alkoholu, treknus ēdienus, uzturā jālieto veselīga pārtika un jādzer daudz šķidruma. Asinis var ziedot, ja kopš iepriekšējās ziedošanas reizes ir pagājušas vismaz deviņas nedēļas. Sievietes gada laikā asinis var ziedot četras reizes, savukārt vīrieši – sešas reizes (pēc sestās reizes vīriešiem jāievēro trīs mēnešu pārtraukums). Pirms asins ziedošanas ieteicams atpūsties un labi izgulēties. Donoriem jāatceras, ka ziedojot asinis, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu un norādīt savu bankas konta numuru. Asinis ziedot var arī ārvalstu studenti, kuriem piešķirta uzturēšanās atļauja Latvijā ar LR personas kodu.

Ko iegūst donors, ziedojot asinis?

Donora organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunojas asins sastāvs. Speciālisti uzsver, ka asinsdonori retāk slimo ar akūtām slimībām un veselam cilvēkam asins ziedošana nav kaitīga. Asins ziedošana raisa pozitīvas izjūtas, jo kādam ir sniegta palīdzība grūtā brīdī. Ziedojot asinis, iespējams uzzināt asins grupu, rēzus faktoru, pulsa frekvenci, asinsspiedienu un hemoglobīna līmeni. Ikreiz pirms asins ziedošanas eksprestestā tiek noteiktas C hepatīta antivielas. Donoram ir iespēja uzzināt savus analīžu rezultātus piecu darba dienu laikā pēc asins ziedošanas.

Papildu informācija par asins ziedošanu: www.donors.lv vai 8000 0003.

rsu-veselibas-diena-2018-poster.png