Absolventiem
Startē Stradiņos!
Skolotājiem
Uzņemšana

Iepazīstieties – Inese Kalniņa! Pilna laika fotogrāfe vairāk nekā 12 gadu, kura pirms gada absolvēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studiju programmu Fotogrāfija, tāpēc ar pateicību un cieņu saka: “Tagad es esmu diplomēta fotogrāfe!”

Viņa fotografē visu, sākot no kultūras pasākumiem un kāzām un beidzot ar Rīgas jumtiem, dabu un cilvēka atkailināto būtību.

Viņa piedalās foto projektos, organizē fotosesijas un atsaucas aicinājumiem iemūžināt dažādus pasākumus. Viņa ķer un krāj mirkļus, pēc tam veiksmīgākos kadrus iekļauj personālizstādēs un kopizstādēs ar citiem māksliniekiem.

inese_kalnina_foto_druvo_haritonovs_publicitates_foto.jpg

Foto: Druvo Haritonovs

Par fotografēšanas nozīmi

Fotogrāfijas pamatprincipus Inese apguva pie Tamāras Visockas Valmieras Valsts ģimnāzijas fotopulciņā, kā arī Valmieras Mākslas vidusskolā. Pēc tam mākslas valodu viņa turpina iepazīt Liepājas Pedagoģijas universitātē (2003 – 2007), specializējoties vizuālajā mākslā un pedagoģijā. Tur domubiedrus Inese satiek Liepājas Foto tautas studijā Fotast.

“Fotogrāfija man dod iespēju veidot dialogu ar apkārtējo pasauli. Tas ir arī instruments, kā gūt dziļāku izpratni par sevi kā cilvēku. Mani interesē gaisma – dažādās tās izpausmēs. Tāpat kā ūdenim ir atšķirīgi agregātstāvokļi, tā gaismai ir dažādas nozīmes, matērijā balstītās un radošajā iztēles pasaulē,” stāsta Inese.

“Fotografēšana man ir talants, kuru es attīstu profesionālā līmenī, un līdz ar to es attīstu sevi kā personību.”

Viņas foto darbus augstu vērtē ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē

Inese Kalniņa regulāri piedalās starptautiskos salonfotogrāfiju konkursos. Pēdējā laika nozīmīgākās balvas: ASV fotokonkursā Black and White Spider Awards par darbiem Fusion (2020), The male element (2019); ASV fotokonkursā International Color Awards par darbiem My Space (2020), Song of the songs (2021), Great Divinity (2021) un Eskimo kiss (2022).

Pagājušā gada oktobrī viņa piedalījās 3. Barselonas Foto biennālē, kur prezentēja trīs lielformāta fotogrāfijas foto galerijā Foto Nostrum, kas ir ceturtā lielākā Spānijā.

Zināšanas par fotogrāfiju un fotografēšanu nodod tālāk jauniešiem

Pavasarī Inese veiksmīgi noslēdza sadarbības projektu ar jauniešu studiju BaMbuss, kur bija foto kluba vadītāja. Pašlaik Inese ir vizuālās mākslas un vizuālās komunikācijas skolotāja Rīgas Juglas vidusskolā.

“Mani aizrauj darbs ar jauniešiem. Tas ir mans izaicinājums un privilēģija veltīt savu laiku, lai dalītos savā pieredzē un zināšanās. Mana motivācija ir iedvesmot jauniešus ar savu pozitīvo piemēru sasniegt savus izvirzītos mērķus,” atklāj skolotāja un fotogrāfe.

inese_kalnina_foto_sandra_ziile-griezta02.jpg

Savu skolotāju Inesi vizuālās komunikācijas stundā, kuras tēma bija par ilgu ekspozīciju fotogrāfijā, iemūžinājusi Rīgas Juglas vidusskolas skolniece Sandra Zīle

Tev jau bija augstākā izglītība un liela pieredze fotografēšanā, kāpēc nolēmi, ka tev jāiet studēt fotogrāfijas programmā RSU?

Dzīve ir mācīšanās process. Es gūstu jaunas iemaņas gan semināros un projektos, gan ikreiz, kad veidoju izstādi vai vadu mācību stundu. Tāpēc

meklēju veidu, kā varu paplašināt savu redzesloku par to, kas tad īsti ir fotogrāfija, kā radās fotogrāfija, ar kādiem izaicinājumiem fotogrāfija dzima un kādā veidā tā attīstās joprojām digitālajā laikmetā.

Jo akadēmiskajā skatījumā fotogrāfija ietver ne tikai tādas prasmes kā pētīt un analizēt fotogrāfiju, bet arī prasmi izmantot to savā un sabiedrības labā.

Zinu, ka bakalaura darbu tu rakstīji par terapeitisko foto

Jā, bakalaura darbā, veidojot fotogrāfiju sēriju My space (Mana telpa/ vieta), es pētīju un atklāju ainavas terapijas un terapeitiskās fotogrāfijas nozīmību un saikni mentālās veselības uzturēšanai. Šīs fotogrāfijas ar mākslinieciskiem izteiksmes līdzekļiem, sev raksturīgo potenciālu atklāj manas sajūtas, emocijas, domas un zemapziņas vajadzības.

Svarīgākais, ko tev deva fotogrāfijas studijas RSU?

Mācību procesā RSU es varēju atgriezties tajā vidē, kur digitālā fotogrāfija satiekas ar analogo fotogrāfiju. Piemēram, RSU docētāja un foto māksliniece Ieva Balode man deva iespēju ieskatīties analogajā fotogrāfijā caur mūsdienu skatījumu. Tas ir pilnīgi cits, jauns skatījums, kā es, būdama māksliniece, varu izteikties caur analogo fotogrāfiju.

Studiju programma Fotogrāfija māca skatīties uz sevi no cita rakursa. Teorijā balstīta informācija par citiem fotogrāfiem un domātājiem man deva ieskatu, kā fotogrāfija palīdz viņiem, un caur viņu skata prizmu es varu – iegūt dziļāku izpratni, kas ir fotogrāfija un vizuālā komunikācija kā tāda.

Studijas deva plašumu, ļāva dziļāk ieskatīties tajā, ko biju līdz tam praktiski darījusi. Es atklāju savu personību un raksturu no jauna.

Vēl daži fakti par Inesi Kalniņu

• Vecums: 40
  • RSU bakalaura studiju programmas Fotogrāfija nepilna laika neklātienes 2022. gada absolvente
  • Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra fotogrāfe