Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Piektdien, 30. septembrī, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), Dzirciema ielā 16, no plkst. 18.00 līdz 22.00 norisināsies Zinātnieku nakts 2016, kuras tēma šogad – Tehnoloģijas un dzīves kvalitāte. Zinātnieku naktī laipni gaidīti visu vecumu apmeklētāji, kuri vēlas piedalīties dažādās RSU zinātnieku piedāvātās aktivitātēs – noteikt ķermeņa kompozīciju, pārbaudīt, cik pareiza ir stāja, izmēģināt saplombēt zobu, kā arī iepazīties ar dažādām citām tehnoloģijām, kas ietekmē dzīves kvalitāti un palīdz iepazīt cilvēka organismu.

RSU Zinātnieku naktī apmeklētāji uzzinās:

Kas ir viltus atmiņa? Ar vienkāršu eksperimentu varēs iepazīties ar atmiņas kļūdainību un uzzināt, kas ir viltus atmiņa.

Kāda ir tava ķermeņa kompozīcija un kā to izmainīt? Piedāvāsim veikt ķermeņa kompozīcijas analīzi, kas parādīs, cik no ķermeņa masas procentuāli ir tauki, ūdens un muskuļu masa. Varēs uzzināt savu metabolisko vecumu, fiziskās slodzes balansu u.c. nozīmīgus rādītājus.

Vai var izmainīt sava organisma pH līmeni? Cik ilgā laikā mainās siekalu pH rādītājs, ja košļājamā gumija tiek vai netiek košļāta? Noskaidrosim, ka veselam cilvēkam siekalu pH līmenis stabilizējas dažu minūšu laikā arī bez ārējas iedarbības.

Kāda ir tava stāja? Būs iespēja pārbaudīt mugurkaulu, stāju un noteikt pēdas parametrus, kā arī saņemt ekspertu konsultācijas stājas uzlabošanai.

Kā mūsu ķermeni ietekmē darbs? Demonstrēsim termogrāfijas metodi, parādot noslogotās un pārslogotās muskuļu grupas. Būs iespējams aplūkot, kā kustas ķermenis, izmantojot kustību analizatoru.

Kā iespējams apskatīt savu elektrokardiogrammas signālu, izmērīt skābekļa daudzumu asinīs un novērot artērijas pulsācijas? Piedāvāsim izmēģināt neinvazīvās medicīniskās diagnostikas metodes, kuru darbībā izmantota elektrība, ultraskaņa un gaisma.

Kā medicīnā tiek izmantotas reakcijas ar siltuma izdalīšanos un uzņemšanu? Noskaidrosim, kā darbojas aukstuma kompreses un roku sildītāji. Modelēsim siltuma izdalīšanos un uzņemšanu un prognozēsim, kuras vielas visefektīvāk ir izmantot kā sildītājus, bet kuras – kā dzesētājus.

Kāda ir tava redze un acu spiediens? Informēsim par regulāru redzes pārbaudes nozīmi cilvēku dzīvē. Pārbaudīsim redzi un acu spiedienu.

Vai tev piemīt zobārstam nepieciešamās dotības? Piedāvāsim darboties ar 3D zobārstniecības treniņiekārtām, kur virtuālajā realitātē varēsiet izmēģināt roku zobu urbšanā. Drosmīgākie apmeklētāji varēs darboties ar zobārstniecības mulāžām – zinoša docētāja vadībā gan urbt zobus, gan ar īstiem klīnikā izmantojamiem materiāliem veidot savu pirmo plombi.

Kādas nanotehnoloģijas tiek izmantotas medicīnā? Stāstīsim par maza izmēra robotiem, kuri nākotnē aizstās farmaceitu, ķirurgu un citu mediķu darbu.

Kas ir attēla anatomija? Būs iespēja iesaistīties multimediju satura – fotogrāfiju, videomateriālu – tapšanā un uzzināt, kā mūsdienu komunikācijas tehnoloģijas ietekmē mūsu uztveri, uzvedību un dzīves kvalitāti.

Zinātnieku nakts ietvaros būs iespēja apmeklēt arī divas jaunas izstādes. RSU muzeja veidotajā izstādē Kad mēs augām, tad gan tā nebija! varēs apskatīt studentu un docētāju ikdienā lietotā inventāra vizuālās un tehniskās pārmaiņas vairāku gadu desmitu laikā. Savukārt izstāde Zinātne sākas universitātē iepazīstinās ar sešiem doktorantūras studentiem, kas darbojas medicīnā, farmācijā, socioloģijā, politoloģijā, komunikācijas zinātnē un juridiskajās zinātnēs.

RSU Zinātnieku naktī piedalās jau piekto reizi ar mērķi iepazīstināt sabiedrību ar zinātnes sasniegumiem un parādīt, cik zinātne var būt interesanta un aizraujoša. Šogad apmeklētājus dažādās aktivitātēs iesaistīs Medicīnas, Sabiedrības veselības un sociālās labklājības, Zobārstniecības un Komunikācijas fakultātes speciālisti, kā arī Anatomijas un antropoloģijas institūta un Darba drošības un vides veselības institūta pētnieki.

Papildu informācijai: