Atzinība

Ceturtdien, 15. oktobrī, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā notika Latvijas zobārstniecības pamatlicēja Kārļa Barona 150. gadadienai veltīta konference, kurā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zobārstniecības fakultātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras profesorei Rūtai Carei tika pasniegta Kārļa Barona balva, kas tapusi par godu Kārļa Barona 150 gadu jubilejai un tiek piešķirta par ieguldījumu praktiskajā zobārstniecībā, zinātnē, pedagoģijā un par ieguldījumu Latvijas Sarkanā Krusta darbībā.

KarlaBarona-balva-15102015-0019.jpg

Rūta Care no 1993. līdz 2011. gadam bijusi RSU Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas vadītāja. No 1992. līdz 2010. gadam viņa vadījusi RSU Stomatoloģijas fakultātes (tagad – Zobārstniecības fakultātes) Terapeitiskās stomatoloģijas katedru (tagad – Zobu terapijas un mutes veselības katedra). Profesores Rūtas Cares zinātniskā darbība galvenokārt saistīta ar bērnu mutes veselības izpēti, un studentiem viņa pārsvarā lasījusi lekcijas par bērnu zobārstniecību. Profesore izstrādājusi un piedalījusies 138 publikāciju sagatavošanā.

No_kreisas-Ruuta-Care-Ilga-Urtaane-lead.jpg

No kreisās: pašreizējā RSU prof. Rūta Care un pašreizējā Zobārstniecības fakultātes dekāne Ilga Urtāne.

Kārlis Krišjānis Barons dzimis 1865. gadā Sanktpēterburgā par latviešu Dainu tēvu dēvētā Krišjāņa Barona ģimenē. Kārlis Barons daudz strādājis stomatoloģiskajā ķirurģijā, interesējies par fizikālo terapiju un rentgenoloģiju, rakstījis par stomatoloģiskās profilakses jautājumiem, žokļu lūzumu diagnostiku un ārstēšanu, komplikācijām pēc zobu izraušanas u. c. jautājumiem, līdz mūža beigām vadījis Latviešu zobārstu biedrību.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, atzīmējot Kārļa Barona 150. gadadienu, 15. oktobrī notika Kārļa Barona balvas pasniegšana un konference, turklāt 16. oktobrī tiks atklāta izstāde, kurā apskatāmi priekšmeti no muzeja krājuma, RSU Stomatoloģijas institūta, kā arī personīgās lietas, ko saglabājusi Baronu dzimta. Izstādē atspoguļota arī Kārļa Barona darbība Latvijas Sarkanajā Krustā. Izstāde apmeklētājiem atvērta līdz 2016. gada 27. februārim.

Minētās konferences un izstādes organizators ir arī RSU Stomatoloģijas institūts.