Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) oficiāli atbalsta studentu prasību modernizēt Latvijas zobārstniecības sertifikācijas sistēmu, iesniedzot vēstuli valdībai ar vairāk nekā 900 studentu parakstiem.

RSU jau vairākus gadus aktīvi ir vērsusies ar priekšlikumiem pie veselības ministra, profesionālajām organizācijām, to skaitā, Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Zobārstu asociācijas, arī pie Ministru prezidenta, lūdzot mainīt nosacījumus sertifikācijas iegūšanai ES un citu valstu studentiem Latvijā. Zobārsta diploms ir vienīgais kvalifikāciju apliecinošais dokuments vairākumā ES valstu. RSU aicina mainīt esošo likumdošanu un attiecīgi arī praksi, ka Latvijā jaunajiem zobārstiem, kas plāno atgriezties mītnes zemē kādā no pasaules, to skaitā, ES valstīm, tiek papildus prasīts sertifikāts. Mēs atbalstām studentu prasību pielāgot zobārstu sertifikācijas procesu atbilstoši modernākajai ES valstu praksei.

Latvijā ir daudz studējošo no Eiropas. Augstākās izglītības internacionalizācijas un starptautiskās konkurētspējas attīstīšana ir Izglītības attīstības pamatnostādņu 2014.–2020. gadam mērķis. Pamatnostādnes paredz, ka augstākās izglītības atvērtības veicināšana starptautiskai sadarbībai un informācijas apmaiņai, kā arī eksportspējas kāpināšana ir prioritārs izglītības attīstības virziens. Pašlaik tā realizāciju apdraud nepamatota Latvijas Ārstu biedrības nostāja.

RSU nodrošina augstas kvalitātes izglītību veselības jomā, to skaitā, Ziemeļeiropā modernākajā zobārstniecības programmā. Pēdējos desmit gados RSU ir paplašinājusi un modernizējusi divus zobārstniecības mācību blokus – pirmsklīnisko un klīnisko, ieguldot to attīstībā apmēram 2 miljonus eiro no pašu nopelnītiem līdzekļiem. Izveidota moderna pirmsklīniskās apmācības bāze ar 24 zobārstniecības un zobu protezēšanas simulatoriem un deviņām virtuālās apmācības iekārtām. Savukārt zobārstniecības speciālo disciplīnu apguves klīniskā bāze RSU studentiem ir RSU Stomatoloģijas institūts – starptautiski atzīts, augstas kvalitātes praktiskās zobārstniecības centrs. Studijas zobārstniecībā ir Latvijas veiksmes stāsts!

Pašlaik, absolvējot zobārstniecības programmu, pēc sekmīgi nokārtota valsts pārbaudījuma zobārstniecības studenti iegūst universitātes diplomu. Taču zobārstniecībā kā reglamentētā profesijā, lai pilnvērtīgi sāktu ārsta praksi, Latvijā ir nepieciešams iegūt arī profesionālās organizācijas izsniegtu sertifikātu. To Latvijā piešķir Latvijas Ārstu biedrība. Lai sertifikātu iegūtu, jaunajiem zobārstiem ir jākārto profesionālās jomas eksāmens un jāapliecina valsts valodas zināšanas C1 līmenī (līdzvērtīgs dzimtajai valodai). Tādējādi mūsu ārvalstu studentu pilnvērtīga profesijas apguve ir ierobežota, jo nepietiek ar augstskolas diplomu, kas apliecina viņa zināšanas, prasmes un kompetences, kā tas ir vairumā ES valstu, bet jākārto vēl papildu pārbaudījumi sertifikāta iegūšanai, lai gan neviens neplāno atvērt praksi Latvijā.

Vairumā ES valstu netiek papildus prasīts zobārsta sertifikāts kvalifikācijas atzīšanai. Zobārsta diploms ir vienīgais kvalifikāciju apliecinošais dokuments Beļģijā, Vācijā, Igaunijā, Grieķijā, Spānijā, Francijā, Īrijā, Kiprā, Luksemburgā, Ungārijā, Maltā, Nīderlandē, Austrijā, Portugālē, Slovākijā un Lielbritānijā.

Līdzās iepriekš minētajiem, vairākkārtējiem RSU vadības centieniem un rūpēm par ārvalstu studentu izglītības modernizēšanu RSU oficiāli pievienojas vairāk nekā 900 mūsu studentiem, kas nule kā parakstījuši oficiālu petīciju valsts augstākajām personām, prasot nekavējošu problēmas risinājumu.