nov
RSU Veselības ekspresis Rīga–Jelgava–Rīga
09:40 - 11:30

Tuvojoties Pasaules diabēta dienai, piektdien, 10. novembrī, plkst. 9.40 maršrutā Rīga–Jelgava–Rīga dosies Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens organizētais RSU Veselības ekspresis, veltīts diabēta tēmai. RSU medicīnas studenti pasažieriem veiks dažādas veselības pārbaudes – mērīs asinsspiedienu, noteiks ķermeņa masas indeksu, skābekļa daudzumu asinīs, stresa, miegainības un diabēta riskus, kā arī informēs par diabēta rašanās faktoriem. Tāpat arī pasažieriem būs iespēja saņemt Veselības centru apvienības uztura speciālistes Marinas Kaplānes un Mēness aptiekas farmaceita konsultācijas.

Diabēts ir ļoti izplatīta slimība pasaulē un Latvijā, tas ir galvenais akluma, nieru mazspējas, sirdslēkmju, insulta un kāju amputācijas cēlonis. Latvijā ir apmēram 85 000 reģistrēto pacientu, un to skaits katru gadu palielinās. Lielākā daļa no visiem cukura diabēta pacientiem slimo ar otrā tipa cukura diabētu, kas pārsvarā ir nepareiza dzīvesveida izraisīta saslimšana. Pasaules Veselības organizācija (PVO) prognozē, ka 2030. gadā cukura diabēts būs septītais galvenais slimību izraisītais nāves cēlonis pasaulē. “Latvijā kopš 2009. gada reģistrēto diabēta pacientu skaits ir palielinājies par apmēram piekto daļu – tas ir patiešām satraucošs pieaugums, tādēļ aicinām ikvienu domāt par profilakses pasākumiem un pareizo rīcību, ja saslimšana jau ir sākusies,” uzsver M. Kaplāne. “Ārsti ir akcentējuši trīs galvenos padomus cukura diabēta pacientiem: ievērot atbilstīgus diētas principus, domāt par regulāru fizisko aktivitāti un optimizēt ķermeņa svaru. Tāpat arī būtiska problēma ir novēlota diabēta atklāšana, kas ievērojami mazina dzīves kvalitāti un dzīvildzi.”

RSU Medicīnas fakultātes piektā kursa studente Kristiāna Čačka, kas ir regulāra RSU Veselības ekspreša dalībniece, uzskata, ka diabētam kā daudzām nepareiza dzīvesveida izraisītām slimībām svarīga ir personīgā ieinteresētība veselības uzlabošanā, kā arī informētība un izpratne par slimības cēloņiem. “Pēc PVO datiem, saslimšanu ar diabētu varētu mazināt par 70 %, tikai ievērojot veselīga dzīvesveida principus. Priecājos, ka mēs, topošie mediķi, varam dalīties ar augstskolā uzkrātajām zināšanām un mudināt cilvēkus laicīgi vērsties pie speciālista vai ieviest veselīgus paradumus savā dzīvesveidā.”

“Esam gandarīti, ka varam iesaistīties mūsu pasažieru veselības veicināšanā un sabiedrības izglītošanā par slimību profilaksi,” par projektu RSU Veselības ekspresis prieku pauž arī AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

10. novembrī RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas uz Jelgavu plkst. 9.40 (vilciena Nr. 6713) un atpakaļceļā uz Rīgu dosies no Jelgavas plkst. 10.43 (vilciena Nr. 6722).

Šo RSU Veselības ekspreša reisu informatīvi atbalsta Slimību profilakses un kontroles centrs. Pasažieriem būs iespēja saņemt arī Rīgas Farmaceitiskās fabrikas sagatavoto veselības tēju.

Veselibas-ekspresis_10112017.jpg

Datums: