Pārlekt uz galveno saturu

Trešdien, 14. martā, Rīgas Stradiņa universitātes Senāta zālē (Dzirciema ielā 16) notiks seminārs un diskusija "Atmiņu pārrāvumi: iekļaujošas vēstures meklējumos", kuras mērķis ir pievērsties dažādiem pretrunīgiem skatījumiem uz Otrā pasaules kara notikumiem Latvijā, meklējot kolektīvi iekļaujošas vēstures interpretācijas iespējas.

Seminārā būtiska nozīme ir atvēlēta Latvijas mākslinieku fotoprojektiem, kuri pievēršas individuālās un / vai kolektīvās vēstures liecību pārvērtēšanai.

 Seminārā piedalīsies

  • RSU profesors Deniss Hanovs
  • Vēsturnieks un LSM žurnālists Kārlis Sils
  • Fotogrāfs un RSU docents Alnis Stakle
  • Fotogrāfs Andrejs Strokins (grāmata Palladium)
  • Fotogrāfe Eva Saukāne (grāmata Roots)
  • Māksliniece Ieva Balode (grāmata Invisible images)

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā dažādi ar kolektīvās pagātnes pieņemšanu un laikmetīgu tās kontekstualizāciju saistīti sociālpolitiski izaicinājumi joprojām ir aktuāli gan ikdienas rituālos, gan politiskajā komunikācijā. Kolektīvās atmiņas, kas saistītas ar Otrā pasaules kara norisēm Latvijā, iespējams, ir vienas no ilglaicīgākajām un pretrunīgi uztvertākajām atmiņām dažādās sabiedrības grupās, un šīs atmiņas joprojām rosina ne mazums diskusiju. Otrā pasaules kara notikumu interpretācijas kontekstā Latvijas laikmetīgajā kultūrā rezonansi galvenokārt raisa 16. marta un 9. maija dalītā uztvere sabiedrībā. Šī dihotomija atspoguļojas arī mediju dienas kārtībā un politiskajā diskursā. 

Fotogrāfijai vēsturiski ir tikusi piedēvēta atmiņu medija loma sabiedrībā. Pateicoties fotogrāfijām, mēs šķietami varam atsaukt atmiņā pagātnes notikumus, personības, didaktiski mācīties no savām kļūdām, sapņot par "vienmēr labāko pagātni", pārvērtēt kanonizētos attēlus un "pārrakstīt" vēsturi, radot jaunus stāstus vai piešķirot pagātnes vēstījumiem un ikonām jaunas interpretācijas. Laikmetīgās vizualitātes stāvokļi fotogrāfijas medijam atvēl divējādu lomu – fotogrāfija joprojām ir realitāti reģistrējošs medijs, bet mūsdienu sabiedrībai ir arī skaidrs, ka fotogrāfija ir tikai attēls, kura interpretācijas ir atkarīgas no individuālajām un kolektīvajām pieredzēm, kas dažādos kultūrkontekstos un sabiedrības attīstības laikposmos var krasi atšķirties.

Semināru organizē RSU Komunikācijas studiju katedra un atbalsta Britu padome.

Norises vieta

Telpa
Senāta zāle
Datums: