Pārlekt uz galveno saturu

RSU Doktorantūras skola piedāvā interesentiem divu vebināru laikā uzzināt vairāk par FAIR principu ieviešanu pētnieku ikdienas darbā, sniedzot ieskatu dažos svarīgākajos aspektos, lai pētniecības dati atbilstu FAIR principiem.

Pieteikties

Lekciju cikls paredzēts RSU darbiniekiem un studējošajiem.

14.11.

plkst. 15.30–17.00 @ Zoom

Pirmā sesija ietvers datu apstrādes metodes un darbplūsmas (workflows), tostarp failu nosaukumdošanas metodes (naming conventions), konvertēšanu uz atvērtiem datu formātiem, datu tīrīšanu un dokumentāciju, kas tālāk nodrošina datu arhivēšanu, publicēšanu un atkārtotu izmantošanu, kā arī datu reproducējamību vai sekundāro analīzi. Tiks sniegti praktiski piemēri par datu apstrādes un analīzes rīku izmantošanu dažādiem datu veidiem – gan kvantitatīviem, gan kvalitatīviem. Īpašu uzmanību pievērsīsim ētiskai datu apmaiņai un datu aizsardzībai, izmantojot anonimizāciju un kontrolētu piekļuvi. Tiks parādīti datu dokumentācijas standartu piemēri, kas uzlabo datu sadarbspēju, piemēram, standartizēta demogrāfisko mainīgo lielumu izmantošana un standarta neesošās vērtības.

23.11.

plkst. 15.30–17.00 @ Zoom

Otrajā sesijā tiks aplūkoti metadatu standarti un saistītās kontrolētās vārdnīcas, ko izmantot, lai aprakstītu, dokumentētu un atbalstītu datu meklēšanu, kā arī termini, kuri apraksta datus, un citas izmantoto metožu īpašības. Tiks izskaidrots datu pārvaldības plānošanas mērķis un galvenie aspekti, kā sagatavot informētās piekrišanas veidlapu un kur rast atbalstu un kur publicēt datus. Lai nodrošinātu apzinātu datu atkārtotu izmantošanu, tiks prezentēts saistīto materiālu saraksts, kas nepieciešams, lai dokumentētu pētniecības projektu kā ietvaru, kurā tiks iekrāti dati. Tiks uzsvērta programmatūras kodu koplietošanas nozīme, kas nodrošina publicēto pētījumu rezultātu reproducējamību, kas ir aizvien pieaugoša prasība zinātniskajos žurnālos.

Par lektoru

Janezs Štebe ir Ļubļanas Universitātes (Slovēnija) docents. Viņš pasniedz lekcijas par sociālo zinātņu metodēm un datu zinātni. Viņš ir Slovēnijas sociālo zinātņu datu arhīva vadītājs, nacionālais pakalpojumu sniedzējs Eiropas pētniecības infrastruktūrā Eiropas sociālo zinātņu datu arhīvu konsorcijā (Consortium of European Social Science Data Archives – CESSDA). Viņš ir pastāvīgi iesaistīts starptautiskos datu infrastruktūras attīstības projektos: Dati bez robežām (Data without boundaries – DwB), Sinerģijas ar Eiropas pētniecības infrastruktūrām sociālajās zinātnēs (Synergies for Europe's Research Infrastructures in the Social Sciences – SERISS), CESSDA Journals Outreach, kas tiek īstenots pašlaik. Viņš arī ir atvērts starptautiskai pētniecības sadarbībai salīdzinošajos pētījumos par vēlēšanu sistēmām, pētījumos par attieksmi pret darbu, kā arī ar COVID-19 saistīto sazvērestības uzskatu izpētē u. c. jomās.

janez_stebe.png

Telpa
tiešsaistē, platformā Zoom
Datums:

Kontaktinformācija