Struktūrvienība: Radioloģijas katedra
Līmenis:2. cikla (Maģistra)
Mērķauditorija:Ārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Rentgenoloģija un radioloģija

Invazīvā radioloģija ir vispārējās radioloģijas apakšspecialitāte, kas ļoti strauji attīstās, pateicoties tehnoloģiskajam operācijas materiālu progresam un radioloģiskās operāciju vizuālās kontroles metožu attīstībai. Invazīvā Radioloģija sniedz iespēju veikt pacientam mazinvazīvas operācijas plaša spektra patoloģiju ārstēšanai.
Invazīvā Radioloģija aptver vaskulārās un nevaskulārās operācijas, ieskaitot onkoinvazīvās operācijas fluoroskopijas, ultrasonogrāfijas, CT/MRI kontrolē.
Kursa mērķis ir sniegt ieskatu Invazīvās Radioloģijas jomā. 8 nodarbību (10 tēmu) laikā tiks veikta visbiežāko invazīvās radioloģijas manipulāciju analīze. Katrā nodarbībā atbilstoši CIRSE (Cardiovascular and Interventional Radiology Society of Europe) Medicīnas studentu nolikumam tiks iztirzāts sekojošs nodarbības saturs:
• Manipulācijas indikācijas, galvenās vadlīnijas;
• Pacienta sagatavošana;
• Manipulācijas pamatsoļi;
• Manipulācijā izmantojamie materiāli;
• Pēcoperācijas aprūpe.
Katras nodarbības pirmās 2 stundas tiks veltītas teorētiskai tēmas apguvei, bet 2 stundas praktiskajam darbam ar radioloģiskām darba stacijām, operāciju materiālu klāsta praktiskai iepazīšanai un mulāžām in-vitro manipulācijas tehnikas praktiskai apguvei ar reāliem instrumentiem.

Radioloģijas pamati.

Kursa laikā studenti apgūs Invazīvās radioloģijas manipulāciju CIRSE (Cardiovascular and Interventional Radiology Society) vadlīnijas un tehniskos pamatsoļus. Klīnisko gadījumu analīzē iegūtās zināšanas ļaus novērtēt invazīvās radioloģijas operācijas indikācijas un kontrindikācijas. Pacienta sagatavošanas operācijai soļu analīzē studenti apgūs nepieciešamo preoperatīvo radioloģisko un laboratoro izmeklējumu klāstu.

Kursa beigās studenti iegūs gan praktiskas klīniskās prasmes, gan spēs novērtēt konkrētas Invazīvās Radioloģijas operācijas veida pielietojuma iespējas atkarībā no pacienta patoloģijas.

Kursa noslēgumā studenti spēs orientēties invazīvās radioloģijas pamatmanipulāciju sniegtajās iespējās un ierobežojumos, ļaujot studentiem pilnvērtīgāk piedalīties un orientēties starpdisciplinārā pacientu aprūpē.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Medicīna, MF10MaģistrsIerobežota izvēleIlze Apine, Kārlis Kupčs, Artūrs Šilovs, Nauris Zdanovskis, Aina Kratovska
Medicīna, SSNMF10MaģistrsIerobežota izvēleIlze Apine, Kārlis Kupčs, Artūrs Šilovs, Nauris Zdanovskis, Aina Kratovska
Medicīna, SSNMFz9MaģistrsIerobežota izvēleIlze Apine, Kārlis Kupčs, Artūrs Šilovs, Nauris Zdanovskis, Aina Kratovska