Kursa vadītājs:Ilze Akota
Mērķauditorija:Zobārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Stomatoloģija

Sagatavot studentus uzsākt nodarbības klīnikā ar pacientiem mutes ķirurģijā. Apgūt pamatzināšanas par galvas un kakla topogrāfisko anatomiju, apgūstamajām manipulācijām un to pielietošanu klīnikā, kardiopulmonālo reanimāciju. Apgūt prasmes uz fantomiem veikt lokālās zobārstniecības anestēzijas, vienkāršās eksodontijas, griezienu izdarīšanas, šuvju uzlikšanas, starpžokļu fiksācijas, krikotomijas manipulācijas. Kardiopulmonālo reanimāciju uz manekena.

Uzsākot studiju kursu (vai studiju kursa semestri) jābūt sekmīgi nokārtotiem visiem iepriekšējos studiju semestros atbilstošajā studiju plānā (D1 forma) paredzētajiem pārbaudījumiem.
Cilvēka anatomija, normālā fizioloģija, klīniskā patoloģiskā fizioloģija, histoloģija, biomateriāli zobārstniecībā.

Studentam jāspēj aprakstīt ķirurģiskā anatomija, anatomiskās normas un varianti saistībā ar lokālo anestēziju un zobu un žokļu ķirurģiju, brūču dzīšanas un mīksto un cieto audu reparatīvās reģenerācijas klīniskie aspekti. Spēj nosaukt lokālās anestēzijas un zobu ekstrakcijas metodes un instrumentus, kā arī spēj nosaukt intramaksilārās fiksācijas metodes un indikācijas to lietošanai klīnikā, uzskaitīt neatliekamās medicīniskās palīdzības algoritmu.

Demonstrē preklīniskās iemaņas zobu anestēzijas un eksodontijas jomā.
Studentam jāprot demonstrēt sagatavošanās operācijai, ķirurģisko instrumentu un materiālu izvēle atbilstošai manipulācijai, anestēzijas un eksodontijas metodikas uz fantoma, brūču šūšanas un starpžokļu ligatūru uzlikšana uz modeļiem.
Jāprot demonstrēt sagatavošanās operācijai mutes, sejas un žokļu rajonā: maska, cepure, brilles, roku mazgāšana, sterila halāta un cimdu uzvilkšana.
Jāprot demonstrēt zobārstnieciskā lokālā anestēzija: injektora, adatas un virzuļampulas izvēle un salikšana lietošanai, infiltrācijas un novadu anestēzijas augšžoklī un apakšžoklī (mandibulāra, n. palatinus major, n. nasopalatinus, n. mentalis anestēzija un citas) uz manekena, adatas un virzuļampulas nodošana utilizācijai, injektora nodošana sterilizācijai.
Jāprot demonstrēt zobu ekstrakcija uz manekena: zobārstniecības krēsla un apgaismojuma noregulēšana, maigļu izvēle, ķirurga vieta, kreisās rokas darbība, maigļu uzlikšana, uzbīdīšana, fiksācija, zoba luksācija un izņemšana, alveolas malu repozīcija un tampona uzlikšana.
Jāprot demonstrēt griezieni, šuvju uzlikšana un noņemšana: instrumentu un materiālu izvēle, grieziena plānošana un izdarīšana, šuve, diega sasiešana un nogriešana, šuves noņemšana uz modeļa.
Jāprot demonstrēt starpžokļu fiksācija ar ligatūru: instrumentu un stieples izvēle, Ivy un Ernsta ligatūru uzlikšana, stiepļu galu nogriešana un pielocīšana. Žokļu šinu uzlikšana.
WAND injektora lietošana.
Jāprot demonstrēt kardiopulmonālo reanimācija uz manekena: stāvokļa novērtēšana, elpināšana, sirds masāža, kā arī demonstrēt krikotireotomiju uz mulažas.

Izvēlēties atbilstošu anestēzijas metodi un instrumentus noteikta zoba ekstrakcijai, kā arī griezienu izdarīšanu, šuvju uzlikšanu, starpžokļu fiksāciju, lai varētu uzsākt klīnisko apmācību.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Zobārstniecība, ZF4MaģistrsObligātsIlze Šalma, Roberts Matulis, Mārtiņš Lauskis, Julianna Muceniece, Andris Bīgestāns, Ilze Akota, Ieva Bāgante, Juris Svaža, Elizabete Ribalkina, Uldis Spulle, Ingus Arnolds Apse, Egils Korņevs
Zobārstniecība, SSNSF4MaģistrsObligātsIlze Akota, Ieva Bāgante, Andris Bīgestāns, Kaspars Stāmers, Juris Svaža, Ilze Šalma, Uldis Spulle, Ingus Arnolds Apse, Lana Mičko, Roberts Matulis, Elizabete Ribalkina, Ilze Prikule, Mārtiņš Lauskis, Gunārs Lauskis