Absolventiem
Darbiniekiem
Pētniecība
Skolotājiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras docētāji prof. Daces Rezebergas vadībā, kā arī Medicīnas fakultātes un vecmāšu bakalaura programmas studenti iesaistījušies Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pētījumā IMAgiNE EURO – Improving MAternal and Newborn carE in the EURO region (Mātes un jaundzimušā aprūpes uzlabošana Eiropas reģionā).

Šis ir starptautisks pētījums, kurā iesaistījušās vairāk nekā 15 Eiropas reģiona valstis. Šobrīd tiešsaistes anketa mātēm, kas dzemdējušas pēc 2020. gada marta, ir pieejama vairāk nekā 20 dažādās valodās, savukārt veselības aprūpes sniedzējiem – vairāk nekā 10 valodās.

marzia_lazzerini_maza.jpg

"Aptaujas rezultāti ļaus identificēt galvenos aprūpes aspektus, kuros nepieciešami uzlabojumi ar īpašu uzsvaru uz Eiropas reģionu."

Prof. Marcija Lazerīni (Marzia Lazzerini),
PVO pārstāve un starptautiskā projekta koordinatore

Covid-19 un ar to saistīto ierobežojumu ietekme lielā mērā ietekmēja būtiskāko medicīnisko pakalpojumu pieejamību, īpaši grūtniecības un jaundzimušā perioda paredzētos pakalpojumus, kurus atlikt vai ātri reorganizēt ir samērā sarežģīti. Šo iemeslu dēļ tiek apdraudēta piekļuve kvalitatīvai un savlaicīgai mātes un jaundzimušā veselības aprūpei.

Izmantojot starptautiska projekta validēto instrumentu – divas elektroniskās anketas mātēm un veselības aprūpes darbiniekiem par kvalitāti, pieejamību un gatavību mātes un jaundzimušā aprūpei – RSU pētnieki veic elektronisku anketēšanu no 2021. gada 20. februāra līdz 2022. gada 1. janvārim. Iegūtie rezultāti tiks izmantoti, lai izstrādātu rekomendācijas aprūpes veicējiem.

Piedalīties anketas aizpildīšanā aicinātas sievietes, kurām bijušas dzemdības Covid-19 pandēmijas laikā, sākot no 2020. gada marta. Anketa ir anonīma, un tās aizpildīšana aizņem 10 – 15 minūtes.

Līdz šim anketu aizpildījušas 700 sievietes no Latvijas, taču precīzākai datu analīzei būtu nepieciešams lielāks respondentu skaits.

Anketa veselības aprūpes speciālistiem, kas iesaistīti mātes un jaundzimušo aprūpē stacionāros (ginekologi, vecmātes, anesteziologi, māsas, neonatalogi, attiecīgo specialitāšu rezidenti), šobrīd tiek tulkota latviešu valodā, bet ir pieejama tās versija angļu valodā.

Projekta koordinatore Latvijā ir RSU zinātniskā asistente Elizabete Pumpure.

Pētnieku komanda augstu novērtēs katra aptaujas dalībnieka viedokli, lai kopā veidotu pacienta centrētu un drošu dzemdību aprūpi Latvijā.

imagine_euro_dzemdibu_pieredze.jpg

Pētījuma anketa izstrādāta, balstoties uz PVO Mātes un bērna veselības sadarbības centru (WHO Collaborating Center for maternal and child health) izstrādāto standartu par mātes un jaundzimušo aprūpes kvalitātes uzlabošanu stacionāros (WHO. Standards for improving quality of maternal and newborn care in health facilities. 2016), pētījuma protokols ir reģistrēts ClinicalTrials.gov (Nr. NCT04847336), kā arī saņēmis RSU Pētījumu ētikas komitejas atļauju (Nr. 22-2/140/2021 /16.03.2021).