Pārlekt uz galveno saturu
Konferences, semināri
Starptautiskā sadarbība
Studentiem
Dzemdniecība un ginekoloģija

26.–27. aprīlī Rīgas Stradiņa universitātē notika Pirmais Austrumeiropas ginekoloģijas un dzemdniecības rezidentu un studējošo kongress (1st Eastern European Networking Congress for Trainees in Obstetrics and Gynaecology), kuru kopumā apmeklēja aptuveni 200 dalībnieku no 18 Eiropas valstīm.

Kongresa laikā notika zinātniskās sesijas, kā arī sēdes par apmācības programmas pilnveidošanu Eiropā ar mērķi padarīt sievietes veselības aprūpi vienlīdz kvalitatīvu visā Eiropā. 2018.gadā ar Eiropas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas (EBCOG European Board and College for Obstetricians and Gynacologists) gādību tika izstrādāts apmācības modulis, kas paredz minimālo prasmju un zināšanu apjomu, ko jāapgūst rezidentūras laikā ikvienam rezidentam Eiropā, šīs konferences laikā ar to tika iepazīstināti klātesošie. Papildus prasmēm, ko jāapgūst topošajiem speciālistiem, nozīmīgas ir arī apmācīttiesīgo ārstu zināšanas par to, kā to īstenot, tādēļ būtiska kongresa sastāvdaļā bija TTT (Train the Trainers) kursi, kuros piedalījās 12 speciālisti no Latvijas un Lietuvas, kuri ikdienā apmāca rezidentus. Šos kursus vadīja EBCOG pārstāvji, vadošie nozares speciālisti Eiropā: dr. Angelique Goverde (EBCOG Chair of Standing Committee for Training Assesment), prof. Rūta Nadišauskienė (EBCOG TTT Officer) un dr. Karen Rose (EBCOG Board member of Northern Region, Coordinator of educational activities). Pasākumā piedalījās arī prof. Juriy Wladimiroff (EBCOG Chair of Standing Committee for Training Recognition), prof. Andrii Tkachenko (EBCOG Board member of Eastern Region), dr. Jure Klanjšček (ENTOG Board Member), dr. Vladimír Dvořák (ENTOG Board Member), doc. Roman Kapustin (WATOG – World Association of Trainees in Obstetrics and Gynecology, Vice-president).

Pasākuma otrajā dienā notika Pirmā starptautiskā studentu olimpiāde ginekoloģijā un dzemdniecībā Golden Mirror, kā arī vairākas augstas kvalitātes meistarklases rezidentiem: laparoskopijas meistarklase (mentori: dr. Jurģis Vītols, dr. Antons Babuškins, dr. Jure Klanscjek, dr. Vladimír Dvořák), kolposkopijas pamati (vadītāja: dr. med. Jana Žodžika), ultrasonogrāfijas pamati (vadītāja: dr. Dace Matule sadarbībā ar Arbor Medical koorporāciju), pēcdzemdību asiņošanas apturēšana (mentori: dr. Anna Miskova, Sabina Sozanni, Sabīne Zamberga sadarbībā ar Arbor Medical koorporāciju) un drošas vakuumekstrakcijas meistarklase (mentori: Belinda Vacca, Phil Wharton un dr. Małgorzata Radoń no Vacca Academy).

elizabete_pumpure1.png

Šis pasākums ir kā turpinājums jau piecus gadus esošajai tradīcijai – Baltijas Studentu pulciņu kopsapulcēm. Studenti jau īstenojuši savu mērķi un kļuvuši par rezidentiem, bet vēlme pilnveidoties un apmainīties viedokļiem ir saglabājusies, tādēļ radās ideja par šāda pasākuma organizēšanu. Kad Eiropas Ginekoloģijas un dzemdniecības rezidentu (ENTOG – European Network of Trainees in Obstetrics and Gynecology) sapulcēs pirmo reizi izteicu šo domu, arī Ukrainas un Polijas pārstāvji teica, ka vēlētos pievienoties, saņēmu arī ENTOG atbalstu, līdz ar to šogad šis nebija vairs tikai Baltijas, bet Austrumeiropas mēroga notikums. Patiess prieks, ka saņēmām atbalstu no mūsu katedras vadītājas prof. Daces Rezebergas, rezidentūras programmas vadītājas doc. Janas Žodžikas, Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidentes dr. Vijas Veisas, pulciņa mentores dr. Ināras Miltiņas un doc. Annas Miskovas. Pasākums izvērtās lielisks kaut organizatoru komandā bijām tikai rezidentes un studentes bez profesionālu pasākumu organizētāju palīdzības!

Dr. Elizabete Pumpure, idejas autore

Notikušais kongress ir īstens topošo ginekologu, dzemdību speciālistu kopdarbs, kas saņēmis daudz atzinīgus vārdus gan no tā apmeklētājiem, gan starptautisko organizāciju pārstāvjiem, kas viesojās Rīgā šajā laikā. Pāris dienas pirms kongresa septiņiem rezidentiem no Lietuvas, Polijas, Beļģijas, Rumānijas un Turcijas bija iespēja vērot mūsu speciālistu darbu Rīgas slimnīcās un klīnikās īstermiņa apmaiņā. Ārvalstu rezidentus uzņēma vietējie rezidenti un tika dibinātas jaunas draudzības, kā arī atvērti vārti iemaņu apgūšanai citās valstīs. Viesrezidenti atzinīgi izteicās gan par klīnikās notiekošo, gan mūsu rezidentiem, kā arī piedāvāja iespēju viesoties viņu apmācības bāzēs. Tā kā Rīgas Stradiņa universitātes rezidentūras programma Ginekologs, dzemdību speciālists ir akreditēta EBCOG līdzīgi kā citas Eiropas valstu programmas, mūsu topošajiem speciālistiem ir iespēja stažēties atzītās mācību bāzēs rezidentūras ietvaros un šādi kontakti ar ārvalstu rezidentiem šīs iespējas rada ļoti reālas.

“Esam saņēmuši ļoti labas atsauksmes, liels prieks, ka pasākums varēja notikt Rīgas Stradiņa universitātē, kuru ārvalstu viesi vērtē kā ļoti modernu un studentiem draudzīgu infrastruktūru. Pasākumam noteikti ir paredzēts turpinājums, plānojam to rīkot ik divus gadus dažādās Austrumeiropas valstīs. Šobrīd uz 2021. gada kongresa rīkošanu ir pieteikusies Polija, Lietuva un Igaunija, kas priecē, jo tas nozīmē, ka gan kongresa mērķis, gan nepieciešamība ir novērtēta,” turpina Elizabete.

Pasākuma organizēšanā iesaistījās šādi RSU studenti un rezidenti – dr. Anita Ungure, medicīnas studentes Zane Rostoka, Ieva Pitkēviča, Irina Morozova, Ulrika Ulla Andersone, Krista Krūmiņa, dr. Jeļizaveta Murzina, dr. Zane Ozolniece, dr. Līva Ušpele, dr. Maija Koka, dr. Laura Rācene, dr. Gita Jansone, palīgos arī Latvijas Universitātes rezidente dr. Elīna Gelderiņa; komandu vadīja RSU Tālākizglītības fakultātes 2. kursa rezidente dr. Elizabete Pumpure.

Pasākums nebūtu iespējams bez Rīgas Stradiņa universitātes, kā arī Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas atbalsta. Pateicamies par atsaucību Rīgas Dzemdību namam, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai, P. Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai un SIA MyClinic Riga par viesrezidentu uzņemšanu. Vēlamies pateikties arī uzņēmumiem, kuri finansiāli atbalstījuši iespēju rezidentiem un studentiem apmeklēt šādu pasākumu par relatīvi zemām izmaksām: Arbor Medical, Bayer, Gedeon Richter, Onkoklīnika, Veselības centru apvienība, MFD Veselības grupa, Bionorica un Tērvete.