removingties.lv
Sociālā antropoloģija

Otrdien, 20. decembrī, asoc. prof. Klāvs Sedlenieks uzstājās Baltijas–Vācijas Augstskolu biroja organizētajā zinātniskajā vakarā Valsts un ģimene – viens veselums vai pretmeti?

klavs_sedlenieks_20122022.jpg

K. Sedlenieks savā prezentācijā 200 gadu ilgā “teju izirusī” ģimene Eiropā atklāja, ka kopš 19. gadsimta sākuma dažādi domātāji Eiropas un ASV intelektuālajā ainavā ir izveidojuši priekšstatu, ka ar radniecību saistītās struktūras, it īpaši ģimene, neizbēgami atrodas uz izmiršanas robežas. Pētnieks apgalvoja, ka šīs teorijas pašas par sevi būtu jāinterpretē kā kultūras stāstījums, kas sakņojas noteiktā divu līmeņu radniecībā, kā tas ir Eiropas un ASV sabiedrībās.

Pasākumā ar vieslekciju Āfrikāņu paplašinātā ģimene – Eiropas iztēle uzstājās Erdmūte Albera (Erdmute Alber, Baireitas Universitāte). Prezentācijā dr. Albera apstrīdēja plaši izplatīto pieņēmumu, ka paplašinātā ģimene ir vissvarīgākā institūcija Āfrikā un ka tā ir bijusi galvenā sociālās organizācijas kategorija pirmskoloniālajā Āfrikā. Viņa apgalvoja, ka paplašinātās ģimenes kategoriju ieviesa Francijas koloniālās politikas veidotāji galvenokārt caur kodifikācijas un vietējās netiešās varas organizēšanas procesiem. Lekcijā dr. Albera sniedza ieskatu radniecības ideju saistībā ar laikmetu un demonstrēja to politisko ietekmi.

Pasākumu rīkoja Baltijas–Vācijas Augstskolu birojs sadarbībā ar Latvijas Antropologu biedrību un Rīgas Stradiņa universitāti.

Videoieraksts