Darbiniekiem
RSU vēsture

Atsaucoties uz aizvadītās nedēļas Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Vēstures muzeja aicinājumu sniegt liecības par 1991. gada barikāžu laiku, savu atmiņu stāstu ir uzrakstījis arī RSU rektors prof. Aigars Pētersons.

"Manas atmiņas par barikāžu laiku nesaistās ar lieliem "notikumiem un aktivitātēm". Pirmā nakts jaunizveidotajā medicīnas punktā Rīgas Domā, otrā un trešā – Zaķusalā pie TV kompleksa.

Rīgas Domā piedalījos medicīnas punkta labiekārtošanā. Mūsu – Bērnu slimnīcas mediķu – grupu vadīja anesteziologs Egīls Krastiņš. Tajā naktī Rīgas centrā viss bija mierīgi. Varējām arī dažas stundas pagulēt uz Doma soliem.

Zaķusalā bijām vairāku ārstniecības iestāžu mediķi – ķirurgi, bērnu ķirurgi, kardioķirurgi, kardiologi, anesteziologi, reanimatologi (no Stradiņa slimnīcas, Bērnu slimnīcas, rajonu slimnīcām, ātrās palīdzības). Māsas, ārsti, vecāko kursu studenti. Zaķusalā tika nogādātas arī atsevišķas ātrās palīdzības mašīnas. Katram mediķim tika piešķirta soma ar lietām, kas nepieciešamas pirmās neatliekamās palīdzības sniegšanai. Tika izsniegtas arī gāzmaskas.

prof_petersons_aigars_barikades_1991.jpg"Minētās foto autors esot Lauris Filics, kuru atveda uz Zaķusalu fotoreportāžas izveidošanai Pēteris Apinis," atceras prof. Aigars Pētersons

Dienā bērnu ķirurga darbs slimnīcā, pēc tam – uz Zaķusalu. Sekojām visam līdzi kabatas formāta radioaparātos. Sildījāmies pie ugunskuriem. Bijām vienoti un garā stipri.

Bijām Zaķusalā arī tajā naktī, kad Iekšlietu ministrijā notika apšaude. Līdz mums ievainotie netika transportēti."

Joprojām aicinām ikvienu, kurš 1991. gada janvārī bija Latvijas Medicīnas akadēmijas (tagad – RSU) students, docētājs vai darbinieks un piedalījās barikāžu notikumos, dalīties ar savu atmiņu stāstu un fotogrāfijām, nosūtot to visu RSU Vēstures muzejam uz e-pastu muzejsatrsu[pnkts]lv (muzejs[at]rsu[dot]lv). Noderēs arī dažādas priekšmetiskās liecības.