Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Uzņemšana

Labam biomedicīnas studentam jābūt ieinteresētam pētniecībā, un ir skaidri jāapzinās, kādēļ izvēlēta tieši šī studiju programma, kā iegūtās zināšanas un prasmes tiks izmantotas turpmākajā karjerā un ko kopumā savā dzīvē vēlies sasniegt. Tā uzskata Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra studiju programmas Biomedicīna absolvente Karina Kostrjukova, kura pašlaik RSU Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedrā ārvalstu studentiem māca medicīnisko ķīmiju, bet skolēniem Rīgas 21. vidusskolā – ķīmiju.

Karina_Kostrjukova01-lead.jpg

Zināšanas, kuras divu gadu laikā iegūtas biomedicīnā, paver iespēju ne tikai spert nākamo attīstības soli, bet arī nokļūt kvalitatīvi augstākā, starpdisciplināro kompetenču telpā, kur tiek dota iespēja apgūt ķīmiju, bioloģiju, anatomiju, fizioloģiju, biofiziku, statistiku un citas zinības. 

Vai priekšzināšanas ir izšķirošais faktors?

Karina skaidro, ka studēt biomedicīnu noteikti nav vērts tikai formāla "papīra" dēļ, jo studijas ir grūtas, lekcijas notiek vakaros, tās parasti ir jāapvieno ar darbu, tādēļ lēmumam par studijām jābūt izsvērtam un apdomātam.

"Lai studētu maģistra studiju programmā Biomedicīna, priekšzināšanas studijas, protams, atvieglo, taču tām nav jābūt izcilām," uzskata Karina. "Mani kursabiedri bija ķīmiķi, biologi un sabiedrības veselības speciālisti, un visi studijas pabeidza, jo bija mērķis, motivācija, interese un prasme pareizi saplānot laiku."

Karinai bija ķīmijas tehnologa bakalaura grāds, tādēļ maģistra studijās vieglāk veicies ar bioķīmiju un farmakoloģiju, savukārt grūtāk gājis ar bioloģiju un ģenētiku. Pašlaik viņa apsver domu par iestāšanos doktorantūrā, lai turpinātu veiksmīgi sākto pētniecības darbu. Tieši sāktais darbs pētniecībā bija viens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ Karina pēc bakalaura programmas pabeigšanas gaidīju gadu, lai iestātos RSU maģistra studiju programmā Biomedicīna, kurā uzņemšana notiek katru otro gadu.

Motivētiem un zinātkāriem reflektantiem 2019. gada vasarā ir iespēja pieteikties studijām maģistra līmeņa programmā Biomedicīna.

Zināšanas biomedicīnā – iespēja turpināt pētījumu

Karinas pētījuma mērķis ir izstrādāt īpašu hidrogelu osteoartrīta ārstēšanai. To ievadītu locītavā, kur tas uzbriestu un novērstu sāpīgo berzi kustību laikā. Pašlaik šīs slimības ārstēšanā lieto medikamentu terapiju vai smagākos gadījumos veic locītavu protezēšanu. Hidrogela izmantošana būtu jauna metode, kas atvieglotu ārstēšanu un uzlabotu dzīves kvalitāti daudziem osteoartrīta slimniekiem.

Pirms bioķīmijas apgūšanas Karina sintezēja biomateriālu, pārbaudīja tā ķīmiskās un fizikālās īpašības, taču nemācēja noskaidrot, vai cilvēka organisms pieņems šādu mākslīgi radītu biomateriālu, vai tas nekļūs par baktēriju perēkli, kas varētu izraisīt infekcijas slimības. RSU maģistra programmā Biomedicīna iegūtās zināšanas deva iespēju veikt mikrobioloģijas analīzi, kultivēt baktērijas un skatīties, vai radītais materiāls uzrāda antibakteriālas īpašības.

Karina_Kostrjukova00-griezta-lead.jpg

Pētījumu gaitā Karina nonāca pie atziņas, ka ar hidrogelu nepietiek. Vajadzīgi arī medikamenti, kuri atrastos mikrokapsulās un pakāpeniski izdalītos no hidrogela tieši manipulācijas vietā. RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedrā pētnieciskais darbs turpinās, un tiek veikti jauni pētījumi, lai antibakteriālā iedarbība būtu vēl efektīvāka.

Lai veiksmīgi studētu, biomedicīna ir jāmīl

RSU Medicīnas fakultātes maģistra studiju programmas Biomedicīna vadītājs prof. Pēteris Tretjakovs uzskata, ka, pirmkārt, potenciālajam šīs programmas studentam jābūt patiesi ieinteresētam un biomedicīna ir jāmīl. Otrkārt, jārēķinās, ka studijas nebūs vieglas, jo teorētisko zināšanu, praktisko iemaņu un izcilu kompetenču apguvei būs jāvelta daudz laika.

Dažkārt pat akadēmiskajā vidē nav pietiekama izpratne, kas ir biomedicīna, tādēļ profesors precizē, ka tā ir medicīnas daļa un piedāvā dažāda veida tehnoloģiskos risinājumus klīniskās medicīnas vajadzībām, piemēram, medicīnas zinātnes un veselības aprūpes problēmu risināšanai. Biomedicīnas industrija ir strauji augoša, tomēr tās līmenis parasti ir cieši saistīts ar konkrētās valsts kopējiem attīstības rādītājiem, jo, kā saka profesors, tehnoloģijas "maksā naudu". Arī Latvijas tautsaimniecības kopainā biomedicīna strauji attīstās, un profesijām, kas ar to saistītas, būs nozīmīga vieta nākotnes tautsaimniecībā, kurā, visdrīzāk, dominēs modernās tehnoloģijas.