Absolventiem
Skolēniem

Māksliniece un filmu kuratore Ieva Balode piedalās starptautiskās izstādēs un festivālos un eksperimentē ar analogajiem attēliem, t. i., fotografē ar fotoaparātu, kurā ir filmiņa, kas pēc tam tumšā telpā jāattīsta, lai tiktu pie bildēm. Visas savas gudrības Ieva māca Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) akadēmiskās bakalaura studiju programmas Fotogrāfija studentiem.

ieva_balode_foto_andrejs_strokins.jpg"Mani īpaši interesē eksperimentāla attēlu veidošana laboratorijā un šo attēlu izmantošana," savā mājaslapā raksta Ieva Balode. Foto: Andrejs Strokins

Kāpēc jums kā māksliniecei ir interese par analogo, nevis digitālo fotogrāfiju, ja citi to uzskata par vēsturi, izzūdošu vai pat mirušu mākslas veidu?

Pirmkārt, tā kā pēc patērētāju pieprasījuma ir vairāki ražotāji, kas turpina ražot fotoķīmisko filmu, kura pēdējo gadu laikā ir arvien vairāk pieprasīta gan reklāmas industrijā, gan mākslā, šis medijs ir ļoti laikmetīgs, es pat teiktu, trendīgs un ekskluzīvs. Otrkārt, kas attiecas uz manu māksliniecisko izvēli strādāt ar šo mediju, mani interesē šī medija unikalitāte, neatkārtojamība, kā arī estētika.

Vai studentiem nav garlaicīgi, kad stāstāt par analogo fotogrāfiju, jo mūsdienās taču pārsvarā visi fotografē ar telefonu?

Esmu novērojusi, ka studenti pārsvarā ārkārtīgi aizrautīgi nododas šim procesam, jo šis ir viens no praktiskajiem studiju kursiem, kas dod iespēju darboties radošāk un praktiskāk nekā citos kursos.

Bieži vien tieši tāpēc, ka liela daļa studentu pazīst tikai digitālo fotogrāfiju, analogā fotogrāfija viņiem ir liels atklājums.

Tātad studiju programmā Fotogrāfija māca fotografēt?

Jā, manā studiju kursā Analogā fotogrāfija studenti mācās fotografēt ar analogo kameru, attīstīt filmiņas ķīmijā, kā arī kopēt bildes tumšajā laboratorijā uz fotopapīra.

Vai studenti tiek nodrošināti ar tehniku, kas nepieciešama, lai varētu apgūt nepieciešamās praktiskās iemaņas?

Jā, tehnika un izejmateriāli tiek nodrošināti!

ieva_balode_foto_peter_trudolubov.jpgIeva Balode. Foto: Peters Trudoļubovs (Peter Trudolubov)

Vai studenti, pabeidzot studiju programmu Fotogrāfija, ir fotogrāfi?

Viņi pavisam noteikti gūst daudz dziļāku sapratni par to, kā notiek fotografēšanas process un cik daudzveidīgi tas var notikt. Ja viņi izvēlas kļūt par fotogrāfiem, tad šī studiju programma noteikti ļaus iepazīt to padziļinātāk un daudzveidīgāk.

Manuprāt, šīs studiju programmas uzdevums ir ne tikai iemācīt fotografēt, bet arī palīdzēt studentam atrast savu virzienu fotogrāfijā.

Kāpēc, jūsuprāt, vidusskolēni un pat foto profesionāļi izvēlas studēt un iegūt zināšanas par fotogrāfiju?

Tā kā mūsdienās fotogrāfijas industrijā ir ārkārtīgi liela konkurence, katram, kas izvēlas saistīt savu karjeru ar fotogrāfiju, ir jāspēj būt gana erudītam un gana prasmīgam, tāpēc bakalaura grāds šajā nozarē ir liels bonuss karjeras attīstībā un klientu, kā arī kuratoru piesaistīšanā.

Vēl daži fakti par Ievu Balodi

• 2015. Latvijas Mākslas akadēmijā iegūts maģistra grāds vizuālajā komunikācijā.
  • 2011. Latvijas Mākslas akadēmijā iegūts bakalaura grāds vizuālajā komunikācijā.
  • 2006. absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu.
  • Mākslinieku kolektīva Baltic Analog Lab kuratore un dibinātāja, nodrošinot telpu un platformu analogo filmu ražošanai, pētniecībai un izglītībai.
  • Baltijā pirmā eksperimentālā analogā kino festivāla Process, kas notiek Rīgā kopš 2017. gada, veidotāja un kuratore.
  • Ievas Balodes mājaslapa: http://ievabalode.com/
Pieteikšanās pamatstudijām RSU ir no 2021. gada 1. jūnija līdz 12. jūlijam.