Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Recidivējošs tonsilīts ir baktēriju izraisīts aukslēju mandeļu atkārtots (recidivējošs) iekaisums. Tas samazina dzīves kvalitāti, rada finansiālos zaudējumus darbnespējas un medicīnas izdevumu dēļ, turklāt var noritēt smagi, iekaisumam izplatoties dziļāk, tad rodas sastrutojums aiz mandeles jeb paratonsilārais abscess (PTA).

Recidivējošā tonsilīta paasinājumi tiek ārstēti ar antibakteriālo terapiju, taču, ja paasinājumi katru gadu atkārtojas trīs vai vairāk reižu, ārsts pacientam parasti iesaka aukslēju mandeļu izņemšanas operāciju.

Līdz šim īsti nav skaidrs, kādi ir recidivējošā tonsilīta rašanās iemesli un kāpēc antibakteriālā terapija ir mazefektīva, taču tiek pieņemts, ka tā izcelsmē iesaistītās baktērijas ir izturīgas pret antibiotikām.

Viens no veidiem, kā baktērijas var kļūt izturīgas pret antibiotikām, ir gļotu apvalka jeb biofilmas veidošana ap sevi.

Promocijas darba mērķi bija identificēt recidivējošo tonsilītu un PTA izraisošās baktērijas aukslēju mandeļu audos, noteikt to antibakteriālo rezistenci un spēju veidot biofilmas un izvērtēt to nozīmi slimību izcelsmē un norisē.

Iegūtie rezultāti parāda, ka visbiežāk izdalītā patogēnā baktērija ir zeltainais stafilokoks jeb Staphylococcus aureus gan pacientiem ar recidivējošo tonsilītu vai PTA, gan veseliem indivīdiem. S. Aureus tīrkultūrām jeb izolātiem plaša antibakteriālā rezistence nav konstatēta nevienā no pētāmajām grupām, bet izteiktas biofilmu veidošanas spējas novērotas S. Aureus izolātiem no veselo indivīdu mandeļaudiem. Jādomā, ka gļotādu biofilmas ir baktēriju dabiskas pastāvēšanas forma un neliecina par aukslēju mandeļu patoloģiju. Savukārt recidivējošā tonsilīta pacientiem mandeļaudos ir izmainīts baktēriju sastāvs.

renatas_-viksnes_disertacijas_attels.jpg

"S. aureus" izolātu biofilmas

Platē 11 izolāti un sterils buljons kā negatīvā kontrole (0) ar 8 iedobēm katram izolātam. Krāsošana veikta ar kristālvioleto krāsu, kas atšķir izteiktu (1, 2), mērenu (5, 9, 10), vāju (3, 4, 11) biofilmas veidošanas pakāpi, un biofilmas veidošanos nenovēro (6, 7, 8). Attēls no Renātas Vīksnes disertācijas

Attēlā atspoguļota biofilmu noteikšana laboratoros apstākļos. Pētījumā iegūtais S. aureus pavairots platē, un tā veidotā biofilma iekrāsota – jo tumšāka krāsa, jo izteiktāka biofilma.

Renātas Vīksnes promocijas darba Biofilmu nozīme recidivējoša tonsilīta un paratonsilārā abscesa patoģenēzē un klīniskajā norisē aizstāvēšana notiks 2023. gada 23. novembrī. Plašāka informācija