Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Apendicīts jeb aklās zarnas piedēkļa iekaisums bērniem ir izaicinājums visā slimības norises laikā, sākot no diagnozes noteikšanas un beidzot ar efektīvu ārstēšanu.

Jau ārstēšanas sākumā ir svarīgi noteikt, vai tas ir akūts nekomplicēts vai komplicēts apendicīts, tāpēc ka akūta nekomplicēta apendicīta ārstēšanā tiek izmantota neķirurģiska jeb konservatīva ārstēšana, bet akūta komplicēta apendicīta gadījumā nepieciešama neatliekama ķirurģiska ārstēšana, kad diagnostikai jābūt agrīnai. Latvijā akūtu komplicētu apendicītu ir vairāk nekā 35 % no visiem apendicītu gadījumiem.

Tā kā akūta apendicīta agrīna diagnostika un atpazīšana ir tik nozīmīga, svarīgi rast jaunus agrīnās diagnostikas rādītājus bērniem, lai samazinātu komplikāciju biežumu un novērstu mirstības risku.

Promocijas darba mērķis bija novērtēt jaunus urīna un asins seruma biomarķierus, bakteriālo etioloģiju un antibakteriālo jutību akūta apendicīta agrīnai un precīzai diagnostikai, kā arī akūta nekomplicēta un komplicēta apendicīta noteikšanai bērniem.

Iegūtie pētījuma rezultāti parāda, ka urīna LRG1 (leucine-rich alpha-2 glycoprotein 1) ir precīzs marķieris akūta apendicīta diagnozes apstiprināšanai, turklāt tas ir neinvazīvs un ātrs tests. Asins seruma un urīna LRG1 koncentrācija ļauj noteikt akūta apendicīta smagumu un izšķirt akūtu nekomplicētu apendicītu no komplicēta. Biomarķieris NGAL (neutrophil gelatinase-associated lipocalin) asins serumā ievērojami pieaug slimības akūtajā periodā, un to būtu nepieciešams izmantot akūtu vēdera sāpju diagnostikā. Specifisko īpašību dēļ CRO (C-reaktīvais olbaltums) un seruma IL-6 (interleukin-6) ir nespecifiski biomarķieri, taču tos var turpināt izmantot akūta apendicīta diagnostikā.

Pseudomonas aeruginosa visbiežāk tika konstatētas akūta komplicēta apendicīta gadījumā. To antibakteriālā jutība atšķiras no pašreizējā (empīriskā) ārstēšanas algoritma, tāpēc tas būtu jākoriģē atbilstoši pieejamajiem lokālajiem bakteriālās jutības datiem. Antivielas pret Yersinia enterocolitica pētījumā iekļauto pacientu asins serumā netika atrastas, tāpēc tās nevar izmantot kā kritēriju akūta apendicīta noteikšanai.

Mohita Kakara promocijas darba Clinical, Molecular Biological, and Microbiological Integrated Investigation in the Case of Paediatric Acute Complicated and Uncomplicated Appendicitis (Kompleksa klīniska, molekulārbioloģiska un mikrobioloģiska izpēte bērna vecuma akūta nekomplicēta un komplicēta apendicīta gadījumā) aizstāvēšana notiks 2023. gada 19. decembrī. Plašāka informācija