Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Disertācijas pētījums veltīts oksidatīvā stresa marķieru izmaiņām un to iespējamajai saiknei ar depresiju un atkārtotas koronārās sirds slimības riskiem.

Oksidatīvais stress rodas tad, kad organismā mainās līdzsvars starp antioksidantiem (vielas, kas palīdz novērst šūnu bojājumu) un brīvajiem radikāļiem (savienojumi, kuri bojā šūnas). Oksidatīvais stress ir viens no mehānismiem, kas var izskaidrot, kāpēc rodas sirds un asinsvadu saslimšanas un depresija, un to var uzskatīt par riska faktoru abu slimību attīstībā. Ir pierādīts, ka šīs saslimšanas ļoti bieži ir sastopamas vienlaikus. Tā kā sirds un asinsvadu saslimšanas ir galvenais nāves cēlonis pasaulē, būtiski izpētīt, kā var uzlabot diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi, lai mazinātu risku atkārtotai hospitalizācijai.

Pētījumā tika salīdzināti pacienti, kuri nokļuva slimnīcā ar koronāro sirds slimību – pirmo reizi vai atkārtoti. Viņiem ņēma asins paraugus, lai novērtētu oksidatīvā stresa marķierus (GPx un MDA), kā arī novērtēja depresijas simptomus, izmantojot speciālu geriatrijas depresijas skalu.

Pētījumā piedalījās 174 pacienti. Vairāk nekā pusei atklāja vidēji smagas vai smagas depresijas simptomus, turklāt rādītāji bija augstāki to pacientu vidū, kuri ar koronāro sirds slimību slimnīcā nonāca atkārtoti. Dati par iespējamo MDA marķiera izmantošanu diagnostiskos nolūkos nav viennozīmīgi, bet GPx līmeņa izmaiņas var izmantot, lai prognozētu slimības atkārtošanos, jo pacientiem ar augstu GPx līmeni un depresiju ir 10,6 reizes augstāks risks, ka koronārā sirds slimība parādīsies atkārtoti, salīdzinājumā ar tiem, kuriem nav depresijas un ir normāls GPx līmenis. Tas nozīmē, ka GPx līmeņa noteikšanu un geriatrijas depresijas skalas vērtējumu var izmantot ≥45 gadus veciem pacientiem ar mērķi noteikt atkārtotas koronārās sirds slimības risku. 

Šī metode ir ātra, informatīva un ticama, un to var izmantot ģimenes ārsti, kardiologi, gerontologi, psihiatri un citu specialitāšu ārsti, kuri ir iesaistīti koronārās sirds slimības ārstēšanā. 

Identificējot pacientus, kuri ir riska grupā, var savlaicīgi izvērtēt, vai viņiem jāizraksta antioksidanti un antidepresanti, un pievērst lielāku uzmanību viņu veselības rādītājiem. 

Darba vadītāji: RSU asoc. prof. Vladimirs Voicehovskis un RSU prof. Oskars Kalējs.

Tarasa Ivaščenko promocijas darba Oksidatīvā stresa marķieri GPx un MDA un depresijas smagums kā atkārtotu stabilas koronārās sirds slimības notikumu prognostiskie faktori aizstāvēšana notiks 2023. gada 23. janvārī.
Plašāka informācija