Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Lai novērstu Latvijas 2008. – 2010. gada ekonomiskās krīzes sekas un atjaunotu valsts ekonomikas attīstību, no trešajām valstīm tika piesaistītas investīcijas valsts budžetā, kā piemēram – trešās valsts pilsonis, noguldot naudas līdzekļu depozītu Latvijas bankā uz pieciem gadiem, saņēma uzturēšanās atļauju Latvijā.

2018. gadā Eiropas banku uzraugi Latvijas valstij sniedza norādes par to, ka šādi Latvijas ekonomikā gandrīz 10 gadu garumā “iepludināti” noziedzīgi iegūti naudas līdzekļi, rezultātā nepieciešams veikt Latvijas finanšu sektora “kapitālo remontu”, pievēršot pastiprinātu uzmanību finanšu sektora darbības uzraudzībai. Tas beidzās ar to, ka tika uzsākti vairāki tūkstoši kriminālprocesu noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijā jeb “naudas atmazgāšanā”.

Vienlaikus ar Latvijas finanšu sektora “kapitālā remonta” uzsākšanu nacionālajos normatīvajos aktos veikti grozījumi, tajos integrējot starptautisko tiesību normas, kas saistītas ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu. Grozīts arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums.

Tomēr, laikam ritot, secināts, ka finanšu sektora “kapitālā remonta” laikā nacionālo tiesību sistēmā integrētais noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas mehānisms ir ieviests pārāk strauji un nepārdomāti,

ko apliecina būtiskas nepilnības noregulējuma piemērošanā.  

RSU doktorante Liene Neimane savā disertācijā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un apkarošanas krimināltiesiskā un procesuālā problemātika un pilnveidošanas perspektīvas ne tikai sniedz ieskatu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, tās novēršanas un apkarošanas jēdzienā un vēsturiskajā attīstībā un vērtē noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas starptautiskā tiesiskā regulējuma ietekmi uz nacionālajiem tiesību aktiem, bet arī padziļināti analizē pastāvošā mehānisma krimināltiesisko un procesuālo problemātiku, ņemot vērā darba praksē novēroto.

Disertācijas pētījumā tiek aplūkotas gan tādas noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas mehānisma nepilnības, kas valstij liedz pietiekami efektīvi novērst un apkarot noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju, gan tādas būtiskas nepilnības, kas noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas procesā rada nesamērīgu indivīda tiesību aizskārumu.

Vienlaikus, konstatējot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas mehānisma krimināltiesisko un procesuālo problemātiku, Liene Neimane piedāvā iespējamos risinājumus, kas pastāvošo mehānismu efektivizētu, nodrošinot līdzsvaru starp valsts un personas tiesiskajām interesēm.

Lienes Neimanes promocijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un apkarošanas krimināltiesiskā un procesuālā problemātika un pilnveidošanas perspektīvas aizstāvēšana notiks 2023. gada 15. augustā.
Plašāka informācija