Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība
EIT Health
Sabiedrības veselība

Inovācijas ir un vienmēr ir bijušas būtisks priekšnoteikums panākumiem jebkurā nozarē. Kopš 2018. gada beigām RSU ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) veselības jomas Reģionālās inovācijas shēmas (Regional Innovation Scheme, RIS) pārstāvniecība Latvijā, nodrošinot saikni starp inovācijām, izglītību un uzņēmējdarbību.

Ar EIT atbalstu RSU tika aicināta piedalīties piecu dienu FORTH inovāciju metodoloģijas treniņseminārā, kas norisinājās 20.–25. februārī Šiofokā, Ungārijā. Prof. Gunta Lazdāne piedalījās FORTH metodoloģijas pamatlicēja Gija van Vulfena (Gijs van Wulfen) vadītajā intensīvajā FORTH inovāciju metodoloģijas seminārā. Tam bija rūpīgi jāgatavojas, apgūstot video un drukāto materiālu, tostarp iepazīstoties ar grāmatu Inovācijas ekspedīcija. Vizuālie rīki inovācijas uzsākšanai (The Innovation Expedition. A Visual Toolkit to Start Innovation). Kursa laikā deviņi dalībnieki no Itālijas, Latvijas, Portugāles un Ungārijas apguva metodoloģiju un izmēģināja galvenos soļus: inovācijas uzdošana, novērošana, ideju radīšana un testēšana, koncepciju izstrāde gan darbojoties komandā, gan arī koordinatora lomā. Apmācības tika balstītas uz sekojošiem principiem – "bez spiediena", "atvērtība", "muļķošanās" un "jautrība", tas palīdzēja dalībniekiem garās stundas pavadīt brīvākā atmosfērā un iziet ārpus savas komforta zonas.

FORTH metodoloģija radīta 2006. gadā Nīderlandē. 2011. gadā FORTH tika publicēta angļu valodā, bet 2013. gadā metodoloģija guva starptautisku atzinību pēc grāmatas Inovācijas ekspedīcija. Vizuālie rīki inovācijas uzsākšanai publicēšanas. FORTH metodoloģiju izmantojušas dažādas organizācijas, universitātes un veselības aprūpes sistēmas izstrādē iesaistītās personas vairāk nekā 100 gadījumos dažādu produktu, pakalpojumu, uzņēmējdarbības modeļu un procesu inovāciju radīšanai.

150 personas no visas pasaules ir kļuvušas par sertificētiem FORTH treneriem un 20 treneri ir īstenojuši šo inovatīvo metodoloģiju vairākkārt, sasniedzot FORTH meistara līmeni. Prof. Lazdāne ir pirmā FORTH trenere Latvijā. Tas ļaus FORTH zināšanas un prasmes ieviest RSU un Latvijā.

Vairāk informācijas

Gija van Vulfena grāmata Inovācijas ekspedīcija. Vizuālie rīki inovācijas uzsākšanai (angļu valodā).