Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

2020. gada 1. janvārī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Studējošo pašpārvaldi sāka vadīt Medicīnas fakultātes studiju programmas Medicīna 3. kursa studente Anna Jete Gauja, kura pašpārvaldē darbojas otro gadu. Vispirms viņa pēc 1. kursa vasarā kļuva par pašpārvaldes aktīvisti, iesaistoties pirmkursnieku semināra ZGI organizēšanā, pēc tam arvien vairāk iesaistoties pašpārvaldes darbā. 2. kursa pavasara semestrī viņa tika ievēlēta valdē par sociālā virziena vadītāju, bet tagad veselu gadu veiks pašpārvaldes vadītājas pienākumus.

"Studiju sākumā es biju viena no tiem studentiem, kuri nezina, kas ir pašpārvalde un ko tā dara. Man bija priekšstats, ka pašpārvalde organizē tikai dažādus izklaides un atpūtas pasākumus. Kad pati iesaistījos un sāku darīt, aptvēru, cik dažādos virzienos un līmeņos darbojas pašpārvalde un ka tie nav tikai pasākumi, bet arī dažādi akadēmiskie, zinātniski pētnieciskā darba, infrastruktūras un citi jautājumi. Tieši šis plašais jautājumu spektrs mani pamudināja darīt arvien vairāk," par to, kāpēc iesaistījās Studējošo pašpārvaldes darbā, atceras Anna Jete Gauja.

Anna_Jete_Gauja-lead.gif

Anna Jete Gauja. 2020. gads. Foto no RSU Studējošo pašpārvaldes arhīva

Tikko ir sācies jauns gads. Ko jūs sagaidāt savā dzīvē no 2020. gada?

Sagaidu, ka šis gads man parādīs, cik daudz es varu sasniegt, cik daudz varu sevi motivēt un likt neapstāties. Jo pagājušajā gadā, kad biju virziena vadītāja, priekšsēdētājs bieži vien bija tas, kurš mani uzmundrināja un deva motivāciju, kad vajadzēja, sakot, ka es to varu. Šogad sagaidu, ka pati būšu savas enerģijas kodols un spēšu iet uz priekšu un darīt bez ārēja grūdiena.

Kāpēc, jūsuprāt, universitātē ir vajadzīga Studējošo pašpārvalde?

Būtiskākais visos procesos un norisēs ir tas, ka neviens jau nespēs pateikt par to, ko vajag pašiem studentiem, labāk par pašiem studentiem. Neviens dekāns, prorektors vai ministrs nezina labāk par pašiem studentiem to, kas reāli notiek auditorijā. Un Studējošo pašpārvalde ir studenti, kas pārstāv studentu intereses, virza un realizē viņu idejas.

Kas pašlaik satrauc RSU studentus?

Doktoranti grib, lai tiktu modernizēts viņu studiju process, piem., lai rakstisko un mutisko atskaišu vietā tiktu ieviestas elektroniskās. Tiek diskutēts par to, vai viņiem ir vajadzīgas lekcijas. 

Rezidentiem ir satraukums par zemajām algām, par ko, kā jau zināt, tikko tika skaļi runāts medijos un cīnījās jaunie ārsti. Mēs atbalstījām jauno ārstu un māsu protestus, piedaloties tajos. Jo tā ir topošo mediķu un medicīnas darbinieku nākotne.

Pamatstudiju studentiem svarīgākais ir tiekties uz Eiropas standartiem studiju procesa norisē, jo viņi redz un salīdzina, kā studijas tiek organizētas citās augstskolās, aizbraucot studiju apmaiņas programmās.

Anna_Jete_Gauja_ZGI_2017.gif

Anna Jete Gauja pirmkursnieku seminārā "ZGI" 2019. gada augustā RSU pagalmā. Foto no RSU Studējošo pašpārvaldes arhīva

Kāpēc jūs gribējāt kļūt par Studējošo pašpārvaldes vadītāju?

Pagājušajā gadā, kad valdē biju sociālā virziena vadītāja, redzēju, cik daudz ideju un enerģijas ikviens no valdes pārstāvjiem iegulda pašpārvaldes darbā. Pat tad, kad viņi zināja, ka nevarēs izbaudīt sava padarītā darba rezultātus, viņi tāpat darīja, lai uzlabotu studiju procesu citiem studentiem, kas nāks pēc viņiem. Mani iedvesmoja viņu enerģija un degsme, kas aizšķīla manu uguntiņu, jo šķita, ka es Studējošo pašpārvaldei vēl daudz ko varu sniegt. Līdz ar to 2019. gada vasarā sāku gatavoties kandidēšanai uz jaunā pašpārvaldes vadītāja amatu un mērķtiecīgi gāju uz savu.

Kas ir pirmais, ko gribat izdarīt vadītājas amatā?

Pirmais, kas, manuprāt, katram priekšsēdētājam kā komandas vadītājam jādara, ir jākoncentrējas uz valdes kā komandas veidošanu. Vadītājam ir jādomā, lai komanda ir komfortā! Tāpēc esmu sākusi strādāt pie komandas saliedēšanas, jo tā ir kā bāze, uz kuras pēc tam strādāt. Katrs šajā valdē ir ienācis ar lieliem mērķiem un sapņiem, un es viņiem gribu palīdzēt to visu realizēt.

Kāpēc izvēlējāties studēt medicīnu?

Mācoties vidusskolā, ilgi svārstījos par to, ko studēt, – IT vai medicīnu. Beigu beigās izvēlējos medicīnu. Gribēju saprast, kā cilvēks fizioloģiski funkcionē, kāpēc mēs esam tā veidoti – nervu šūnas, muskuļi utt. Turklāt esmu cilvēks, kam gribas dot citiem. Nevis sēdēt un rakstīt dokumentus, bet uzreiz sniegt labumu. Ārsts ir tā tipiskākā profesija, kas dod labumu otram.

Kas līdz šim medicīnas studijās bijis grūtākais?

Domāju, ka grūtākais ir pašlaik, kad man jāsaprot, ko es darīšu tālāk, piem., vai es iešu studēt rezidentūrā, kuru specialitāti izvēlēšos utt. Par to man jāsāk domāt jau tagad, ja gribu pretendēt uz rezidentūras vietu tepat Latvijā.

No studiju kursiem grūtākā bija fizioloģija, jo gribēju visu studiju vielu saprast loģiski, nevis iekalt.

Vai topošajam ārstam ir daudz jāiekaļ no galvas, un cik tas ir lietderīgi?

Ir lietas, kas patiešām vienkārši ir jāiemācās no galvas un ko nevar pēc loģikas apgūt, bet šīs zināšanas jau nekur nepaliek, tās ir kaut kur atmiņu failos un noder, veidojot kopainu par procesiem un apgūstot vēlāk citus studiju kursus. Laika gaitā es, protams, būšu daudz ko piemirsusi no iekaltā un visu neatcerēšos, tomēr, izdzirdot kaut kad apgūto jēdzienu vai tml., zināšu, ka jāpievērš uzmanība un jāmeklē kopsakarības. 

Kā izdodas apvienot medicīnas studijas un pašpārvaldes priekšsēdētājas amata pienākumu veikšanu?

Kamēr tas man patīk un tajā, ko daru, saskatu jēgu, tikmēr viss nāk viegli. Varbūt fiziski reizēm ir nogurums, taču mentāli jūtos gandarīta par to, ko daru, un man ir dzīvesspars.

Ko tu sagaidi no savas komandas nākamajā gadā?

Sagaidu, ka pēc šī gada katram no viņiem būs sajūta, ka esi kaut ko vērtīgu paveicis, esi realizējis savus sapņus un mērķus, esi izdarījis ko labu. Gribu, lai viņi piedzīvo sajūtu, ka daudz esi padarījis un esi gatavs nodot pēctecībā savus iesāktos darbus jaunajiem, kas grib darboties pašpārvaldē ar tādu pašu entuziasmu kā tev.

Anna_Jete_Gauja_pirma_no_kreisās_SP_jauna_valde_2019.gif

Pēc Studējošo pašpārvaldes valdes vēlēšanām 2019. gada 20. novembrī. Anna Jete Gauja (pirmā no kreisās) kopā ar jauno komandu. Foto no RSU Studējošo pašpārvaldes arhīva

Šis ir RSU 70 gadu jubilejas gads. Ko jūs novēlat savai universitātei?

Turpināt attīstīties un tiekties uz vēl augstākām virsotnēm, piedāvājot tikai kvalitatīvāko un mūsdienīgāko augstāko izglītību! Strādāt saskaņā ar izvirzītajiem mērķiem, aktualitātēm un studējošo interesēm!

Desmit ātrie jautājumi Annai Jetei Gaujai

1. Filma, ko gribētu noskatīties vēlreiz.

Limuzīns Jāņu nakts krāsā.

2. No kā jūs esat atkarīga?

Esmu darbaholiķe. 

3. Ja jums tiktu piedāvāta iespēja izlekt ar izpletni, vai jūs šo iespēju izmantotu?

Sākumā es ļoti sabītos, bet beigās tomēr izlektu. 

4. Ko jūs gribētu iemācīties?

Es gribētu iemācīties kādu jaunu valodu, kādu no skandināvu valodām.

5. No kā jūs baidāties?

Baidos, ka izdarīšu ļoti daudz, bet beigās nejutīšu gandarījumu.

6. Kas jums vislabāk padodas?

Man padodas domāt un reaģēt uzreiz, kad tas ir jādara.

7. Ko jums nepatīk darīt?

Kad ir pārāk liels miers un šķiet, ka viss iet gludi, bet zini, ka viss tik gludi nemaz nebūs.

8. Par ko šajā dzīvē ir vērts satraukties?

Par to, vai tu dari to, kas tev patiešām patīk.

9. Kas jums būtu lielākā nodevība?

Melošana.

10. Kas jādara, lai dzīvotu labi?

Jādara tas, kas pašam patīk!

2020. gada 1. janvārī kopā ar Annu Jeti Gauju darbu sāka Studējošo pašpārvaldes valde šādā sastāvā:

  • Akadēmiskā virziena vadītāja Aija Tumova (MF III)
  • Akadēmiskā virziena vadītājas vietniece Sintija Sovane (SVSLF II)
  • Sociālā virziena vadītāja Anna Kricka (MF II)
  • Zinātnes virziena vadītāja Iveta Baiba Dzīvīte (MF IV)
  • Zinātnes virziena vadītājas vietnieks Nauris Lukjanovičs (MF I)
  • Komunikācijas virziena vadītāja Līva Zvirgzdiņa (SVSLF II)
  • Komunikācijas virziena vadītāja vietniece Antra Zuce (KF II)
  • Iekšējās sadarbības un cilvēkresursu virziena vadītāja Nikola Krista Ivanova (MF II)
  • Iekšējās sadarbības un cilvēkresursu virziena vadītājas vietniece Elizabete Paula Valguma (FF III)
  • Ārlietu virziena vadītāja Paula Feldmane (SVSLF II)
  • Kultūras un sporta virziena vadītāja Sofija Korņilova (MF IV)