Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), ņemot vērā veselības aprūpes sistēmu, kā arī globālās attīstības un darba tirgus tendences, sākot ar 2013./14. akadēmisko gadu, sāks realizēt divas jaunas maģistra līmeņa studiju programmas – Veselības vadība un Veselības psiholoģijaVeselības vadība ir pirmā šāda veida programma Baltijā, savukārt Veselības psiholoģija ir vienīgā studiju programma Latvijā, kas piedāvā specializāciju veselības psiholoģijā.

Veselības vadība

Profesionālajā maģistra studiju programmā Veselības vadība būs iespēja iegūt ES valstu programmām atbilstošas zināšanas veselības politikas veidošanā un veselības iestāžu vai uzņēmumu vadībā, ļaujot paaugstināt ekonomikas un vadības zināšanas gan veselības nozarē strādājošajiem, gan tiem, kas tikai plāno savu darbību saistīt ar veselības aprūpes sistēmas vadību.

Veselības ministre Ingrīda Circene ir uzsvērusi: „Pēdējā laikā daudz tiek runāts par kvalitāti – gan ārstniecības iestāžu, gan veselības aprūpes speciālistu darba kvalitāti. Veselības aprūpes iestāžu vadība nav izņēmums. Ārstniecības iestāžu darbam ir jābūt efektīvam, to vadībai – profesionālai, ar augstu atbildības līmeni un kvalifikāciju.”

Veselības vadības programma tiks īstenota sadarbībā ar RISEBA un vairākām ārvalstu augstskolām, piesaistot viespasniedzējus galvenajos studiju kursos, tāpēc studijas notiks angļu valodā.

Programmas ilgums ir pusotrs līdz divi gadi – atkarībā no studējošā iepriekšējās izglītības un profesionālās kvalifikācijas.

Pirmajā studiju gadā tiks apgūti biznesa un veselības studiju kursi, piemēram, organizācijas biznesa stratēģija, finanšu un cilvēkresursu vadība, sabiedrības veselības un epidemioloģijas pamati, veselības aprūpes organizācija un finansēšana, veselības ekonomika, mārketinga vadība veselības nozarē, veselības vadības juridiskie aspekti, pētnieciskā darba metodika, farmācijas politika u. c. Savukārt otrajā studiju gadā būs prakse un jāizstrādā maģistra darbs.

Studijas tiks organizētas moduļu veidā: kopā seši moduļi, un katrs notiek sešas dienas, pēc tam patstāvīgi apgūstot mācību vielu, veicot praktiskos darbus, rakstot referātus un kārtojot testu vai eksāmenu mēneša laikā.

Studiju sākums 2013. gada 23. septembrī, līdz ar to pirmais modulis tiks realizēts no 23. līdz 28. septembrim.

Lai nodrošinātu makroekonomikas un mikroekonomikas pamatzināšanu prasības, reflektanti to apliecina, iesniedzot dokumentu par iepriekš apgūtu studiju kursu, vai tiks piedāvāts speciāls sagatavošanas kurss septembra vidū.

Saskaņojot uzņemšanas noteikumus ar RISEBA, studiju programmā Veselības vadība dokumentu pieņemšana notiks līdz 27. augustam.

Veselības psiholoģija

Veselības psiholoģija ir viena no straujāk augošajām psiholoģijas nozarēm Eiropā, kuras attīstīšana ir sākta arī Latvijā sadarbībā ar Eiropas Veselības psiholoģijas apvienību (European Health Psychology Society).

Veselības psiholoģijas pārstāvji, pamatojoties uz biopsihosociālo pieeju, pēta psihisko (kognitīvo, emocionālo), uzvedības, sociālo un kultūras faktoru ietekmi uz indivīda / grupas / sabiedrības veselības saglabāšanu, slimību cēloņiem un reakciju uz slimību, slimības uztveri, uzvedību slimības laikā, kā arī piedāvā dažādas intervences, lai sekmētu veselību un palīdzētu pārvarēt slimību.

Profesionālajā maģistra studiju programmas Veselības psiholoģija studējošie tiks sagatavoti psihologa profesionālajam darbam gan klientu fiziskās, sociālās un garīgās veselības uzlabošanai un saglabāšanai, gan preventīvajam darbam.

Programmā studējošie apgūs gan psihologa profesionālajam darbam nepieciešamās vispārējās zināšanas un prasmes, ko nodrošinās tādi studiju kursi kā psihologa profesionālās darbības ētiskie un tiesiskie aspekti, psiholoģiskā izpēte, psiholoģiskā konsultēšana, psihosociālā rehabilitācija un krīžu intervences, klīniskā psiholoģija, neiropsiholoģija, pētījums psiholoģijā u. c., gan kompetenci, kas nepieciešama tieši veselības psiholoģijas speciālistiem, ko varēs iegūt tādos studiju kursos kā veselības aprūpes sistēma, tiesības un ētika, uz pierādījumiem balstītā prakse veselības psiholoģijā, klīniskā veselības psiholoģija, veselības uzvedība, izpētes metodes veselības psiholoģijā, dažādības perspektīva veselības psiholoģijā, veselības un slimības psihosociālie aspekti u. c.

Studiju programmā ir ietverti arī studiju kursi, kuros uzmanība ir vērsta uz dažādiem veselības un slimības bioloģiskajiem un medicīniskajiem aspektiem (organisma sistēmas un funkcijas, bioloģija un ģenētika, psihoneiroimunoloģija, psihiatrija un narkoloģija u. c.), kā arī vairāki izvēles kursu (piemēram, sabiedrības veselība, uzturmācība, sports veselībai, psihosomatiskā medicīna, psihodinamiskā psihiatrija u. c.). Prakse ir plānota klīnikās supervizora pārraudzībā.

Atkarībā no iepriekšējās izglītības studiju ilgums ir divi (ja iepriekš ir iegūta augstākā profesionālā izglītība psiholoģijā vai psiholoģijas bakalaura izglītība ar profesionālo kvalifikāciju) vai trīs gadi (ja iepriekš ir iegūts sociālo zinātņu bakalaura grāds psiholoģijā).

Veidojot studiju programmu, ir ņemtas vērā Eiropas profesionālo psihologu asociāciju federācijas (EPPAF) vadlīnijas. Programma ir prezentēta un apspriesta Eiropas Veselības psiholoģijas apvienībā.

Lekcijas un praktiskās nodarbības notiks piektdien un sestdien, kas ļauj apvienot darbu ar studijām.