Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība
Tiesības

Ik gadu Rīgas Stradiņa universitātē pieaug starpdisciplināro un arī multidisciplināro pētījumu skaits, kas vienlaikus arī atbilst jaunajām tendencēm augstākajā izglītībā un pētniecībā.

Veicot pētniecisko darbu gan docētāji, gan arī pētnieki, doktoranti arvien vairāk sadarbojas starpdisciplināro un multidisciplināro pētījumu veikšanā tādejādi stiprinot vairāku nozaru mijiedarbību, tādejādi attīstot pētījumu oriģinalitāti. Veiksmīgs starpnozaru jeb starpdisciplīnu sadarbības piemērs RSU ir sociālo zinātņu un medicīnas un veselības zinātņu mijiedarbība, kuras rezultātā cita starpā tiek stiprināta tāda tiesību zinātnes apakšnozare, kā medicīnas tiesības.

Attīstot medicīnas tiesības no starpdisciplinārās perspektīvas, kā arī veicinot medicīnas tiesību attīstības nepārtrauktību Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes medicīnas tiesību docētāju komanda un doktoranti piedalīsies vienā no Eiropā nozīmīgākiem pasākumiem medicīnas tiesību jomā 8. Eiropas veselības tiesību konferencē Beļģijā 20.–22.aprīlī. Konferenci organizē Eiropas Veselības tiesību asociācija (European Association of Health Law).

Šogad konferences uzmanības centrā būs tādi starpdisciplinārie jautājumi kā veselības aprūpes kvalitātes un pacientu drošības tiesiskie un ētiskie aspekti. Konferences darbs ir sadalīts četrās daļās: 1) kvalitāte un drošība, 2) ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu prakses kvalitāte un atzīšana ES līmenī, 3) veselības aprūpe un jaunas tehnoloģijas, 4) veselības datu pārvaldības kvalitāte.

Konferencē vienlaikus tiks aktualizētas tiesiskā regulējuma problēmas, kas skar veselības datu uzglabāšanu un tālākizmantošanu, mākslīgo intelektu un atbildību veselības aprūpes strīdos, biobankas, nepilngadīgo pacientu tiesības u. c.

Rīgas Stradiņa universitāte konferencē būs pārstāvēta ar diviem ziņojumiem.

Pirmajā ziņojumā Administratīvā atbildība par vecumam neatbilstošu Covid-19 vakcināciju Latvijas Republikā, kura autores ir Karina Palkova un Laura Šāberte (attēlā), atspoguļoti pētījumā, kurā analizēts nepilngadīgo vakcinācijas pret Covid-19 tiesiskais regulējums un administratīvās atbildības tiesiskais regulējums. Autores prezentēs administratīvo pārkāpumu lietu statistiku, kur ārstniecības iestādēm piemērota administratīvā atbildība par to, ka tajās tikusi veikta vakcinācija ar vecumam neatbilstīgu vakcīnu un skaidros soda apmēra noteikšanas metodoloģiju un atklās iespējamos kompensācijas mehānismus tādu seku gadījumā, ja personas dzīvībai vai veselībai neatbilstīgas vakcinācijas dēļ nodarīts kaitējums Latvijā.

jf_laura_saberte_karina_palkova.png

Otrs ziņojums ir Pacientu drošības incidentu ziņošanas un mācīšanas sistēma veselības aprūpes studentu klīniskajā praksē: topošo veselības aprūpes profesionāļu un pacientu drošībai Latvijā; tā autore ir RSU doktora studiju programmas Tiesību zinātne doktorante Andreta Slavinska (attēlā). Ziņojumā atspoguļoti pētījuma rezultāti par pacientu drošības incidentu ziņošanas un mācīšanās sistēmas tiesiskā regulējuma aspektiem Latvijā iepretī ES nostādnēm, par šīs sistēmas integrāciju Latvijas ārstniecības iestādēs un topošo ārstu vērtējumu par tās lietderību un nozīmību ārstniecības iestādē īstenotas klīniskās prakses laikā. Ziņojumā prezentētas pacientu drošības incidentu ziņošanas un mācīšanās sistēmas iespējamās attīstības perspektīvas, izaicinājumi un risinājumi, īpašu uzmanību veltot nepieciešamībai izvērst plašāku diskusiju par ārstniecības personu drošību.

andreta_slavinska_0.jpg

Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskā fakultāte jau tagad piedāvā studentiem studiju kursus, kuros ik gadu tiek analizēti jomas aktuālākie jautājumi: medicīnas tiesības, veselības aprūpes organizāciju tiesības, pacientu tiesības, farmācijas tiesības, biomedicīnas tiesiskās problēmas, starptautiskās veselības tiesības, medicīnas darbinieku un pacientu tiesību aizsardzības aktuālās problēmas, komunikācijas medicīniskās un tiesiskās problēmas u. c.