Pārlekt uz galveno saturu
Absolventiem
Farmācija

Savulaik grima māksliniece un viena no retajām žurnālistēm, kas specializējušās skaistumkopšanā, pirms septiņiem gadiem Oksana Brante spēra strauju pārmaiņu soli un sāka studēt Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātē. Nu Oksana ieguvusi jau otro šīs fakultātes diplomu un tieši otrā izglītība – specializācija rūpnieciskajā farmācijā, ko RSU īsteno kopīgi ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) – piepildīja farmaceites sapni strādāt jaunu zāļu izstrādes jomā. Ar Oksanu tiekamies pievakarē, bet, neraugoties uz garu dienu, kas pavadīta spectērpā ražošanas telpās, farmaceite staro, kad stāsta par savu profesijas pavērsienu un tagadējo karjeras izaugsmi.

Liela daļa jūsu kursabiedru pēc farmaceita grāda iegūšanas maģistra studiju līmenī devās apgūt klīnisko farmāciju. Kā nonācāt pie lēmuma par rūpnieciskās farmācijas virzienu?

Rūpnieciskās tehnoloģijas labā līmenī apgūst arī RSU farmaceiti, bet šī programma dod padziļinātas zināšanas zāļu ražošanā un dod sapratni par visiem procesiem, kas ir saistīti ar to. Vienu brīdi apsvēru studiju programmas ārvalstīs, bet tad sapratu, ka tā ir iespēja par lielāku studiju maksu apgūt ļoti līdzīgu programmu, līdz ar ko izlēmu – ir muļķīgi traukties kaut kur prom, ja to pašu var dabūt te.

FARMACIJA-oksana-brante.jpg

Mani vienmēr interesējis, kā top zāles. Pēc farmācijas studiju beigšanas esmu strādājusi Saules aptiekā gan pie kases, gan zāļu gatavošanās laboratorijā. Tur zāļu gatavošanas apjomi ir tik lieli, ka tas jau brīžiem atgādina mazu rūpnīcu, kas ar katru gadu aug un attīstās. Man patīk radīšanas process, mehānismi, iekārtas, patīk skatīties un klausīties, kā tie darbojas, var būt tāpēc šis pusotrs studiju gads pagāja vienā elpas vilcienā. Augstskola mums sagādāja karalisku pasniedzēju sastāvu – profesori no RSU, RTU un Latvijas Organiskās sintēzes institūta, tādi lektori, par kuriem var tikai sapņot: Aigars Jirgensons, Aleksandrs Černobrovijs, Ivars Kalviņš, Valerjans Kauss, Grigorijs Veinbergs, Ilze Bārene, Māra Jure, un es vēl nenosaucu visus! Baiba Galviņa, AS Grindeks gatavo zāļu formu ražošanas direktore, uzņēmās šīs programmas patroneses lomu, bija gatava atbildēt uz visiem mūsu  jautājumiem un nodrošināja ciešu saikni ar ražotni un tās speciālistiem. Mums pat diploms ir unikāls, jo to ir parakstījuši divu universitāšu rektori.

Es nevaru teikt, ka mācīties bija ļoti viegli, bet tas arī nav nekas ārkārtīgi grūts. Varbūt grūtāk ir atsākt mācīties pēc ilga pārtraukuma, bet, ja smadzenes jau ir ieeļļotas, tad viss ir kārtībā.  

Kas ir rūpnieciskais farmaceits?

Rūpnieciskais farmaceits ir speciālists, kurš zina, kā darbojas zāles, un kurš zina, kā izveidot šīs zāles. Ikviens farmaceits ir pazīstams ar zāļu tapšanu mazos apjomos aptiekā. Taču mani vienmēr saistījuši lieli mērogi – kad piesta jau pārtop tvertni un gatavošana vairs nenotiek aptiekā, bet zāļu izstrādes laboratorijā vairāku kilogramu apjomā vai pilotiecirknī vēl lielākos apjomos. Patlaban tieši strādāju AS Olainfarm izstrādes laboratorijā – pilotiecirknī, kur notiek mazu partiju ražošana un kur notiek pāreja no laboratorijas izmēriem uz ražošanas apjomiem.

Kā nonācāt līdz šai darbavietai?

Tas tiešā veidā bija studiju programmas rezultāts, jo Olainfarm izgāju sešu mēnešu praksi, kur iepazinu ražotnes dažādās struktūrvienības. Jau prakses laikā man piedāvāja palikt strādāt Gatavo zāļu formu laboratorijā, un tā es nokļuvu tieši tur un daru tieši to, ko vēlējos.

Tā bija fantastiska pieredze – pamatīga un nopietna prakse pie elastīga darba devēja, kas strādājošam studentam ir ļoti svarīgi. Pēc prakses varu teikt, ka farmaceitiskās rūpnīcās farmaceiti tiek ļoti gaidīti, un var strādāt teju jebkurā struktūrvienībā. Es nesaku, ka ņem kuru katru, jo tas ir atkarīgs ne tikai no izglītības, bet arī no personības iezīmēm – intereses, vēlmes strādāt, precizitātes, pacietības. Parasti gan farmaceitiem šīs īpašības piemīt.  

Izņemot praksi, kāda bija sasaiste ar industriju studiju laikā?

Industrijas pārstāvji mums lasīja lekcijas, daudzas no nodarbībām notika ražotnēs, piemēram, Grindeks, bijām arī ļoti pamatīgās un izvērstās ekskursijās. Nevaru iedomāties labāku veidu, kā satuvināties ar savu iespējamo nākotnes darbavietu – iepazīt cilvēkus, atmosfēru, uzņēmuma darbības specifiku.

Kur redzat sevi pēc gadiem pieciem?

Dzīve man daudzkārt jau parādījusi, ka ilgus gadus uz priekšu plānot nav vērts – kā gan es varu zināt, kā būs? Mans lēmums studēt farmāciju bija pēkšņs un kā zibens ne tikai apkārtējiem, bet arī man pašai, jo iepriekš strādāju pavisam citā jomā – žurnālistikā, biju skaistumkopšanas redaktore. Lai gan ķīmija mani vienmēr bija interesējusi, uzreiz pēc vidusskolas farmāciju ne par ko nebūtu izvēlējusies. Tikai ar gadiem, arvien vairāk rokoties skaistumkopšanas produktu sastāvā, sapratu, ka pamatīgāk ar saviem spēkiem nevarēšu iedziļināties – tā arī nonācu līdz domai par farmāciju.

Tagad man ļoti patīk tas, ko daru, vieta, kur esmu. Te es saredzu attīstības iespējas arī tuvākajos gados. Protams, ka rūpnieciskā farmaceita diploms nav pēdējā instance. Tālāk ir dažāda veida apmācības – ārzemēs, Latvijā. Farmaceitiem, arī rūpnieciskajiem, mācīšanās notiek nemitīgi, parādās jauni produkti, jauni kapsulu veidi, polimēri, jauni pārklājumi, jātur roka uz pulsa – kuru un kā labāk izmantot.

oksana-brante-sq.png

Oksana Brante

2016. gadā ieguvusi RSU farmaceita grādu
2018. gadā papildus ieguvusi rūpnieciskā farmaceita kvalifikāciju, absolvējot RSU un RTU kopīgi realizēto studiju programmu Rūpnieciskā farmācija
Strādā AS Olainfarm Gatavo zāļu formu izstrādes laboratorijā