Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Septembrī Latvijas žurnālistu grupa apmeklēja Itāliju, lai iepazītos ar migrācijas problemātiku un tās atspoguļojumu masu medijos. Žurnālisti apmeklēja nevalstisko organizāciju SOS MEDITERRANEE Italy, kas nodarbojas ar bēgļu glābšanu jūrā, vāc līdzekļus, sadarbojas ar citām NVO (piemēram, Ārsti bez robežām), lai sniegtu neatliekamo medicīnisko, kā arī psiholoģisko palīdzību bēgļiem, kuri tiek izglābti jūrā. Šī organizācija uzskata, ka jūra ir vienlīdz bīstama visiem un ir jāpalīdz visiem, kas tajā jūtas apdraudēti neatkarīgi no statusa un iemesliem, kāpēc cilvēks tur nokļuvis. Itālijā šobrīd, kad mazinājusies bēgļu plūsma, ceļojot laivās pāri jūrai, parādījusies jauna tendence – turīgi bēgļi Sicīlijā ierodas kuģos. Šo kustību pārsvarā organizē austrumeiropieši, par samaksu piedāvā albāņiem iespēju nokļūt Itālijas salā.

Izpētes brauciena ietvaros Latvijas žurnālisti tikās ar kustības Arci Porco Rosso aktīvistiem, tostarp Ričardu Brodiju, kas strādā ar bēgļiem Palermo. Arci Porco Rosso darbojas cilvēktiesību jomā un ar pilsoniskās sabiedrības aktivitātēm vēršas pret dažādu grupu diskrimināciju. Viens no mērķiem ir uzrunāt cilvēkus, un uzņēmumus, kas vēlas un var sniegt dažāda veida atbalstu bēgļiem, tās veidotā kafejnīca – klubs, ir arī līdzīgi domājošo pulcēšanās vieta. Organizācija sniedz būtisku praktisku palīdzību bēgļiem, piemēram juridiskās konsultācijas, kā noformēt dokumentus. To neesamība liedz iespējas atrast legālu darbu. Turklāt tie, kuri saprotot, ka bēgļu gaitas nebūt nav vienkāršas un viņi vēlas atgriezties dzimtenē, to izdarīt nevar, jo nav dokumentu. Vēl liela problēma ir tā, ka bēgļi dzīvo Sicīlijas salas vidienē, kur nav darba vietu. Saņemot pabalstu 2,5 eiro mēnesī, viņiem grūti nokļūt līdz centriem, kur ir darba vietas. Līdz ar to bēgļi pārsvarā strādā nelegāli.

Par projektu Atbildīgas, daudzveidīgas un kvalitatīvas žurnālistikas attīstība Latvijas nacionālajos un reģionālajos masu medijos, veicinot trešo valstu pilsoņu integrāciju Latvijā