Motivācija, kvalitāte un ieskats realitātē. RSU Jauno mediķu akadēmija noslēdz sezonu
Latvijas veselības aprūpes nākotne veidojas šodien. To apliecina RSU Jauno mediķu akadēmijas panākumi. Šī iniciatīva, kas piesaista vidusskolēnus medicīnas un veselības aprūpes jomai, kļuvusi par stabilu un iedvesmojošu platformu tiem, kuri meklē savu profesionālo aicinājumu. 2025. gada sezona izceļas ar nebijušu rezultātu – akadēmijas nodarbības pabeiguši visi dalībnieki. Kas ir šīs programmas panākumu atslēga? Kā akadēmija maina skolēnu priekšstatus un ietekmē viņu studiju izvēli? Par to intervijā stāsta Medicīnas fakultātes prodekāns asoc. prof. Ingus Skadiņš – Jauno mediķu akadēmijas ilggadējais kapteinis.
Asoc. prof. Ingus Skadiņš (1. rindā centrā) un Jauno mediķu akadēmijas dalībnieki. Foto no RSU JMA arhīva
Jauno mediķu akadēmijas sezona ir noslēgusies. Kāds bijis šis gads?
Šī sezona patiešām ir bijusi īpaša un noslēgusies ar izcilu rezultātu. Programmu veiksmīgi pabeidza visi, kas to uzsāka. Līdz šim nebijām sasnieguši simtprocentīgu apmeklējumu. Parasti kāds dalībnieks pārdomāja vai saprata, ka medicīna nav viņa izvēlētais ceļš, taču šogad visi iesaistītie bija motivēti un apņēmības pilni.
Vai tas nozīmē, ka akadēmija kļuvusi vēl pievilcīgāka un saturiski kvalitatīvāka?
Jauno mediķu akadēmija pašlaik darbojas kā stabils un atzīts zīmols vidusskolēnu vidū.
Tā nav tikai formāla iespēja iepazīt medicīnu, bet gan kvalitatīva, saturiski bagāta un praktiski orientēta programma. Arvien vairāk jauniešu to gaida ar patiesu interesi un vēlmi aktīvi piedalīties.
Kā šis rezultāts salīdzināms ar iepriekšējiem gadiem?
Iepriekš vidējais apmeklējums bija 80 – 85 %. Daļa skolēnu pārtrauca dalību jau pēc dažām nodarbībām, jo saprata, ka tas nav viņu virziens. Šogad tā nebija.
Tas liecina, ka esam augstu pacēluši kvalitātes latiņu.
Kādi ir galvenie akadēmijas mērķi?
Divējādi. Pirmkārt, iedvesmot un parādīt medicīnas un veselības aprūpes jomas pievilcību, jo tā ir zinātne, misija un prakse. Otrkārt, dot iespēju laicīgi saprast, vai tā ir pareizā izvēle. Ne visi ir piemēroti šai profesijai. Tāpēc ir svarīgi, lai cilvēks pieņemtu pārdomātu lēmumu, balstoties uz reālu pieredzi.
Kāds ir akadēmijas absolventu ceļš pēc tās pabeigšanas? Vai daudzi iestājas augstskolā?
Jā! Pirmajos gados tie bija ap 30 % dalībnieku, bet tagad 50 – 55 %. Ir jāņem vērā, ka skolēni akadēmiju apmeklē 11. klasē, bet augstskolā iestājas pēc gada, tāpēc dati mazliet svārstās. Bet tendence ir skaidra –
aptuveni puse no topošajiem medicīnas studentiem ir absolvējuši akadēmiju.
Kas ir tas, ko skolēni reāli piedzīvo akadēmijas laikā?
Viņi iepazīst studiju vidi – Medicīnas fakultāti Dzirciema ielā, anatomikumu un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru.
Šogad papildinājām programmu ar sporta medicīnas tēmu.
Tā kļuvusi par pilnvērtīgu virzienu, un studenti parāda to caur laboratorijas darbiem un demonstrējumiem. Ir arī simulācijas, piemēram, anestezioloģija, pirmā palīdzība un ķirurģija. Jaunieši trenē brūču šūšanu, mezglošanu un strādā operāciju zāles simulācijā. Tā ir patiesa "iekāpšana" studenta kurpēs.
Kā viņi paši to uztver? Kādas ir atsauksmes?
Atsauksmes ir ārkārtīgi pozitīvas. Skolēni novērtē, ka var iepazīt realitāti bez starpniekiem. Viņiem nav jāvaicā, “kā tur ir”, jo viņi paši to pieredz. Viņi satiek docētājus un studentus, apmeklē universitātes telpas un izjūt tās vidi. Un, iespējams vēl svarīgāk – viņi spēj kliedēt mītus. Viens no populārākajiem mītiem ir, ka medicīnas studenti tikai mācās un ka brīvajam laikam nav vietas studenta ikdienā. Tā nav patiesība. Realitātē viss ir sabalansētāk, un to viņi redz paši.
Kas gaidāms tālāk?
Gaidām rudeni – jaunu sezonu, jaunus dalībniekus. Jau tagad jūtams, ka interese būs liela.
Mēs turpināsim attīstīt akadēmiju, iespējams, iekļaujot tajā jaunus tematiskos virzienus.
Mērķis ir iedvesmot, izglītot un atklāt nākamos izcilos veselības aprūpes speciālistus.
Saistītās ziņas
