Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Lai stiprinātu Latvijas un Norvēģijas akadēmiskā un privātā sektora sadarbību, kā arī lai popularizētu aktīvu dzīvesveidu, 14. septembrī Rīgas Stradiņa universitāte uzņēma Norvēģijas Tirdzniecības kameras Latvijā (NCCL) rīkotas veloekspedīcijas dalībniekus, kuru vidū bija arī jaunā Norvēģijas Karalistes pilnvarotā vēstniece Īna Morenga (Ine Måreng) un norvēģu uzņēmumu vadītāji un pārstāvji. Vizītes laikā viesi apmeklēja RSU zobārstniecības pirmsklīniku un RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC), kur iepazina RSU simulācijā balstītās izglītības iespējas, kā arī pārrunāja sadarbību pētniecības jomā.

NCCL veloekspedīciju tradīciju uzsāka pirms trīs gadiem COVID pandēmijas laikā, pievēršot uzmanību un mudinot savus biedrus pievērsties aktīvam dzīvesveidam un kustībai svaigā gaisā, vienlaikus aicinot iepazīt Rīgas pilsētvidi un jaunākos attīstības projektus tajā. Šogad brauciena virstēma bija Zināšanu jūdze un brauciena mērķis – iepazīt un stiprināt sadarbību ar Latvijas vadošajām akadēmiskajām institūcijām, kas jau tagad īsteno ciešu sadarbību ar Norvēģiju.

Spītējot lietainajiem laikapstākļiem, vairāk nekā 20 cilvēku lielā komanda devās velobraucienā no Laimas pulksteņa uz Pārdaugavu, apmeklējot Rīgas Tehniskās Universitātes Zinātnes un Inovāciju centru, kā arī Rīgas Stradiņa universitāti, kur velobraucējus uzņēma RSU veselības studiju prorektors prof. Guntis Bahs un zinātņu prorektore Agrita Kiopa. Viesi iepazinās ar RSU Zobārstniecības fakultāti un tās preklīniku, praktiski izmēģinot zobu urbšanu uz 3D iekārtām. RSU students un Ārvalstīs studējošo norvēģu asociācijas (The Association of Norwegian Students Abroad) vadītājs Latvijā Tomass Valmans Mīrvangs (Thomas Walmann Myrvang) pastāstīja, ka šobrīd Latvijā medicīnu studē ap 200 studentu no Norvēģijas.

Ieskatu RSU īstenotajā simulācijā balstītā medicīnas izglītībā NCCL delegācija guva RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, kur bija iespēja iemācīties pareizu roku mazgāšanas tehniku, kā arī pirmās palīdzības sniegšanu. Prof. G. Bahs iepazīstināja viesus ar MITC iespējām un pauda interesi par sadarbību simulācijas jomā. “MITC ir lielākā institūcija Baltijā, kas īsteno simulācijas kā metodes integrēšanu veselības aprūpes profesionāļu izglītībā. Esam ieinteresēti dalīties savā zināšanās un prasmēs, kā arī apgūt Norvēģijas kolēģu pieredzi. Tāpat arī priecāsimies uzņemt mūsu augstskolā vēl vairāk norvēģu studentu, kas šeit varēs iegūt izcilas kvalitātes augstāko izglītību,” uzsvēra prof. G. Bahs.

Norvēģijas tirdzniecības kameras Latvijā izpilddirektore Ilze Garoza pateicās RSU par iespēju redzēt universitātes piedāvājumu medicīnas izglītības jomā, ko, kā ilustrē dati, augstu novērtē arī norvēģu studenti. “Norvēģu studentu klātbūtne Latvijā dod pienesumu ne tikai Latvijas ekonomikā, bet arī palīdz veidot ciešākas saites starp abām valstīm,” sacīja I. Garoza, piebilstot, ka šīs saites ir svarīgi stiprināt un pārvērst jaunos bilaterālās sadarbības projektos un iniciatīvās.

Tiekoties ar Norvēģijas delegāciju, RSU Zinātņu prorektore A. Kiopa atzīmēja, ka RSU un Norvēģijas sadarbības aktivitātes veido nozīmīgu mūsu augstskolas ar pētniecību saistīto projektu daļu. RSU jau īsteno vairākus EEZ / Norvēģijas vadības finansējuma grantus, kur viens no turpmākiem sadarbības punktiem būs arī aktīva RSU dalība gan LIAA Tehnoloģiju biznesa centra apmācību programmā Inovāciju akadēmija, gan prototipēšanas programmā PROTOTECH. Arī turpmāk būtu ļoti svarīgi stiprināt kontaktus jaunu pētniecības projektu ieviešanā, piemēram, Baltijas biomateriālu un ekselences centra projektā. RSU ir gatava sadarboties un īstenot pētījumus dažādās nozarēs, it īpaši ar veselības aprūpi un sabiedrību saistītajās jomās.