Darbiniekiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Pēdējās desmitgadēs Ķīnas ekonomiskā, militārā un politiskā autoritāte ir strauji augusi. Lielvalsts ietekme jūtama arī reģionos, ar kuriem iepriekš bijusi minimāla sadarbība vai tās nav bijis vispār. Baltijas un Ķīnas attiecības pēdējo 30 gadu laikā piedzīvojušas gan kāpumus, gan kritumus. Pretrunas pārsvarā radušās jautājumos par Taivānu, Dalailamu un Krieviju, bet pozitīvais lielā mērā aprobežojas ar nepiepildītajām cerībām par plašāku ekonomisko sadarbību.

china_in_the_baltic_states_from_a_cause_of_hope02.jpg

Pašlaik Baltijas un Ķīnas attiecības ir vienā no zemākajiem punktiem, un drīzs attiecību uzlabojums nav paredzams. Taču vienlaikus ir ļoti būtiski Baltijas līmenī turpināt diskutēt par Ķīnas kā drošības aktora nozīmi, jo NATO stratēģiskā līmenī iezīmējas arvien lielāks fokuss uz Ķīnu. Tas secināts nupat publicētajā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas politologu veiktajā pētījumā.

NATO Publiskās diplomātijas nodaļas finansētajā projektā Priekšstati par Ķīnas Tautas Republikas lomu Baltijas valstīs: ietekme uz valstu nacionālo drošību un NATO (China's Role and Perception in the Baltic States: Implications for National Security and NATO) autori apskata divpusējo sadarbību starp Ķīnu un katru Baltijas valsti, kā arī analizē nacionāli reprezentatīvu aptauju datus par visu trīs valstu iedzīvotāju attieksmi pret Ķīnu. Projekta rezultāti apkopoti publikācijā China in the Baltic States – fom a cause of hope to anxiety. Kopš 2022. gada aprīļa īstenotajā pētījumā Latvijas situāciju pētījusi RSU doktorante Justīne Kante, Igaunijas stāvokli apraksta Oksfordas Universitātes maģistrantūras studente Anniki Mikelsāra (Anniki Mikelsaar), bet Lietuvas – Vida Mačikenaite (Vida Mačikėnaitė) no Japānas Starptautiskās universitātes. Pētījuma ietvaros tapušās publikācijas redaktori ir RSU Ķīnas studiju centra vadītāja, politoloģijas doktore docente Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova un RSU asociētais profesors, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns.

Kā iezīmē sabiedriskās domas aptauja, kas veikta 2022. gada vasarā un ir pirmā šāda vienlaikus un vienā metodoloģiskajā ietvarā veiktā aptauja Baltijas valstīs, Ķīna šai reģionā saistās lielākoties ar tās antīko kultūru, ekonomisku un tehnoloģisku dzinējspēku, kā arī ar autoritārismu un komunismu. Kā norāda pētnieki, aizvadītajās desmitgadēs Ķīnas ekonomiskā, militārā un politiskā ietekme uz pasaules skatuves ir pieaugusi un, kā apliecina šī aptauja, arī Baltijas reģionā tas ir pamanīts. Visnegatīvāk – kā draudu citām valstīm – Ķīnu tver Lietuvā.

Savukārt, vaicāti, kāds ir to viedoklis par Ķīnu (no pozitīva līdz negatīvam), vairāk nekā 40 % respondentu visā Baltijā atbildēja neitrāli. Latvijā bija visvairāk iedzīvotāju, kuru viedoklis par Ķīnu ir neitrāls (55 %). Negatīvāk Ķīna vērtēta lietuviešu un igauņu skatījumā. Interesantas tendences redzamas, skatot tuvāk respondentus pēc to dzimtās valodas. Aptaujā iezīmējas, ka Latvijas un Igaunijas krieviski runājošie iedzīvotāji Ķīnu vērtē pozitīvāk nekā tie, kam dzimtā mēle ir latviešu vai igauņu valoda. Latviski un igauniski runājošie arī izteiktāk asociē Ķīnu ar komunismu un autoritārismu, cilvēktiesību pārkāpumiem un draudiem citām valstīm. Kopumā, kā pētnieki norāda, socioloģiskās aptaujas rezultāti lielā mērā sakrīt ar stāvokli Baltijas-Ķīnas diplomātiskajās attiecībās. Ķīna nav izteikts ārējais spēks šai reģionā, tāpēc vairākums iedzīvotāju šīs valsts iekšpolitikai un ārpolitikai lielu uzmanību nepievērš. “Ķīnas kopējās veiksmes un neveiksmes ir zināmas, turklāt tieši neveiksmēm Baltijas iedzīvotāji sāk pievērst arvien lielāku vērību. To veicinājušas Lietuvas un Ķīnas nesenās domstarpības Taivānas jautājumā, kā arī Ķīnas atbalsts Krievijai un Baltkrievijai,” uzsver Māris Andžāns.