Pārlekt uz galveno saturu
Atbalsts Ukrainai
Valodas

Svētdien, 10. aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Studentu mājā Vecrīgā notika iepazīšanās un saliedēšanās pasākums, kas noslēdza intensīvos latviešu valodas mācību kursus ukraiņiem, kuri karadarbības dēļ bija spiesti pamest dzimteni. Lomu spēles latviešu valodā izspēlēja, tēju dzēra, saldumus ēda un šābrīža aktualitātes pārrunāja vairāk nekā divdesmit ukraiņu draugi un RSU pārstāvji gan no docētāju, gan darbinieku, gan studentu vidus.

Septiņu dienu intensīvās valodas mācības organizēja RSU docente Una Bērziņa-Čerenkova kopā ar savu draudzeni, RTU docētāju Annu Sedovu.

Sākotnēji tā bija personiska iniciatīva, kas guva plašu atbalstu, piemēram, no RSU Studējošo pašpārvaldes, kas piedāvāja telpas un kuras pārstāvji piedalījās pasākumā.

Lomu spēļu laikā dalībnieki no Latvijas uzdeva ukraiņiem jautājumus par viņu personību, darba vietu, interesēm, un saņēma atbildi latviešu valodā. Una stāsta, ka interese par intensīvajām mācībām bija liela, un piedalījās vairāk nekā trīsdesmit dalībnieki, kuri bija uzrunāti ar interneta portālu Gribu palīdzēt bēgļiem un Ukraiņi Rīgā starpniecību. Būtībā visas vietas tika aizpildītas jau pirmo četru stundu laikā, un diemžēl visus interesentus nebija iespējams uzņemt.

intensivie_valodas_kursi_ukrainiem_01.jpg

intensivie_valodas_kursi_ukrainiem_02.jpg

Īpaša interese ukraiņiem ir par intensīviem katras dienas kursiem, jo dalībnieki vēlas iemācīties valodas pamatus pēc iespējas ātrāk, lai tos ikdienā varētu izmantot.

Intensīvie kursi, kuri notika katru dienu trīs stundas, deva iespēju dalībniekiem neaizmirst iepriekšējā dienā iemācīto, kas vēl ir svaigā atmiņā, un, protams, sadraudzēties.

Mācību organizatoriem sākumā bijušas bažas, kā dalībnieki sapratīs gramatiku, tomēr ar iepriekš izstrādātās intensīvo kursu metodikas palīdzību tas izdevās veiksmīgi. Una priecājas, ka dalībnieki bija aktīvi, nebaidījās runāt un iesaistīties.

Ir cilvēki, kuriem vieglāk lasīt, kamēr citi saprot valodas loģiku, bet pietrūkt vārdu krājums. Tātad gandrīz vai ikkatram nepieciešama daļēji individuāla pieeja.

Dalībnieku vidū bija Marianna, kura jau salīdzinoši labi runā latviski, jo vēlas mācīties RSU Medicīnas fakultātē latviešu plūsmā un sapņo kļūt par kardioķirurgu, kā arī viņas mamma Natālija, kas ieradusies nesen, un šie ir viņas pirmie latviešu valodas kursi. Mariannai ir arī jaunāka māsiņa Ieva. Uz jautājumu, kādēļ, dzīvojot Ukrainā, tika izvēlēts tāds latvisks vārds, Natālija stāsta, ka reiz redzējusi televīzijas pārraidi ar ļoti jauku un gudru dalībnieci vārdā Ieva, un tas arī noteicis vārda izvēli.

intensivie_valodas_kursi_ukrainiem_00.png

Marianna (no kreisās) un Natālija

Kopumā valodas mācībās tika sasniegti vismaz trīs mērķi: dalībnieki iemācījās valodas pamatus, iepazinās un sadraudzējās ar Latvijas pārstāvjiem un vairāk uzzināja par Latviju un Rīgu.