Skolēniem

Plāno absolvēt vidusskolu, bet joprojām neesi ticis skaidrībā, par ko gribi kļūt un ko tālāk studēt? Iet līdzi draugam, klausīt vecākiem vai izvēlēties to, kas trendā? Šis ir svarīgs brīdis ikviena jaunieša dzīvē. Ir skaidri jāapzinās savas stiprās puses un patiesās intereses, lai ieliktu pirmos pamatakmeņus savas karjeras veidošanā. Turklāt jāspēj orientēties plašajā studiju klāsta piedāvājumā. Par to, kā neapjukt un virzīties pretī savam mērķim, stāsta Baiba Prauliņa, karjeras konsultante Rīgas Stradiņa universitātē.

Pirmais svarīgais jautājums sev

Strādājot ar jauniešiem gan individuāli, gan grupā, parasti aicinu izvirzīt kritērijus – ko gribu, varu un vajadzētu vai – tieši pretēji – ko tiešām negribu, nevarēšu (tas nebūs mans) un ko sabiedrībai vai pašam nemaz nevajadzētu. Joprojām ļoti daudz jauniešu ietekmējas no vecāku vai citu pieaugušo viedokļa, bet jāatzīst, ka nereti vecāku viedoklis ir "iesīkstējis". Piemēram, ne visi vecāki zina, kas slēpjas zem vārda "multimediji", un bērna vēlmi kļūt par aktieri komentē ar tādiem izteicieniem kā "tu nemaz neizskaties pēc aktiera!", domājot, ka ir standarts, kādam ir jāizskatās aktierim, vai arī – "kāds tu mediķis, tev taču bail no asinīm!", kaut arī daļai mediķu nemaz ikdienā ar tām nav jāsaskaras.

Kritēriju ceļš

Parasti, veidojot kritēriju ceļu, aicinu uzrakstīt uz lapas vienu vai vairākus (kaut desmit) sevi interesējošos studiju virzienus un tad meklēt atbildes uz izvirzītajiem kritērijiem:

• Studiju programmas realizācijas vieta (netālu vai tālu no dzīvesvietas). Ja augstskola ir citā pilsētā, tad jāizlemj, kur dzīvošu (vai ir dienesta viesnīcas, vai tās ir pieejamas, vai varēšu atļauties īrēt dzīvokli) un kā izbraukāšu (vai būs iespējams fiziski ērti nokļūt no dzīvesvietas līdz augstākās izglītības iestādei, kā varēšu iegūt, piemēram, e-talonu).
  • Studiju maksa – vai ir pieejams valsts budžets, vai studijas ir par maksu? Cik ir vietas budžetā, un, ja netikšu budžetā, vai varēšu studēt par maksu? Ja nebūs iespējams maksāt par studijām, kā saņemšu studiju kredītu.
  • Studiju veids – studēšu pilna laika klātienē vai neklātienē? Kā šīs studiju formas atšķirt? Ja vēlos studijas savienot ar darbu, kāda formāta studijas labāk izvēlēties?
  • Studiju ilgums un saturs. Nereti viena un tā pati studiju programma dažādās augstskolās ir dažādu formu un ilguma studijas, jāatrod sev piemērotākā. Izlasi studiju nosaukumus un saturu un padomā par to, kur man būtu ērti mācīties, piemēram, tur, kur uzsvars tiek likts uz praksi, informāciju vai zinātni.
  • Akadēmiska vai profesionāla programma – kā tās atšķiras, ko es vairāk gribu un kas maniem mērķiem ir piemērotāks.
  • Izvēlētās programmas augstskolu reitingi un prestižs – nereti potenciālajiem nākotnes darba devējiem noteicošs faktors ir tas, kādu augstākās izglītības iestādi esi beidzis. Arī šo kritēriju ir svarīgi ievērot. Prestižākām augstskolām ir arī plašāka sadarbība ar darba devējiem un prakses iespējas.
  • Izvērtē savas spējas un prasmes, ko iecerētā profesija no tevis pieprasa.

Atver augstskolu durvis tiešsaistē

Latvijā ir plašs augstākās izglītības piedāvājums, un ir jāzina, kur un kā meklēt vajadzīgo informāciju. Lai neapjuktu piedāvājumā, es aicinu izmanto interneta vietni www.niid.lv – tā ir Nacionālā izglītības iespēju datubāze, kurā vienuviet apkopota informācija par visu līmeņu izglītības iespējām Latvijā. Šeit ir pieejami arī vērtīgi metodiskie materiāli, kas palīdzēs veiksmīgāk pieņemt izšķirošo lēmumu nākamās profesijas izvēlē. Šī būtu vietne, ar ko sākt, ja vēl neesi skaidri izlēmis, kurā augstskolā gribi turpmāk studēt.

Ņemot vērā ārkārtas situāciju valstī, kas nozīmē arī to, ka visi publiskie pasākumi ir atcelti, noteikti izmanto lielisko iespēju, ko piedāvā daudzas izglītības iestādes – piedalīties atvērto durvju dienu pasākumos attālināti. Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē pašlaik ir apkopota precīza informāciju ar datumiem, laikiem un saitēm uz tiešraidēm. Daudzas augstskolas šim pasākumam ir piegājušas ļoti radoši. Piemēram, mēs – Rīgas Stradiņa universitāte – šogad aicinājām iepazīt mūsu fakultātes un pamatstudiju programmas virtuāli kopā ar izcilo moderatoru Mārtiņu Dauguli. Ik dienu no 27. līdz 30. aprīlim divu stundu tiešraidē ikviens interesents varēja sekot līdzi ne vien sarunām ar mācībspēkiem, studentiem un absolventiem, bet arī  noskatīties īsas video filmiņas par studiju vidi un simulācijas tehnoloģiju paraugdemonstrējumus.

Visi tiešraižu ieraksti un studentu sniegtās atbildes pieejamas RSU mājaslapā.

Ja tev joprojām ir jautājumi, vari pieteikties attālinātajām konsultācijām, rakstot e-pastu karjerascentrsatrsu[pnkts]lv (karjerascentrs[at]rsu[dot]lv).