Skolēniem

Par biznesmeni nepiedzimst, taču par tādu var kļūt Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), apgūstot zināšanas, kas ļauj atrast savu vietu uzņēmējdarbībā vai realizēt dzīvotspējīgu un pelnošu biznesa ideju. Biznesmenim ir iespēja radīt, veidot un attīstīt, ietekmējot Latvijas tautsaimniecības attīstību. Iespējams, tas ir tieši tavs ceļš!

Pētījums, kas tika veikts šā gada martā, liecina, ka gandrīz puse Latvijas vidusskolēnu (49 %) nākotnē vēlas kļūt par uzņēmējiem. To, ka Rīgas Stradiņa universitāte ir biznesmeņu kalve, apliecina bakalaura studiju programmas Mazā un vidējā biznesa vadība un Eiropas ekonomika un bizness studenti un absolventi, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību.

Bez studijām bizness nav iedomājams

Kasparam Šenvaldam, kuram pašlaik ir 22 gadi un kurš ir RSU bakalaura studiju programmas Eiropas ekonomika un bizness absolvents, uzkrāta pamatīga studiju un pietiekami liela uzņēmējdarbības pieredze.

Kopš 2010. gada (tad viņam bija tikai 19 gadu) Kaspars ir SIA Carnikavas tūrisma un atpūtas centrs komercdirektors un līdzīpašnieks. Uzņēmums galvenokārt darbojas ar sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu, kā arī veic darbības ar nekustamo īpašumu uz līguma pamata vai par atlīdzību.

Puisis ir no tiem jauniešiem, kas uzskata, ka ir jāstudē, lai kļūtu par zinošu un izdarīgu biznesmeni. Šogad viņš absolvēs RSU Juridisko fakultāti un paralēli studē maģistrantūrā finanšu ekonomiku. Turklāt, pēc viņa domām, studijas ļauj nodibināt sakarus, bez kā nav iedomāja uzņēmējdarbība un biznesa vide.

Savulaik RSU studiju programmu Eiropas ekonomika un bizness „izvēlējos tāpēc, ka šajā programmā nebija budžeta vietu. Rezultātā nerodas neveselīga konkurence starp studiju biedriem, nodrošinot labāku psiholoģisko klimatu kursā,” par savu izvēli stāsta Kaspars.

Bakalaura studiju programmas Eiropas ekonomika un bizness mērķis ir sagatavot kvalificētus speciālistus vadības zinātnē ar padziļinātam zināšanām Eiropas ekonomikā un biznesā. Studiju procesā tiek lasītas lekcijas, notiek semināri un praktiskās nodarbības, kā arī ir prakse 2. kursa beigās, kas jau studiju laikā ļauj iepazīt dažādu organizāciju darbu. Pēc studiju programmas beigšanas ir iespējas turpināt studijas maģistrantūrā, strādāt valsts un privātajos uzņēmumos Latvijā, kuri darbojas vietējā vai kopējā Eiropas tirgū, starptautiskajos uzņēmumos gan Latvijā, gan Eiropā, kā arī starptautiskajās organizācijās un institūcijās.

Uzņēmēji RSU diplomu ņem vērā

Šā gada bakalaura studiju programmas Mazā un vidējā biznesa vadība absolventa Artūra Mucenieka biznesa ideja Klusais skaļrunis šā gada sākumā tika atzīta par labāko no 490 biznesa idejām konkursā Ideju kauss 2012. Balvā Artūrs ieguva 5000 latu.

Klusais skaļrunis ir inovatīva elektriskās ģitāras skanda, kas sniegs iespēju mājas apstākļos spēlēt un ierakstīt ģitāras skaņu, netraucējot pārējos mājas iedzīvotājus un mājiniekus, taču nepieciešamības gadījumā to varēs lietot arī skaļā režīmā, piemēram, uz skatuves.

Mūzika ir Artūra vaļasprieks. Viņš strādā zobārstniecības klīnikā, taču pirms trim gadiem, domājot par jaunām dzīves perspektīvām, iestājās RSU bakalaura studiju programmā Mazā un vidējā biznesa vadība.

„Studijas deva nepieciešamo teorētisko pamatu, lai veiksmīgi vadītu savu biznesu, turklāt palīdzēja virzīt ideju biznesa ideju konkursā, jo RSU iemāca analizēt, izteikt savu viedokli un prezentēt, kas bija ļoti svarīgas prasmes konkursā,” uzsver Artūrs.

Uz jautājumu, kāpēc jaunietis izvēlējies RSU, viņš atklāj: „Pirms izvēlēties augstskolu, aprunājos ar vairākiem uzņēmējiem un darba devējiem, un viņi atzina, ka RSU diplomam ir prestižs, tas tiek ņemts vērā.”

Atsauksmes par studiju programmām

"Pēc ārzemēs pavadītā perioda varu teikt, ka Eiropā RSU diploms ir vērā ņemams. Studiju programma Mazā un vidējā biznesa vadība bija tieši tas, kas man vajadzīgs – perfekta priekšmetu izlase, saprotoši un pretimnākoši pasniedzēji. Tas man ir palīdzējis pēc tam darboties ļoti daudzveidīgos uzņēmumos un veidot savu biznesu."

Didzis Kursītis, bakalaura studiju programmas Mazā un vidējā biznesa vadība absolvents

"Esmu ļoti apmierināta ar gūtajām zināšanām un prasmēm gan uzņēmējdarbības jomā, gan darbā ar cilvēku resursiem, ko lieliski nodrošināja RSU augsti profesionālais akadēmiskais personāls un pozitīvā attieksme pret inovācijām.

Pateicoties tam, man ir izdevies izveidot mazo uzņēmumu Baltic Ergonomics Group, kas nodarbojas ar ergonomisku risinājumu meklējumiem nodarbināto veselības veicināšanā un darba drošībā. Šeit man ir lieliska iespēja izmantot RSU iegūtās zināšanas un prasmes ne tikai darbā ar klientiem, bet arī sadarbojoties ar pašas uzņēmuma darbiniekiem."

Ilze Dejus, bakalaura studiju programmas Mazā un vidējā biznesa vadība absolvente

"RSU apmācības sistēma bija galvenais iemesls, kādēļ izvēlējos to no citām augstskolām. Eksāmenu kārtošana pēc katra studiju kursa, nevis mēneša garumā sesijas veidā lika saspringt un vairāk koncentrēties uz pašu studiju procesu, un uz eksāmenu bija nepieciešama tikai neliela atkārtošana. Pozitīvi vērtēju arī seminārus mazās grupās, kuros bija diskusijas ar pasniedzējiem un kursabiedriem, un iespēju apgūt vēl vienu svešvalodu papildus angļu valodai."

Elīna Viļuma, bakalaura programmas Eiropas ekonomika un bizness absolvente, SIA Bajtel.lv projektu vadītāja