Atzinība

Svinīgā pasākumā Latvijas Nacionālajā operā un baletā Latvijas Zinātņu akadēmija un farmācijas uzņēmums Grindeks godināja zinātniekus, pasniedzot Zelta un Sudraba pūces, kā arī naudas prēmijas tiem, kuri daudz darījuši, lai veicinātu medicīnas un farmācijas attīstību. Grindeļa balva par mūža ieguldījumu Latvijas medicīnā un farmācijā piešķirta ilggadējam gastroenterologam un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesoram Jurim Pokrotniekam.

Juris Pokrotnieks ir RSU Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras profesors, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs un Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura terapijas centra vadītājs. Par ārstu viņš sāka strādāt 1973. gadā, kad pēc Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) absolvēšanas viņu nosūtīja strādāt uz Valmieras rajona slimnīcu.

Ilgus gadus profesors izglīto RSU studentus un rezidentus. "Profesors Danilāns, toreiz docents, gāja atvaļinājumā. Viņš pienāk pie manis un saka: "Juri, tev jāņem studenti!" Kādi studenti, es te aizrāvies ar endoskopiju... Un es kļuvu par Rīgas Medicīnas institūta asistentu, sāku mācīt studentus," atceras Juris Pokrotnieks televīzijas raidījumā Panorāma.

Intervija ar prof. Juri Pokrotnieku

Trīs Sudraba pūces tika pasniegtas jauniem un talantīgiem zinātniekiem. Divas no šīm balvām piešķirtas RSU jaunajiem pētniekiem – RSU Farmācijas ķīmijas katedras stundu pasniedzējiem Marinai Makreckai-Kūkai un Edijam Vāveram.

M. Makrecka-Kūka apbalvota par jaunas molekulas darbības principu atklāšanu un pētīšanu, kas nākotnē varētu pasargāt no miokarda infarkta, kā arī citām sirds un asinsvadu slimībām.

"Ir liels prieks un gandarījums par paveikto! Ir padarīts labs darbs, un tas tiks turpināts. Rezultātā tas būs ieguldījums sabiedrības veselības labā," saka RSU pasniedzēja M. Makrecka-Kūka.

M. Makrecka-Kūka ir RSU Gada doktorants 2014. Viņa par pētījumu, kas saistīts ar sirds veselību, 2014. gadā saņēma L'Oreal Latvijas stipendiju Sievietēm zinātnē. 2015. gadā M. Makrecka-Kūka RSU aizstāvēja promocijas darbu Jauna kardioprotektīva savienojuma metil-GBB atklāšana: farmakoloģiska pieeja acil-karnitīnu samazināšanai.

E. Sudraba pūci saņēma par jauna atmiņas procesus uzlabojoša savienojuma atklāšanu un tā farmakoloģiskā profila izpēti, ko varētu izmantot atmiņas traucējumu un demences gadījumā, piemēram, ja ir saslimšana ar Alcheimera slimību.

Savienojums ar savu darbības mehānismu un aktivitāti ir vienīgais šāda veida savienojums pasaulē, un tam ir izveidota sava interneta enciklopēdijas Wikipedia lapa. Darbs tika veikts Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā, un iegūtie zinātniskā darba rezultāti ir iekļauti E. Vāvera promocijas darbā, kura vadītāja ir RSU Farmācijas ķīmijas katedras profesore Maija Dambrova.

"Man ir liels gods saņemt šo apbalvojumu! Tas apliecina, ka paveiktais darbs ir nozīmīgs, un sniedz prieku, iedvesmu un enerģiju turpmākajiem pētījumiem," atzīst RSU pasniedzējs E. Vāvers.

E. Vāvers ir RSU doktora studiju programmas Farmācija students un RSU Gada doktorants 2015. 2012. gadā viņam tika piešķirta AS Olainfarm Izcilības stipendija.

D. H. Grindeļa medaļa pirmo reizi tika pasniegta 1995. gadā, un tā tiek piešķirta par godu pirmajam latviešu izcelsmes dabas zinātniekam, ārstam, farmaceitam un profesoram Dāvidam Hieronīmam Grindelim (1776–1836). Šo apbalvojumu saņēmis akadēmiķis profesors Jānis Stradiņš, profesors Elmārs Grēns, Latvijas kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis u. c. Savukārt Zelta pūci un Sudraba pūci pasniedz kopš 1998. gada, un tās tiek piešķirtas ik pēc diviem gadiem.