Pētniecība
Ziņas

3. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes Socioloģijas nozares promocijas padomes atklātajā sēdē Ieva Salmane-Kuļikovska aizstāvēs promocijas darbu Bezrecepšu medikamentu, vitamīnu un uztura bagātinātāju lietošana Latvijā.

Promocijas darbs raksturo Latvijas iedzīvotāju bezrecepšu medikamentu, vitamīnu un uztura bagātinātāju lietošanas paradumus, pievēršot uzmanību, kādi līdzekļi tiek lietoti, kāds ir to lietošanas iemesls un ilgums, kādi informācijas avoti ir ietekmējuši lēmumu lietot bezrecepšu līdzekļus u. tml.

Darbā izveidots Latvijas bezrecepšu līdzekļu lietotāja demogrāfiskais portrets un raksturota dažādu faktoru ietekme un saistība ar bezrecepšu līdzekļu lietošanu, piemēram, analizēta indivīda bezrecepšu līdzekļu lietošanas racionalitāte – indivīda uzskati un priekšstats par ārstēšanas līdzekļu lietošanu ietekmējošiem faktoriem, šo līdzekļu efektivitāti, īpašībām un lietošanas nepieciešamību.

Viena no analizētajām indivīda rīcību ietekmējošām faktoru grupām ir indivīda veselības stāvoklis holistiskajā izpratnē – fiziskā veselība, apmierinātība ar dzīvi un dzīves kvalitātes subjektīvais novērtējums. Pie citas analizēto faktoru grupas pieder indivīda dzīvesveids, kas vērsts uz veselības saglabāšanu vai kaitēšanu tai, un indivīda kā patērētāja dzīvesveida raksturojums.

Darbā aplūkota arī sistēmas ietekme uz bezrecepšu līdzekļu lietošanu, raugoties no indivīda viedokļa – pēc viņa uzticēšanās informācijas avotiem, kā arī priekšstata par veselības pakalpojumu un ārstēšanas līdzekļu pieejamību.

Indivīda rīcība analizēta, izmantojot teorijas par indivīda un struktūras mijiedarbību, kā arī teorijas, kas attiecināmas uz indivīda un sistēmas savstarpējo ietekmi.

Ievas Salmanes-Kuļikovskas disertāciju atradīsiet šeit.