Pētniecība
Doktorantiem

14. novembrī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Dace Avotiņa aizstāvēs promocijas darbu Laika-fāzes variējošā magnētiskā lauka ietekme uz nukleīnskābju piegādes efektivitāti vēža šūnās.

Mūsdienās zināmi vairāki simti dažādu gēnu, kuru mutācijas (izmaiņas) ir saistītas ar vēža veidošanos. Gēnu terapija ir balstīta uz gēnu/ gēnu fragmentu, kas kodē normālus, funkcionālus proteīnus, ievadīšanu pacienta šūnu ģenētiskajā materiālā ar mērķi modificēt mutēto gēnu.

Terapeitisko gēnu piegāde ir viens no problemātiskākajiem posmiem gēnu terapijā, jo ietver aizvadīšanu līdz šūnām, efektīvu piesaisti šūnas membrānai, kā arī sekojošu ieslēgšanu šūnā un migrāciju šūnas iekšējā vidē līdz kodolam. Tāpēc jaunu un efektīvu piegādes metožu izstrāde ir viena no gēnu terapijas aktualitātēm.

dynafector-rsu-lead.jpg

Pētījumā ir aprakstīta uzlabota metode gēnu piegādei vēža šūnās in vitro (šūnu kultūrās), izmantojot Rīgas Stradiņa universitātes pētnieku izstrādātu iekārtu DynaFECTOR. Metodes pamatā ir iekārtas radīta magnētiskā lauka – laika-fāzes magnētiskā lauka – dinamiska iedarbība uz nukleīnskābju kā potenciālu terapeitisko gēnu un superparamagnētisku nanodaļiņu kompleksiem. Rezultātā iespējams ievērojami paaugstināt gēnu piegādes efektivitāti gan prostatas, gan aknu vēža šūnās, salīdzinot ar citām gēnu piegādes metodēm. Turklāt laika-fāzes magnētiskā lauka ietekmē gēnu piegāde šūnās noris ar samazinātu citotoksisko efektu (mazāk bojātu šūnu).

Iegūtie rezultāti ir ne vien labs priekšnosacījums pētījumu turpināšanai in vivo (dzīvos organismos), bet arī iekārtas DynaFECTOR izmantojumam eksperimentālai gēnu piegādei arī citās šūnu līnijās.

Daces Avotiņas disertācija pieejama šeit.