Darbiniekiem
Sports

Pēc sudraba medaļu izcīnīšanas 2017. un 2018. gadā 10 kilometru distancē Tet (iepriekš – Lattelecom) Rīga maratonā šogad Jāko Nieminens (Jaakko Nieminen) šajā distancē triumfēja. Ar Jāko lepojas viņa draugi un atbalstītāji no abām valstīm: dzimtās zemes Somijas un šā brīža studiju vietas Latvijas. Medicīnas studijas ir izaicinājumiem bagātas, tādēļ izcili sportiskie sasniegumi ir šķietami nesasniedzams mērķis. Jāko pierāda pretējo.

jaakko_tetmarathon_winner.jpg

Šogad Jāko izcīnīja pirmo vietu 10 km distancē ar rezultātu 32 minūtes un 28 sekundes. Foto no "Tet" Riga maratona arhīva

Jāko panākumu atslēga ir ilgstošos un sistemātiskos treniņos izlietie sviedri, kas 19. maijā ļāva viņam stāties uz pjedestāla augstākā pakāpiena. Kā atzina Jāko, "tas nebija viegli, īpaši man kā medicīnas studentam". Šopavasar viņš aizsāka savu ceturto studiju gadu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). Atšķirībā no pirmajiem studiju gadiem, kad bija jāapgūst teorētiskie medicīnas pamati, ceturtajā un piektajā studiju gadā topošajiem ārstiem jādodas no vienas slimnīcas uz otru, lai apgūtu klīniskos priekšmetus realitātei pietuvinātos apstākļos. Neapšaubāmi, tas ir izaicinājums, tomēr no plānošanas viedokļa tas sniedz iespējas vairāk laika veltīt treniņiem. Turklāt medicīnas studijas sportistam nāk par labu, jo studiju laikā apgūtais ļauj izprast cilvēka fizioloģiju, kas savukārt palīdz sagatavot organismu slodzei.

Starp medicīnu un sportu

RSU nav Jāko pirmā augstskola, un ārsta profesija nav viņa pirmā izvēle. Lai gan Jāko sapņoja par medicīnas studijām, pēc pirmā neveiksmīgā mēģinājuma iestāties medicīnas programmā Somijā viņš pievērsās fizikas un ķīmijas studijām Jiveskiles Universitātē. Gada laikā Jāko saprata, ka šis nepavisam nav viņa lauciņš. Pēc tam viņš saņēma sporta stipendiju studijām ASV un Kenesavas Universitātē Atlantā, Džordžijas štatā, kur ieguva bakalaura grādu uzņēmējdarbības vadībā un starptautiskajā biznesā. Pēc četriem gadiem, kad Jāko bija uzlabojis savas angļu valodas zināšanas un guvis pārliecību par saviem spēkiem, viņš nolēma vēlreiz izmēģināt spēkus medicīnā, šoreiz – R SU. Līdz šim viņam ir veiksmīgi izdevies apvienot studijas ar sportu – kad mācībās slodze kļūst lielāka, mazāk laika tiek atvēlēts treniņiem.

Pašlaik Jāko treniņiem velta ļoti daudz laika. Lai sasniegtu nedēļas vidējo mērķi – noskriet 120 km –, parasti viņš trenējas divreiz dienā. Sagatavošanās posmā pirms nopietnākām sacensībām viņš palielina nedēļas mērķi līdz 160 km. Reizi divās nedēļās Jāko paņem brīvu dienu, ja viņam šķiet, ka nepieciešama atelpa. Treniņu plānu un stratēģiju viņam regulāri palīdz izstrādāt treneris Antero Liukonens (Antero Liukkonen), kurš dzīvo Jāko dzimtajā pilsētā Jiveskilē un pārsūta viņam treniņprogrammas, kā arī katru dienu seko līdzi sportista rezultātiem. Tomēr galvenais Jāko motivators ir viņš pats: "Skrienu jau 20 gadus, un šī nodarbe jau kļuvusi par neatņemamu dzīves sastāvdaļu."

Sūrā darba saldie augļi

"Bez skriešanas skolas laikā biju vienlīdz aizrāvies ar futbolu un distanču slēpošanu. Savu pirmo maratonu noskrēju 2014. gadā, un no tā brīža dabūju āķi lūpā," viņš stāsta. Jau pēc gada Jāko izcīnīja pirmo Somijas maratona čempiona titulu, un 2017. un 2018. gadā viņam izdevās šo titulu aizstāvēt.

Mūsdienās Latvijā skriešana iemantojusi visu laiku lielāko popularitāti: vieniem tas ir rīta skrējiens parkā kā pilsētnieciskā dzīvesveida sastāvdaļa, citiem – taku skriešana (trail running) gleznainajos Latvijas laukos. Šā gada Tet Rīgas maratona rekordlielais dalībnieku skaits (vairāk nekā 38 tūkst. skrējēju) tikai apliecina lielo sabiedrības interesi par skriešanu. Jautāts par sacensībām, kurās Jāko izcīnīja zelta godalgu, viņš atzīst, ka visgrūtāk bijis cīnīties ar lielo karstumu, nevis skrējēju pūli: "Pūlis mani neuztrauca, jo jau pirmajos kilometros izvirzījos vadībā. Turpmāk bija jācenšas noturēt līderpozīcijas." Uzvaru kaldināja vairāki faktori, tai skaitā atbalstītāji trases malā. "RSU ir diezgan daudz studentu no Somijas, un sacensību dienā es izjutu viņu atbalstu."

tet_maratons_rsu_komanda_2019.jpgŠogad maratonā RSU pārstāvēja 205 dalībnieki no gandrīz 20 valstīm. RSU komanda bija starp lielākajām un starptautiskākajām maratona komandām

Nākotnes plāni

Jautāts par nākotnes izaicinājumiem, skrējējs atklāj, ka ir iecerējis piedalīties Somijas čempionātā vieglatlētikā. Tomēr lēmums vēl nav pieņemts, jo Jāko vasaras mēnešus plāno veltīt darbam slimnīcā Somijas pilsētā Lahti, kas specializējas gastroķirurģijā, kā arī ortopēdijas slimnīcā viņa dzimtajā pilsētā. Ja izdosies izbrīvēt laiku, topošais ārsts šovasar labprāt piedalītos arī kādās sacensībās Latvijā un Lietuvā. 2020. gada Tet Rīgas maratonā viņš plāno izaicināt sevi un startēt 21 kilometra distancē: "Ņemot vērā šā gada rezultātus, es bez pūlēm, ja būtu piedalījies, finišētu otrajā vietā."

Jaakko_training.jpgTrīskārtējais Somijas čempions maratonā treniņa laikā

Runājot par nākotnes plāniem, Jāko plāno turpināt karjeru kā pusprofesionāls sportists: "Man vairs nav 20, tāpēc jāorientējas uz medicīnu un jābūvē karjera šajā jomā. Tomēr kādu dienu varu apvienot abas aizraušanās un specializēties sporta medicīnā." Jāko dzimtā pilsēta Jivaskile ir lieliska vieta, lai realizētu šo ieceri, jo tur atrodas valstī vienīgais sporta un zinātnes centrs un pilsēta lepojas ar renovēto Olimpisko sporta pētījumu centru.